Edirne’nin kalkınması hızlı tren ve hava alanına bağlı

admin

Dünya Gazetesine Edirne ekonomisi hakkında açıklamalarda bulunan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne ekonomisinin büyümesi konusunda iki önemli projenin bulunduğunu, bunlardan birinin hızlı tren olduğunu,  Bulgarların yol bağlantısını  tamamladığını Türkiye’deki bölümün tamamlanmasını beklediklerini belirtti hızlı tren ihalesinin 6 Nisanda yapılacağını söyledi. Edirne için diğer önemli hizmetin ise hava alanı olduğunu, bunun için yer seçimi yapıldığını ifade eden Zıpkınkurt,  Edirne’nin turizm ve kültür kenti olduğunu belirterek, “ Edirne’nin turizm ile ilgili beklentisini besleyen birkaç faktör var. Öncelikle turizm açısından tarihi doku çok önemli.

Edirne’de 612 tescilli tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bunlar bugüne kadar çok iyi korunuyor.

Selimiye Camimiz Dünya Kültür mirası oldu” dedi.

RECEP ZIPKINKURT DÜNYA GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zıpkınkurt, Edirne’de Osmanlı Kültürünü yansıtan 612 tarihi eser bulunmaktadır. Bu eserlerin bir bölümü şunlar ( Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami Kervansaray,Tarihi köprüler  Sağlık Müzesi,  Eski Cami)   bugün tamamı dimdik ayaktalar. Bunlara benzer bir bölüm tarihi eser de restore edilmektedir.

Ayrıca İl Genelinde 29 adet sit alanı bulunmaktadır. Edirne’de bu kadar tarihi eserin bulunması zengin tarihine, bir bakıma uygarlıklar geçidi olmasına dayanıyor.

Traklar tarafından kurulduğu söylenen kent, Makedonyalı İskender Dönemini yaşamış daha sonra Roma egemenliği (395) yılında Bizans egemenliğine girdi.1361 yılında 1. Sultan Murat döneminde Osmanlı İmparatorluğunu geçti.

Asıl önemlisi Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olması. 1453 yılında İstanbul’un fethine kadar 92 yıl süreyle  Edirne imparatorluğa başkentlik yapıyor. Osmanlı Kültürünü yansıtan 612 eserin büyük kısmı bu dönemden kalmadır.

FESTİVALLER KENTİ EDİRNE

Edirne’ye Festivallerin, şehri de denilebilir. Kakava ,Hıdrellez Edirne’nin simgelerindendir.

Yine kentin simgesi durumuna gelmiş tava ciğeri için düzenlenen Ciğer Festivali, Bando Festivali, Edirne’nin klarnet ustası Deli Selim’in anısına düzenlenen uluslararası klarnet festivali ve 654 yıldan bu yana düzenlenen tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri UNESCO Soyut Dünya Kültür Mirası listesine giren Kırpınar’a yatırım yapılmış olsa daha çok önemli bir uluslararası etkinliğe kavuşmuş olur.

RECEP ZIPKINKURT

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin 5 yıldızlı otele ihtilacı var 3 yıldızlı oteller . İlin turizm beklentisini karşılamıyor” diyen Zıpkınkurt Edirne de otel yatırımı tarıma dayalı sanayi yatırımı olabilir. Edirne aynı zamanda bir tarım kentidir.

Çünkü Türkiye Çeltiğinin %50’si burada yetişiyor Ayçiçeği buğday önemli  ürünlerimizden, Lojistik yatırım için fırsat var. Devletimizin Edirne’ye el atması gerekir tanıtımda yeterli değiliz. Belediye, dernekler kitle örgütlerimiz  Edirne  tanıtımına katkı yapıyor, fakat yeterli değil.  Bölgemizde büyük sanayi yatırımı yok. Bir ara Koreliler geldi. Fakat yan sanayi yok. Otomatik sanayi onsuz olmuyor.

İlimize Tekirdağ limanı 130 Km. Buraya Muratlı’dan demiryolu ile bağlantı var. Edirne’de Kırkpınar haftasında tarım aletleri fuarı yapılıyor” dedi.

 

 

 98 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi Belediyenin iki yılını değerlendirdi

HEDEFLER KONUSUNDA NEREDEYSE HİÇBİR ADIM ATILMADI Yerel seçimlerin üzerinden iki yıl geçmiş olması münasebetiyle basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanlığı, seçim öncesi vaatler ve stratejik plan konusunda neredeyse hiçbir adım atılmadığını öne sürdü. Tüm Mahalli Basının katıldığı toplantıda basın açıklamasını yapan Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp