Edirne’ye Yakışmıyor

admin

Edirne merkezde bazı ana yollarında belediyece düzenleme yapıldı. Çevreleri çiçeklendirildi bazılarında yol kenarlarına ışıklandırma yapıldı. Bunlar aslında kentimizin güzelliği açısından çok güzel görüntüler. Bu yollardan geçerken başınızı biraz yukarı kaldırdığınızda yol çevresinde insanın içini karartan siyah renkli paslanmış elektrik direkleri ve onlara bağlı salkım saçak elektrik tellerini görüyorsunuz.  Bu çirkin  görüntüler  Edirne sokaklarına  yakışmıyor.

TREDAŞ, özelleşmesine karşın en çok kazancı olan bir kuruluşumuz. Elektrik tahsilâtının en yüksek oranda gerçekleştiği illerin başında Edirne geliyor. Buna karşın bu kurumca kentimize yapılan alt yapı hizmetlerini diğer illerle mukayese ettiğimizde Edirne’nin bu tür hizmetler açısından öksüz kaldığını görüyoruz.

Bu kent Uluslararası güzellikte bir şehir olacak, Dünya Kültür Mirası konumuna gelecekse Burada yaşayan herkes ve buradan nemalanan her kurum gücü oranında kentin gelişmesine katkı yapması gerekmez mi?

 TREDAŞ’da bu kuruluşlarımızın başında geliyor. Şehrin ana caddelerinde böyle çirkin kirli manzara kimseyi huzursuz etmiyor mu? Belediye gücü oranında sokakları güzelleştirir temizlik işçileri sokaklarda turluyorlar. TREDAŞ neden bu çirkin elektrik direklerini değiştirme gereğini duymuyor.

Elektrik hatlarının yer altına alınmasından vazgeçtik, hiç olmazsa yollara beton elektrik direkler konulup o çirkinliklerin önlenmesi gerekmez mi? Bu hizmetler tarihi ve turistlik kentimizden esirgenmemeli. İlimiz ülkemizin vitrini konumunda. Sınırdan yurda giriş yapan turistler kentimizi gezip gördüklerinde bu çirkinlikler bizler kadar bu kurum yetkililerini de utandırmalı. Son olarak diyeceğim o ki bu kenti el ele verip güzelleştirmeliyiz. Bir noktada buna mecburuz. bu işleri birinin üzerine havale etmek çözüm değil.

TEMİZLİKTE SINIFTA KALDIK

Seminerler düzenleniyor. Çevrenin temiz olmasının önemi anlatılıyor insanların bu konuda duyarlı olması isteniyor. Bu konu okullarda gündeme getiriliyor. Buna karşın kentimizde temizlik konusunda başarılı olduğumuz söylenemez. Bakıyoruz en temiz olması gereken tarihi dokunun, okulların ibadethaneler çevreleri adeta çöplük gibi çevre temizliğinden eser yok. Yediğimiz yiyeceklerin ambalajını sokağa atmak, içeceklerin şişelerini çevreye saçmayı sigarayı sokağa atmayı marifet sayıyoruz.

Her ne hikmetse çağdaş insanların yaşadığını iddia ettiğimiz bu Avrupa kentimizde çevre temizliği konusuna bir türlü çözüm bulamadık. Kabuklu yiyecek satanlara başka yerlerde ek bir poşet verilerek kabukların çevreye atmaması öneriliyor. izde ise insanların kabuklu yiyecek yedikleri yerlerden çekirdek kabuğundan geçilmiyor.

Kentimizin en modern sokaklarının çöplerle kaplanması tüm tedbirlere uyarılara, çevre temizliği konulu seminerlere rağmen kirliliği önüne geçemedik, İnşaat atıkları piknik alanlarımıza atılıyor. Bu kirliğin önüne geçmek için fahri çevrecilerin devreye sokulması çözüm olur mu bilemem. Fakat bunun da denenmesinde yarar olabilir diyorum.

Temizlik işçilerinin sokak aralarında çalışmalarına bakıyorum. Atılan çöplerin büyük bölümü insanlarımızın sokağa saçtıkları yiyecek içecek ambalajları işçiler köşe bucak bu pisliklerle uğraşıyor. Aslında bunlar temizlik işçilerin ek işleri olmuyor mu? Kahvehaneler kirli sokaklarımız kirli okul çevreleri kirli. Lafa geldiğinde “ temizlik imandan gelir” diye öğünürüz. Öyle de bu dinimizin uyarısı da bizi uyarıcı olmuyorsa  daha ne yapılsın..

SONUNDA BAŞARDILAR

Özel İdare sınırları içindeki kıraathane nihayet kapatıldı. İl Genel Meclisi üyelerinin ifadelerine göre Edirne Valiliği’nce kapatılmayacak sözü verilmesine karşın hafta sonunda kahvenin kapatılması kararlaştırıldı. Buranın kapanması için dört gözle bekleyenlerin gözü aydı.

Bu konuyu defalarca gündeme taşıdım. Gücüm yettiğince buranın önemini, çevrede halkın yararlanacağı böyle bir yer olmadığını buranın huzurlu bir yer olduğunu halkın yeşil alandan yararlandığını,  camiye gelen vatandaşların bu yerden yararlandıklarını anlattım.

Buranın kapanmaması için mahalle halkı da ortak talepte bulundu. Neticede tüm bunlar etkili olamamış ki,  uzun yıllar hizmet veren bu arada devlete de kazanç getiren kahvehanenin kapısına kilit vuruldu.

Bunun yerine İl Genel Meclisine toplanma yeri inşa edilecekmiş. Sanki başka bir yer yokmuş gibi burasını seçmişler. Aslında bu işin içinde başka işler de olabilir. Onu da araştırıp öğreneceğiz. Ne diyelim hayırlı olsun. Yapılacak başka şey yok.

                         ÖZLÜ SÖZLER

Dünyanın her yerinde herkesin yenileceği bir yer vardır.

 Kimilerini yenilgi yıkar, kimilerini zaferler küçültür. Bayağılaşırlar.

   Büyüklük, hem yenilgiyi hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar

                    JOHN STEINBECK       

 67 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi’nden Örnek Proje

Edirne Belediyesi aile Danışma Merkezi gençlerin kötü alışkanlıklarından korunması yönünde, Edirne İl Emniyet KOM Şube Müdürlüğü ile ortak proje başlattı. Edirne Belediyesi Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Edirne Belediyesi Aile Danışma Merkezi tarafından, Edirne İl Emniyet KOM Şube Müdürlüğü koordinasyonunda, öğrenciler, anne ve babaları ve toplumun tüm kesimini kapsayan gençlerin kötü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp