EDİRNE’NİN KURTULUŞUNUN 91. YILI

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Güzel Edirne’miz bundan 91. Yıl önce düşman işgalinden kurtarıldı. Trakya ve Edirne’nin kurtarılmasının nasıl sancılı geçtiği, işgalci güçlerin Trakya’yı elden çıkarmamak için ne oyunlar oynadığı tarih sayfalarında var.

fikri_yalin_kose

Kurtuluş Savaşının kazanılmasını sağlayan Atatürk ve arkadaşları bu zorlu görevi de alnının akı ile başarmayı bildi. Güzel Edirnesiz bir kez daha düşman boyunduruğundan kurtulmuş oldu. Bu mutlu günün 91. Yılına ulaştık. Allah bir daha ilimize kurtuluş töreni yapmayı nasip etmesin. Edirne çok işgal gördü.

Önce Ruslar işgal etti. Halkımız onun çilesini çekti. Ardından Balkan savaşında Bulgarların işgaline uğradı. O da Osmanlı Devleti içindeki politik çekişmeler nedeniyle güçlükle savuşturuldu. Ardından Edirne Yunanlıların işgaline uğradı. O günlerde halkımızın neler çektiğini dedelerimizden, nenelerimizden dinledik. Bu işgalden de Kurtuluş Savaşında zaferin kazanılması ile Atatürk ve arkadaşlarının Trakya’yı vatan topraklarına katmada diretmesi sonucu işgal güçlerine bölgemizi terk etmesi için tanınan bir hafta süre sonunda Edirne’miz bir daha işgale uğramamak üzere Vatan topraklarına katıldı. Bu kadar düşman işgali görmüş işgalci orduların çizmesi altında eziyet çekmiş bir ilin torunlarına kurtuluş gününün bir başka anlamı vardır.

O nedenle Edirneliler Kurtuluş günlerini ayrı bir güzellikle ve coşku içinde kutlama geleneklerini sürdürürler. O günün yıldönümünde hava koşulları ne olursa olsun, törenlerin yapıldığı alana koşar ve kutlamaları sonuna kadar izler. Kurtuluş bayramlarındaki böyle bir kutlama coşkusunu başka illerde pek bulamazsınız.

Bizim bayramlara ilgi duymamız, işgal yıllarında çok acı çekmemizden kaynaklanmaktadır. O günlerin hatıraları ile yetişen, atalarından o günlerin acı anılarını dinleyen Edirneliler vatanına sahiplenmeye onun değerlerini korumaya dört elle sarılır.

Halkımız vatan sevgisini her sevginin üzerinde tutar ve ondan vazgeçmez. Bizlere bu güzel günleri bahşedenleri unutmaz ve unutulmasına da izin vermez. Böyle bir aşk ve sevgi kaynağıdır bizim halkımızda düşman boyunduruğundan kurtuluş günleri. Böyle günlerde dedelerinin Sarayiçi’nde hapsedilerek ağaç kabuklarını yediği günleri hatırlar.

Böyle günlerde Balkan Savaşında ve Yunan işgalinde gördüğü işkenceleri, kaybettiği yakınlarını hatırlamış olur. Keşke her bölge insanımız Edirneliler kadar kurtuluş günlerinin önemini idrak etmiş olsa, ülkemizde yaşanan gereksiz, mesnetsiz, kurtuluş savaşımız önderlerine yöneltilen suçlamalar son bulur.

Böylece Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ne denli önemli olduğu anlaşılır. Ülkemizin böyle bir ortak amaçta birleşmeye ihtiyacı var.

Bölge halkımızın çektiği çileleri bazı bölgemizin insanları çekmedi. O acıyı duymadılar. Onların malı mülkü yağma edilmedi, evleri basılmadı çoluk çocuk kıyımı yapılmadı. Bizde olduğu kadar günahsız insanları katledilmediler. Onun için Edirne’nin Kurtuluş Bayramı coşkusu, heyecanı hiçbir yörenin kurtuluş gününe benzemez. Her ne kadar,

kutlama törenlerinde kısıtlama gelmiş olsa da, halkımız yüreğinde yine kurtuluş coşkusunu yaşar.

25 Kasım Edirneliler için ayrı ve özel bir anlam taşır. İşte böyle coşkulu bu günün 91. Yılını yaşadık.

Bizlere bu günleri bahşedenlere şükranlarımızı sunduk şehitlerimize rahmet diledik. Bayram günleri coşkusunun hiçbir zaman eksilmemesi dileğimizi sunduk. Böyle milli heyecanın doruğa ulaşması gereken günlerde yapılacak kutlama etkinliklerine halkın katılımı da sağlanarak bu heyecanın daha yaygın ve kalıcı duruma getirilmesi gerekir.

Birlik ve beraberliğimizin kalıcı duruma gelmesi hiçbir yan etkiden etkilenmemesi ancak milli duyguların birlik ve beraberlik içinde sürdürülmesi ile sağlanabilir. Bu duygular dejenere olup milli duygularımızın kamçılandığı böyle bayram günleri için farklı yorumlar getirilip halkın kurtarıcılarını karşı güvenleri sarsılabilir. Özellikle buna engel olunması gerekir. Ulusal kurtuluş tarihimizi yeniden yorumlayıp yazmak isteyenler aslında bu tereddütlere çanak tutmuş olmuyorlar mı? Her şeye rağmen bölgemizin kurtuluş törenleri eskiden olduğu gibi coşku ve heyecan içinde kutlanmaya devam edecek.

Bu günlerde öğrencilerimizin okuduğu şiirler ile gençlerimizin de bu duygularla donanımlı olduğu bir kez daha dile getirilecek.

Dilerim bizim kurtuluş bayramı kutlama coşkumuz diğer bölgeler için de örnek oluşturmayı sürdürür. Kurtuluş bayramlarında insanlarımız bu bayramların nedenlerini ne zorluklardan badirelerden kurtulup bu güzel günlere geldiğimizi unutmamaları gerekir. Geçmişi unutanların gelecekleri de güvenli olamaz. Bunu her vatandaşımızın aklından çıkarmaması gerekir.

 

 223 total views,  2 views today

Next Post

Av. Sinan Tekin; EDİRNE’NİN MİMARİ YAPISI KORUNMALIDIR

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Başta Selimiye Camisi, Üç Şerefeli, Eski Cami ve diğer tarihi eserlerimizin, ‘Şehirler Sultanı’ Edirne’mize adeta bir açık hava tarih müzesi görüntüsü kazandırdığına dikkat çeken Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, “Edirne’nin bu mimari yapısı korunmalıdır” açıklamasını yaptı.   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp