EDİRNE’YE 100. YIL ANITI

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi boyunca birçok işgale uğrayan Edirne’nin, Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırdığını belirterek, “Birçok acı hikayeye tanıklık eden, sadece savaşla değil açlıkla ve yoklukla da mücadele eden ama her ne olursa olsun bağımsızlığından ve özgürlüğünden vazgeçmeyen Edirne, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda durmadan, yorulmadan ilerlemeye devam edecek” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Edirne Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda 2022 yılını Edirne Yılı ilan ettiklerini ve bu konudaki çalışmalarının da devam ettiğini belirten Gürkan, “1 Ocak 2022’den itibaren bütün etkinliklerimizi planladığımız şekilde yapmaya başlayacağız. 25 Kasım, Kurtuluşumuzun 99. yılı. Ben bu vesileyle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları kanlarıyla vatan yapan bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Edirne’mizin Kurtuluşunun 99. yılı da kutlu olsun” dedi.
Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle bir yarışma düzenlemeyi düşündüklerini ifade eden Gürkan, kente bu anlamda 100. Yıl Anıtı kazandırmak istediklerini söyledi. Bu amaçla çalışmalar başlatmayı düşündüklerini kaydeden Gürkan, “Kurtuluşumuzun 100. yıl anısına Edirne’mize bir yarışmayla Kurtuluşumuzun 100. yıl anıtının yapılmasını düşünmekteydim. Bir proje yarışması açarak, 25 Kasım 2022 tarihinde de 100. Yıl Anıtı’nın açılışını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu anıtın hem Edirne’mize yakışır, hem de Kurtuluşumuzun 100. yılını simgelemesi ve bu meclisinin de almış olduğu bu kararla geleceğe bu anıtı miras bırakmasını arzu etmekteyim ” diye konuştu.
2022 Yılının Edirne Yılı olması ve Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı nedeniyle kentte uygun görülecek bir yerde bir yarışmayla, 100. Yıl Anıt yaptırılması konusu da Başkan Gürkan’ın teklifiyle usulen oylamaya sundu. Meclis bu konuyu da oy birliğiyle kabul etti. Gürkan bu konunun da ilerleyen aylarda ayrıca resmi olarak oylanacağını söyledi.
Öğretmenlik mesleğine mensup ve Belediye Meclisi’nde görev yapan Necamettin Attay ile Abdullah Yeşen de toplantı öncesinde söz olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle birer konuşma yaptı.
Daha sonra Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çapoğlu, AK Parti Grubu adına Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Engin Makak ise Necamettin Attay’ın, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Pınar Ersaçmış da Abdullah Yeşen’in Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, kendilerine çiçek takdim etti.
Necamettin Attay’da İYİ Parti Grubu adına Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ve Abdullah Yeşen’e çiçek takdim etti.

Bu arada Belediye Başkanı Recep Gürkan, şehit aileleri, gaziler ve yakınları, ayrıca engelli vatandaşlar için de yeni bir konuyu meclise taşıdı. Gazilere, şehit ailelerine ve yakınlarına aynı zamanda da engelli oranı yüzde 40 ve üzerinde olan vatandaşlara içme suyunun ücretsiz verildiğinin altını çizen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Eğer kanunen mümkünse ben meclise, atık su bedelini de bu 3 grup için almamayı önereceğim. Yasal zorunluluk yoksa, atık su ücretini de almayalım. Bizi bağlayan bir zorunluluk yoksa Aralık Meclisi’nde bu konuyu görüşebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra Edirne Belediye Meclisi, belediyenin 2022 Yılı Mali Gelir-Gider Bütçesini ve 2022 Yılı Vergi, Resmi, Harç ve Ücret Tarifesini görüşülerek, karara bağladı.

 317 total views,  10 views today

Next Post

VALİ CANALP, MERİÇ İLÇESİNDE DÜZENLENEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ PROGRAMINA KATILDI

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 24 Kasım Öğretmenler günü etkinliklerine katılmak üzere gittiği Meriç ilçesinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı.  Vali Canalp programdan önce Kaymakam Cafer Çakmakçı, Belediye Başkanı Erol Dübek ile beraber esnaf ziyareti yaparak vatandaşlarla sohbet etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Meriç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp