Edirne’nin turizmi masaya yatırıldı

admin

Edirne Ekonomi Zirve’siyle Edirne’nin ekonomisi ve turizmin potansiyeli mercek altına alındı; birbirinden değerli isimler Edirne’yi konuştu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirnelilerin seçimini turizmden yana kullandığını söyledi.

Edirne Belediyesi, Hürriyet Gazetesi, Nef, ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde gerçekleştirilen Edirne Ekonomi Zirvesi, ETSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hürriyet Gazetesi’nin ilk defa Ekonomi Zirvesi’nde ‘Turizm’ başlığı açtığını ifade eden  Hürriyet Gazetesi Reklam Koordinatörü Gürcan Korkmaz, “Edirne’den her seferinde güzel duygularla ayrılıyorum. Edirne’ye gelmeye de devam edeceğim. Hürriyet olarak, hep sahada olmaya, tüm sektörlere ulaşmaya çalışıyoruz. Bugün burada ekonomi zirvesi adı altında turizm odaklı toplandık. Hürriyet Gazetesi, hep çok takip edilen bir gazete olmuştur. “Hürriyet ile Keşfet” programı çok fazla ilgi gördü. Bayram tatillerini herkes Hürriyet’ten takip eder, ilk kez Ekonomi Zirvesi’ne turizmi ekledik” ifadelerine yer verdi.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erdem Timur da “Edirne bizim için çok kıymetli. 2014 yılında Edirne’de bir çalışma yapmıştık. Sosyal bir projeydi. Edirne için bir vizyon çalışmasıydı. Bunlardan bazı illeri derinleştirecektir. İlk defa o zaman geldim Edirne’ye, ondan sonra 10 defa daha geldim. Edirne gerçekten de turizm potansiyeli olan muazzam bir kent. Bu kadar potansiyele sahip bir kent için yapılacak daha çok şey var. Herkese güzel bir toplantı diliyorum” diye konuştu.

“HEDEF 10 MİLYON TURİST”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Bizim Hürriyet ile sevdamız bir yıl önce başladı. Her aşk gibi bir meyve vermesini bekliyorduk. Bir meyve vermedi, birçok meyve verdi. ‘Edirne’yi Keşfet’ programının ardından turizm adına birçok geri dönüşler aldık. Neden turizm? Çünkü Edirne’nin gidişatına baktığımızda Edirne’nin tarım pastasının düştüğünü görüyoruz. Köy kent parametresinde köy nüfusunun düştüğünü görüyoruz. Yani tarım popülasyonu gittikçe azalıyor. Tarımı yok saymak mı gerekiyor. Tabi ki hayır ama turizm organik tarımı da içinde barındıran bir alan. Bu kenti turizme doğru, emin, planlı adımlarla götürmeye çalışıyoruz. Edirne’de turizmde dünyanın en çok turist çeken şehirler sıralamasında 100 şehir arasında, 68. Sırada. Edirne turizm pastasında gelecek vaat eden tek şehir. Olağanüstü tarihi mirası, külteler yapısı, gastronomisi var. 3 milyon turist sayısını 10 yılda 10 milyona çıkartmaya çalışıyoruz. Gelecekte turizmi nasıl şekillendireceğiz, hangi yollardan gideceğiz. Bugün bunun ilk adımını atıyoruz. Aramızda çok değerli profesyoneller var. El ele verdiğimizde, bütün kurumlarla birlikte hareket ettiğimizde, kent halkını da işin içine kattığımız da Edirne 10 milyon turisti yakalayacaktır. Edirne yakın gelecekte, dünyada kendinden en çok söz ettiren şehir olacaktır. Edirne özgürlükler şehri. Edirne bir uzlaşma şehridir. Birbirine saygı duyan insanların yaşadığı kenttir ” dedi.

Edirne Valisi Günay Özdemir de, Edirne’nin turizm alanına büyük yatırım yapan bir il olduğunu söyledi.

Ekonomi Zirvesi’nin ilk oturumunun moderatörlüğünü Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent yaptı. Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, “Biz Hürriyet Ailesi olarak 1 yıl önce Edirne’ye geldik. Bir yılda inanılmaz bir hareketlilik oluştu Edirne’de. Otellerin doluluk oranları arttı. Bundan çok büyük keyif aldık. Umarım turizm odaklı zirvemizin de Edirne’nin geleceğini şekillendirmek adına bir faydası olur” dedi.

EDİRNE TURİZMDE ŞANSLI

Fortune Türkiye yayın Direktörü Cüneyt Toros, “Milenyum Kuşağı, en yüksek nüfusa sahip. Bunlar çok lüks otellere gitmekten hoşlanmıyor. Bu kuşağın ikinci bir özelliği var; burada tarihi miras yüksük ama sadece tarih ile de etkilenmiyorlar. Farklı şeyler var. Doğayla, yeme içme turizmi ile ilgileniyorlar. Yerel lezzetleri seviyorlar. Çevreci, yeşil şehirlere gitmek istiyorlar. Ben X kuşağıyım. Ben otele gidip dinlenmek isterim. Ama bu kuşak farklı şeyler arıyor. Edirne’nin büyük şansı var. Yeme içme kültürü var, geniş bir araziye sahip” şeklinde konuştu.

Hürriyet Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, da konuşmasına “1983’te Trakya turuna çıktım. O zamdan beri gelir giderim Edirne’ye. Bölge hakkettiği gelişmeyi yaşıyor mu? Hayır. Bu toprakların çok verimli olması neden olabilir. Edirne’nin yatırıma çok açık bir yapısı var. Sanayide öne çıkma sansı var mı? Edirne’nin, sanayi ile öne çıkma şansı yok. Turizmde şansının olduğunu dünyadaki listelere girmesi gösteriyor. Önemli olan küçük dokunuşlar” ifadelerine yer verdi.

Deniz Bank Bölge Müdürü Ahmet Çelik de, bankacılık açısından Edirne’yi ve Edirne’de yapılacak yatırımları anlattı.

Edirne Ekonomi Zirvesi’nin ikinci oturumun maderatörlüğünü ise Hürriyet Seyahat Genel Yayın Yönetmeni Serhat Ocak yaptı. Edirne’ye dördüncü kez geldiğini ifade dene Ocak, “Buraya bir kez daha koşarak geldim. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Özelikle de Edirne’ye seyahat etmeyi. Edirne’ye gelen herkes mutlu oluyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın varlığı da çok önemli. Edirne için bir şeyler yapıyorsak, bunda ki en büyük etken Başkan Gürkan” dedi.

                Hürriyet Gazetesi Kelebek Yazarı Müge Akgün ise “Dünyada yükselen bir trend gastronomi turizmi. Şimdi nerede ne yiyelim, nerede kalalım bunlar soruluyor. Trakya yemek kültüründe çok zengin. Birçok medeniyetin izleri var. Evlerde yaşasa da bu zenginlik restoranlarda yaşamadı. Biz Edirne’de ciğer yiyelim diyenlerin sayısı çok fazla değil. Turizmin bütün ayakları bir bütün. Yemek, doğal güzellik, mimari zenginlik de birer etken. Edirne’de tarih, mimari var ama yansımalarını göremiyoruz.  Edirne’de bütün ayaklar bir araya gelmeli. Otel sorunu var. İnsanları buraya çekecek otel yapısı yok. Yemek için, Selimiye için bir kere gelirsiniz. Ama mesela Kakava Şenliği bir festivale dönüştürülmeli” diye konuştu.

                Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe’de, turizm açısından Edirne’yi değerlendirdi. Gökçe, turizme ilgili neler yapılması ile ilgili bilgiler verdi.

 69 total views,  2 views today

Next Post

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp