Edirne’nin meşhur parkında ki ruhsatsız yerler yıkıldı.

admin

Edirne’nin meşhur Parklarından biri olan Zübeyde Hanım Parkı, yasal olmayan eklentiler ve kaçak yapılardan dolayı yıkıldı.

Önceki Gün Edirne Belediyesi’ne bağlı yıkım ekipleri iş makineleri ile birlikte önceki gün Zübeyde Hanım parkı’na gelerek  kaçak yapılan yerlerin yıkım işlemini gerçekleştirdi. Emniyet ve Çevik kuvvetin de önlem aldığı kaçak yerin n yıkımını Edirne Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Zogo, Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar yerinde takip etti.

Zübeyde Hanım Parkının kapalı alanlarının bulunduğu kafe ve 1.273 metrekare ruhsatsız alanı tespit eden Belediye ekipleri Mahkeme kararıyla yıkım işlemini gerçekleştirdi.

İçinde çay bahçesi, oyun alanı, kafe ve son olarak ta düğün salonu bulunan Zübeyde Hanım parkının parkı yöneticilerinin sözleşmeye uymayarak 1.273 metrekare kapalı alan yapması üzerine düğmeye basan Edirne Belediyesi mahkeme kararıyla yıkım işlemini gerçekleştirdi. Yıkımdan önce İlk olarak  Parkın elektriği ve doğalgaz’ı kesildi. Polis ve zabıta ekiplerinin katıldığı yıkımı vatandaşlar büyük bir ilgiyle izledi.

Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Dinçer Asar burada yaptığı açıklamada, Zübeyde Hanım Parkı işletmecisinin Edirne Belediyesi’nin kiracısı olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti,

Burada kiracımızın geçmiş yıllarda yapmış olduğu yaklaşık olarak 1273 metrekare  izinsiz bir inşaat vardı. Kiracımızın sözleşmesinde bulunan kiracılık hakları bu gördüğünüz belgede mevcuttur. İçerisinde 32 metrekarede biraz büyük büfesi ve 2 tane çardağı olması gerekmektedir. Ancak burada 1273 metrekare izinsiz, bizden herhangi bir izin alınmadan ruhsatsız alanlar yapılmıştır. Bununla ilgili olarak Belediyemize şikayetler gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığına da yazılı şikayetler gelmiştir.

“1.273 metrekare izinsiz ve ruhsatsız kapalı alan yapılmıştır”

Bunun üzerine Belediyemiz bu alana gelip yerinde tespitler yapmıştır. 1273 metrekare kapalı alanın izinsiz yapıldığı kayıt altına alınmıştır. Bunun üzerine Belediyemiz 2016 yılının Şubat ayında imar kanunun 32.maddesince mühürleme konusunda işlem yapma kararı yapmıştır. İşletme sahibi bu mühürlemenin kaldırılması için dava açmıştır. Açılan Bu dava Edirne İdare Mahkemesi’nden ve Edirne Bölge İdare Mahkemesi’nden reddedilmiştir. Bunun üzerine yine imar kanunu gereğince 42. Maddeye göre yıkım kararı alınmıştır. Alınan yıkım kararında da herhangi bir mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı gelmemiştir. Bunum üzerine Belediyemizce buraya 5 Mayıs 2016 tarihinde yıkım için gelinmiştir. Ancak işletme sahibi bize yazılı olarak Noterden taahhütname ile burayı 5 gün içerisinde kendisinin yıkacağına dair taahhütname vermiştir. Ancak bu taahhütnameyi yerine getirmemiştir.

Bunun üzerine Belediyemiz tekrar buraya yıkım için gelmiş, ancak yıkım gününde işletme sahibi yeni bir açılan dava ile Edirne İdare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı açılmıştır.  Yani sonuç olarak geçen sürede burada Edirne İdare Mahkemesinde 250 esas ve 619 esas numaralı 2 tane dava oluşmuştur ve bu davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştır. Bunun üzerine bu mahkeme kararlarının kesinleşmesi Belediyemizce beklenmiştir. Mahkeme kararları, bu yıkımın yapılması gerektiği, bu binaların kaçak ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkımın yapılacağı yönünde karar vermiştir. Bu karar sonucunda da 18 Temmuz tarihinde de karar kesinleşmiştir. Bugün kesinleşen bu mahkeme kararları sonucunda biz bu yıkımı yapmak üzere burada bulunuyoruz ve bu yıkıma başladık.

“Mevcut işletmecimizin Kiracılığı devam edecektir”

Biz burada şu anda bulunan mevcut işletmemizin, devam eden kiracılığını sonlandırmakla ilgili herhangi bir işlemimiz yoktur. Yalnızca kiracımızın burada izinsiz yapmış olduğu yapıları yıkmakla ilgili bir işlemimiz var. Bu alanla ilgili herhangi bir imar planı değişikliğimiz veya buranın park dışında kullanımı ile ilgili şu anda Belediyemiz olarak herhangi bir tasarrufumuz yoktur. Böyle bir niyetimiz de yoktur. Burası yıkıldıktan sonra yeni bir düzenleme yapılarak kullanıma uygun şekilde park olarak hizmet verecektir.” Dedi.

Göreve geldiği ilk günden itibaren yeşil alanı ortadan kaldıran anlayışa karşı çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “2016 yılının Mayıs ayında konuyla ilgili yaptığı açıklamada” “İşletme sahibinin kişisel menfaatleri uğruna geleceğimiz olan çocuklarımızın yeşil alanlarının yok olmasına izin vermeyeceğiz. İşletme sahibini defalarca uyarmamıza rağmen gerekeni yapmadı, zaman içerisinde de yeni bölümler eklemeye devam etti. Yasal süreler tamamlanarak ilgilisi izinsiz yapıları kaldırmadığından yıkım kararı alınmıştır. İşletme sahibi yıkım kararının durdurulması için İdari Mahkeme’de dava açtı. Ancak mahkeme yıkım kararını haklı buldu.” Demişti.

 

 

Yıkım anını gözyaşları içinde izleyen İşletme sahiplerinden Hasan Çekili ise buranın yapımını tüm Edirne halkının da gördüğünü, bu yapıyı bir gecede birden bire dikmediklerini belirterek, 2009-2010 yılında belediyeye müracaat ettiklerini, çeşitli projeler sunduklarını, ve  O günkü şartlarda belediyenin gerekli izni verdiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti,  “Bakın arkadaşlar burası yapılırken burada 1.5 ay kepçeler çalıştı.  Niye bir belediye yetkilisi gelip de işlem yapmadı.  Kaçak dedikleri yapının yapımını kendileri de gördü. Burasını 1 gecede buraya kondurmadık.  Burada yapı de dedikleri şey pergüle dir.  Betonarme hiçbir şey yok.  Aradan 3-5 yıl geçince yeni yönetim geldi ve burası kaça dedi. Gördüğünü gibi bugünde yıkıyorlar. Biz herhangi bir tepkide bulunmadık. Kaçaksa yıkılabilir.” Dedi.

cof

 316 total views,  2 views today

Next Post

Nehir yatağındaki su borusu DSİ’nin çalışmaları sırasında patladı

            Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Karaağaç’ta su kesintisi yaşandığını belirterek, “Meriç Nehri’nde DSİ tarafından yapılan nehir yatağı temizliği sırasında yatay sondaj ile geçen ve Karaağaç Mahallesi’ni besleyen 280 mm çaplı ana borunun patladığı tespit edildi” dedi. Tanrıkulu, su borusunun patlağının yaşandığı bölgede […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp