Edirne’ye hizmet edenlere minnettarız

admin

fikri_yalin_kose            Edirne’nin gelişmesinde bu konuma gelmesinde hizmeti olanlara, çaba harcayan yöneticilerimize ve siyasilerimize minnet borcumuzun olduğunu, hiçbir zaman unutmamamız gerekir. Bu hizmetlerin yerine getirilmesinde onların nasıl güçlüklerle karşılaştıklarını, hizmetlerin gerçekleşmesinde ne engellerle karşılaştıklarına tanık olduk.

Edirne’ye daha önceki yıllarda kalıcı hizmet vermek için birbiri ile  yarışan  yöneticiler, siyasiler bürokratlar oldu.

Rahmetli Necmettin Erbakan’ın kentimize çimento fabrikasının kurulması için ne kadar çaba harcadığını, sanayileşme konusunda bu çabasının alaya alınmak istenmesinin ülkemize verdiği zararı şimdi daha iyi anlıyoruz.

Trakya Yağlı Tohumları Merkezi’nin Edirne’de kurulmasında ısrar eden bunda direnen ve Trakya Üniversitesi’nin Edirne’ye gelmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanı Rahmetli İlhami Ertem’i Edirneliler olarak nasıl unutabiliriz.

Türkiye’nin dört bir yöresinden ve dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin gelip eğitim gördüğü ilimizi tüm ülkeye ve dış ülkelere tanıma imkânı yaratan eğitim kurumumuzdan yetişen ülkenin dört bir yöresinde bilim adamlarımız, bürokratlarımız kentimizin  tanıtımında,  etkili olmuştur, katkı sağlamışlardır.

Bugün kırk bine yaklaşan öğrencinin eğitim yuvası olan Trakya Üniversitesini kentimize kazandıran isimsiz kahramanlar ve o yolu izleyenler Edirne’ye  çok önemli ve kalıcı bir hizmet sunmuşlardır.

Bu arada, Lalapaşa Çimento Fabrikasının Edirne’ye kazındırılması için, Eski Maliye Bakanımız, ayni zamanda hemşerimiz Kemal Unakıtan ile Avukat Ertan Sezer’in zamanın Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticilerinin ve onlara destek verenlerin bu gayretleri unutulur mu?

Kurulduğu yer konusunda tartışmalar olsa da Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasında ne büyük zorluklarla karşılaşıldığını, Zamanın ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mıhlayanlar bana anlattı.

ETSO hisseleri ve EDSİAD hisselerinin Özel İdareye devrinde ne kadar zorlandıklarını bunu sağlamak için defalarca Ankara turu yaptığını, sonunda amaçlarının gerçekleştiğini belirten Mıhlayanlar”  Organize Sanayi Bölgesi kurulması için o zamanın Maliye Bakanı  Kemal Unakıtan bize  her türlü kolaylığı sağladı. Bize ne yapmamız gerektiğini, izlenmesi gereken yöntemleri söyledi.

Mutlu olarak Edirne’ye döndük. Fakat bu teklifi ETSO meclisine kabul ettirmede çok zorlandık. Sonunda arkadaşlarımıza kabul ettirdik. Sermayemizi Özel İdare’ye aktarıp bugünkü Organize Sanayi bölgesinin kurulmasının yolunu açtık.

Bunu sağlamamış olsaydık Organize Sanayi Bölgesinin yeterli düzeyde olmasa da gelişmesi  mümkün olmayacaktı.

Tesisin alt yapısı olmadığı ve borçların çok olması nedeniyle iş bir türlü ilerlemiyordu.

Sanayicilerimiz bu eksiklik nedeniyle Edirne’ye gelip yatırım yapmıyordu. Bugün Organize Sanayi Bölgemizde 600  kişi çalışıyor. Bu çalışanların büyük bölümü  Lalapaşa, Süloğlu ve çevre köylerden işçilerimiz, evlerine ekmek parası kazanıyor.

Yeni tesislerin kurulması ile burada çalışan işçi sayısı daha da artacak. Eğer Kemal Bey’in gayreti ve bizim de soruna sahip çıkmamız sağlanmasıydı. Organize sanayi çalışması ancak gecikme ile yapılacaktı. Altyapısız, milyarlarca lira borcu bulunan bir tesis yeniden canlandırıldı. Bu insanlarımızın Edirne’ye katkıları unutulmamalı.                                                                                         Bu hizmetlerin yapılması ile bu duruma geldi. Bunda payımız olduğu için mutluluk duyuyorum. Bunda en büyük pay hemşerimiz Kemal Unakıtan’ındır. Ona büyük vefa borcumuz vardır. Bunu unutmamalıyız” dedi.

Bu arada Rahmetli Valimiz Fahri Yücel’in Edirne merkez ilçe ve köylerine yaptığı hizmetleri de hiçbir zaman unutmamak gerekir. Vefakâr, cefakar Edirne halkı için o güne kadar yapılmayan hizmetler, köylerin meralarının ıslah edilmesi, köylerde kooperatifçiliğin gelişmesi, hayvancılığın teşvik edilmesi, Rahmetli Valimiz Fahri Yücel döneminde gerçekleşmiştir. Valimizin çabaları yanında eşinin de  kadınların haklarının kazanımında çabalarını kim unutabilir.

Aradan uzun süre geçti,  bugün köylere gidildiğinde, köylülere hafızalarda kalan vali adını sorduğunuzda ilk olarak Fahri Yücel adı gelmektedir.

Siz bakmayın medyatik hizmetleri  bazı kişilerce abartılı olarak  sunulan valilerin arkasından ağıt yakıldığına. Sormak gerekir bugün o valilerin ve yöneticilerin adını kaç kişi anıyor.”Aman valim bizi bırakma, sen gidersen halimiz ne olur” diyenler neredeler.

Halkımız kendine hizmet vereni hiçbir zaman unutmuyor. Bugüne kadar çeşitli kademelerde Edirne’de yüzlerce üst düzeyde yönetici görev yaptı. Görevleri sonunda Edirne’yi terk ettiler. Bunların arasında halkımızın hafızalarında kalan yönetici sayısı iki elin parmakları kadar yoktur.

Bazı yöneticiler hizmetlerini “ sallabaşını al maaşını” şeklinde yürütür. Bazı cefakâr yöneticiler ise tüm riski göze alarak halkın gönlüne girmeye, kalıcı hizmet yapmaya görevden ayrılmış olsalar da hizmetlerinin hiçbir zaman unutulmaması için çaba harcar .

Önemli olan bunu başarmaktır.

Bu arada Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Edirne’ye yaptığı hizmetleri de unutmamak gerekir. Bugün için sağlık hizmetlerinden en çok yararlanan iller arasında Edirne’de yer alıyorsa onun gayreti sayesinde olmuştur. Bölgede sağlık tesislerinin kurulması 400 yataklı hastanenin yapılması Sağlık Bakanı sayesinde olmuştur. Kim ne derse desin hani bir söz vardır “ Yiğide öldür hakkını yeme” denir. Edirne’ye hizmeti geçenleri  saygı ile anıyoruz.

 84 total views,  2 views today

Next Post

POLİS TEŞKİLATIMIZI KUTLARKEN...

Polis Teşkilatımızın 171 nci yılını ne yazık ki her gün Şehit vermeye alıştırıldığımız bir ortamda kutluyoruz. Bu nedenle yazıma başlarken öncelikle tüm Şehitlerimize,günün önemi nedeni ile de özellikle Şehit Polislerimize rahmet,Gazilerimize ise sağlık diliyorum. Şu anda bile televizyondan yeni bir Şehit haberi  duymanın üzüntüsü ile kahrederek yazıma devam  ediyorum. İnsanlık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp