Edirne’nin kurtuluş yıldönümü

admin

fikri_yalin_koseBugün Tarihi Kent Edirne’mizin düşman boyunduruğundan kurtuluşunun 92. Yılını kutluyoruz. Bu yıl yapılan bayram kutlaması buruk bir kutlama oluyor. Yapılacak kutlama törenlerinde daha önceki yıllarda görmeye alıştığımız kurtuluş anının canlandırıldığı, tüm kuruluşların, öğrencilerin bayram alanından geçtiği,  halkın ilgiyle izlediği bir kutlama yok.

Edirne’nin kurtuluş günü sıradan sade bir tören gibi yapılacak. Protokol mensuplarının katılacağı çelenk töreni ile kutlama geçiştirilecek. Halkımız sakın ola “bugün kurtuluş bayramımız var her zamanki tören alanına gidelim bayramı seyredelim çocuklarımızın törenden geçişini izleyelim, Kurtuluş anını canlandıran görüntüleri bir kez daha görüp o günleri hatırlayalım” beklentisi ile bayram alanında boşuna beklemesinler. Yüce makamlardan gelen direktifler doğrultusunda Edirne’nin kurtuluş gününde bu yıl diğer yıllarda olduğu gibi geçit töreni filan yok. Göstermelik bir törenle Edirne’nin kurtuluş etkinliği yapılacak.

Bu türde sıradan,sade  halkın katılımı olmayan kutlamayı Edirnelilerin  kabullenmesi mümkün değil. Yıllardır en coşkulu bayram olarak kutladıkları 25 Kasım Kurtuluş Bayramı küçük çaplı kutlama törenlerine dönüştü.

            Her nedense yöneticilerimiz halkın katılacağı, ulusal kurtuluş törenlerine sıcak bakmıyor, Edirne’nin kurtuluş yıldönümünde de bir kez daha halkın dışlandığı görüldü.

            Edirneliler kurtuluş bayramlarına ayrı bir değer verip, o günü diğer bayramlardan ayrı bir coşku içinde kutlarlar.

Defalarca düşman işgaline uğramış, o günlerin acısını çekmiş olan halkımız. Osmanlı Rus Savaşı’nda, istilaya uğradı. Daha sonra Bulgar işgalinde bir kez daha o acılı günler yaşadı. Son olarak Yunanlıların istilasına uğrayan Edirne halkı için bağımsızlığın cumhuriyetin çok daha büyük değeri, anlamı vardır.

Düşman işgali görmeyen, o acıları çekmeyen bölgelerin insanları bunun kıymetini Edirneliler kadar algılayamaz.

            Osmanlı Devletine bir asra yakın süre başkentlik yapan bir kentin üç kez düşman işgaline uğraması, kaderi ile baş başa bırakılması,  Edirne halkının Bulgarlarca Saray içine hapsedilip açlıktan ağaç kabuklarını yeme zorunda kalması Edirnelilerce nesilden nesle anlatılan unutulması mümkün olmayan acı anılardır.

Edirne insanı dedelerinden, ninelerinden bu acı anıları o karalık günlerin hikâyelerini dinleyerek yetişti.

Onun için, 25 Kasım kurtuluş günü, hava koşulların ne olursa olsun halkın en çok ilgi gösterdiği milli bayramlarımızın başında gelmektedir. Bu bayramın çok daha başka bir anlamı vardır bölge insanımızca. Bu bayramdaki kutlama törenlerinin kaldırılması Edirne halkını çok üzmüş ve kafalarda soru işareti oluşturmuştur.

            Dünyanın tüm ülkelerinde kurtuluş günleri coşkulu geçit törenleri ile kutlandığı halde, Bizim ülkemizde bugüne kadar uygulanan kutlama etkinliğine neden son verilmiştir? Milli duyguları böyle ulusal bayram günlerinde hatırlanmayan, adeta unutturulmaya çalışılan toplumları gelecek yıllarda ne gibi tehlikelerin beklediğini, böyle günlerin toplumdaki birlik ve beraberliği hatırlatmada önemini vurgulamada çok önemli günler olduğunu akıldan çıkarmamalıyız…

TOPLUMUN GELECEĞİNİN GÜVENCESİ ÖĞRETMENLERİMİZ

            Öğretmenlik; dünyanın en kutsal en onurlu mesleği. Bu meslekte görev yapanlar toplumun geleceğinin tohumlarını atıyorlar. Ülkenin geleceği onların sorumluluğu altında.

Öğretmenlik, yanlış kabul etmeyen hatası affedilmeyecek bir meslek. Onun için tüm dünyada öğretmenler el üzerinde tutulur öğretmen sevgisi her sevginin üzerindedir. Ülkeler en büyük yatırımı eğitim üzerine yapar. Zira en kalıcı yatırım insana özellikle gençlere yapılan yatırımdır. Bu gerçeğin ülkemizde kabul gördüğü kanısında değilim.

Sık sık değişen müfredat programları, eğitimin yazboz tahtasına dönmesi Görevlerin liyakate göre değil başka etkenler dikkate alınarak verilmesi öğretmenlik mesleğine güveni zedelemiştir.

            Bir zamanlar ülkemizde en saygın onurlu meslek dalı olan öğretmenlik bugün aynı saygınlığı göremiyor.

Öğretmen yetiştiren kurumlar bu işlevini yitirdi. Her meslekten öğretmen tayinlerinin yapılması eğitimin kalitesini zedeledi. Öğretmenlerin ve eğitimin belli bir görüşe empoze  edilme endişesi eğitim birliği için en büyük tehlike.

  Atatürk’ün ülkenin geleceği için en büyük güvence olarak gördüğü,gençlik, Ata’nın gösterdiği yoldan farklı yola çekilme çabası olduğu  inkar edilemez. Tüm bu çabaların başarılı olamayacağı inancıyla eğitim emekçilerimizin Bu mutlu gününü kutlar öğretmenlerimizin tüm zorluklara karşın görevlerini çağdaş ve ülkenin geleceğini dikkate alarak yapacağı inancımı belirtmek isterim.

 194 total views,  2 views today

Next Post

Solotürk F-16 gösterilerini binlerce kişi izledi

Solotürk Türk Yıldızları’, Bu yıl 92.si kutlanan  Edirne kurtuluş etkinlikleri kapsamında ‘Edirne semalarında yaptığı  gösteriyle  adeta nefes kesti. F-16   Uçaklarının gösterisi sırasında  Selimiye  meydanında ,  toplanan binlerce vatandaş Uçakların gösterilerine   büyük ilgi gösterdi.                       Edirne’nin  düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümünde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp