Edirne’nin gururu Pereja’nın ana sponsorluğunda, Edirne’deki tarımsal çeşitliliği ve Gastronomi turizmi artırmak amacıyla bu yıl II.’ncisi gerçekleştirilen Edirne Lavanta Tarla Günleri’nin açılışı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde Lavanta Tarlasında gerçekleşti.  Buradaki törene Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr Ayten Canalp, Vali Yardımcısı Ali Uysal , 24. Dönem Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli,  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Doç.Dr. Adnan Tülek, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne İL Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, ETB Meclis Başkanı Fedai Canım, Trakya Birlik Genel Müdürü Hakan Çalen, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Kırbiç, Aile ve Sosyal Politika İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Atilla BAYAZIT kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını ,  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek yaptı. Tülek konuşmasında; “Günümüzde olduğu gibi gelecekte de tıbbi ve aromatik bitkilerden yararlanma oranının tüm dünyada artış gösterdiği bilinmektedir. Yine uluslar arası ticarete konu olan Eterik yağı bitkilerinden  bir tanesi de bildiğiniz gibi lavantadır. Dünyadaki en büyük lavanta yağı tedarikçi ülkelere baktığımızda komşu ülke Bulgaristan, Fransa ve Çin’in önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Son zamanlar da diğer ülkelerde de lavanta üretiminde artış gözlenmektedir. Düşül üretim maliyetleri, yüksek kar oranı ve kırsal kalkınmadaki rolü lavanta üretimini çekici ve cazip kılmaktadır.”dedi.

“Lavanta üretiminde uluslararası alanda önemli bir aktör olacak potansiyelimiz mevcuttur.”

Dekar başına ortalama 4 ila 14 litre arasında yağ Lavanta yağı elde edildiğine dikkat çeken Tülek; “ Bugün Lavanta yağı uluslar arası piyasada 80-100 EURO arasında işlem görmektedir. Ülkemizde TUİK verilerine göre, yaklaşık 5.700 dekar civarında lavanta üretimi gerçekleştirilmektedir. Lavanta üretiminin başta Trakya bölgesi olmak üzere ülkemizde yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde enstitümüzde lavanta üzerine araştırma çalışmaları yürütülmekte ve yapılan ön çalışmalar bu bitkinin bölgemizde başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini göstermektedir. Dolayısıyla lavanta üretiminde uluslararası alanda önemli bir aktör olacak potansiyelimiz mevcuttur.” dedi.

“Edirne’yi gezmeye gelen insanlar lavanta tarlalarını da ziyaret ediyorlar.”

  Vali Ekrem Canalp, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, lavantanın tıbbi aromatik ve endüstriyel bir bitki olduğunu söyledi.  Lavanta ekiminin gün geçtikçe yaygınlaştığını belirten Canalp, “Lavanta aynı zamanda turistik bir üründür. Dünyada ve Türkiye’de pek çok örneği var. Lavanta tarlalarını gezmeye gelen ve fotoğraf çektiren yüz binlerce insan var. Bu hafta Edirne lavanta kokuyor. Edirne’yi gezmeye gelen insanlar lavanta tarlalarını da ziyaret ediyorlar. Bizim her zaman için önceliğimiz olan Edirne’de kültür turizmini çeşitlendirmek, geliştirmek, zenginleştirmek, genişletmek ve derinletmek isteğimizin tam hedef noktasında yer alan etkinliklerden bir tanesi de “Lavanta”dır. Lavanta da gerçekten Edirne’de turistik bir değer olarak hızla gelişiyor ve Edirne’nin turizmine katkıda bulunmaya devam ediyor.” Dedi.

Konuşmaların ardından Vali  Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp minik öğrencilerle birlikte lavanta tarlasını ziyaret ederek birlikte lavanta hasadı yaptı. Öğrencilerle Lavanta Hasadı yapan Vali Canalp, öğrencilerin Lavantaya göstermiş olduğu ilgiden memnun kaldı. Lavanta temalı el sanatları ve hediyelik ürünler standını gezen Vali Canalp, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek ile birlikte lavanta çiçeğinden de yağ çıkardı. 2. Lavanta Tarla günü etkinliğine şehir dışından da otobüslerle ziyaretçi akını gerçekleşti. Başta İstanbul olmak üzere çevre illerden de otobüslerle gelen Yerli Turistler Lavanta tarlasını gezip günün anısına fotoğraf çektirdi. Gün boyunca ziyarete açık olan Lavanta tarlasına Yerli ve yabancı turistler ile vatandaşların ilgisi de büyük oldu.