EDOSK Avrupalı gençlerle “önce sağlık doğaya dönüş”

admin

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği gençlik hareketliliği projesini uyguluyor

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ‘ninAvrupa Birliği Türk Ulusal Ajansı’nca 2014 yılında başarılı bulunarak kabul edilen gençlik hareketliliği “Önce Sağlık – Doğaya Dönüş “adlı projesi Edirne merkez ve Saros Körfezi kıyı ormanlarında yapılan etkinliklerle devam ediyor.

EDOSK Avrupalı gençlerle önce sağlık doğaya dönüş (2)

 

 

 

 

 

 

 

“Önce Sağlık – Doğaya Dönüş ” adlı proje 27 Temmuz -3 Ağustos tarihleri arasında Edirne’de gerçekleştirilmekte ve Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Ukrayna’dan toplam 25 genç katılarak aktif olarak rol almaktadır. Sağlıklı yaşamda doğanın rolü üzerine etkinlikler, sunumlar ve bir çok çalışma gerçekleştirilmekte olan bu projede konaklama yeri  olarakbelirlenen Edirne Kervansaray Otel ‘in tarihi mekanın açık ve kapalı alanları da kullanılmakta.

EDOSK Avrupalı gençlerle önce sağlık doğaya dönüş (3)

 

 

 

 

 

 

 

Önce Sağlk Doğaya Dönüş Gençlik Değişmi Projesinde birinci gün. Toplanıldı ve projenin amacını anlatıldı. Türkiye,Sırbıstan,Ukrayna ve Romanya,Bulgaristan’dan ortaklık kuran kurumlar birbirlerine kendi kurumlarını tanıtan sunumlar aktardılar.. Katılımcı gençlerin birbirlerini daha iyi tanımaları açısından drama ve yaratıcı drama etkinlikleri kullanılarak çeşitli salon içi ve dışı etkinlikler yapıldı. Günün sonunda Ukrayna Kültürel Gecesi adı altında Ukrayna kültürünü tanıma ve yiyecek-içecekleri tatma imkanı yaşandı.

Etkinliklerin İkinci  gününde Trakya Üniversitesi işbirliğinde 2. BeyazıdKulliyesi ve Sağlık müzesi ziyaret edildi. Osmanlı İmparotorluğu döneminde sağlık alanında sosyal bir tesisi olan kulliyenin işlevleri ve tarihi gelişimi, tıp tarihinin gelişim süreci incelendi. Program çerçevesinde öğleden sonra gruplar halinde drama yöntemi de kullanılarak sağlık ve doğa üzerine tartışmalar yapıldı. Sağlık ve doğa üzerine posterler, kısa videolar üretildi. Günün sonunda Romanya kültür gecesi ile Romanya kültürüne ait gösterimler, yiyecek içecek ve halk oyunu sunumları gerçekleştirildi.

EDOSK Avrupalı gençlerle önce sağlık doğaya dönüş (4)

 

 

 

 

 

 

 

Projenin üçüncü gününde planlı etkinliklerden kamp faaliyetini gerçekleştirmek için Edirne’nin Saros Körfezi kıyılarına doğru yol alındı. Yol üstünde sağlık açısından kötü örnek Ergene Nehri ve çevreye, doğaya yaydığı zararlar incelendi, tartışıldı. Kuzey Ege’yi ilk defa gören katılımcılarla beraber kamp alanın temizliği yapılıp çadırlar kuruldu. Kamp kuralları ve kampa olma amacı açıklandıktan sonra doğa yürüyüşüne başlandı. Doğa yürüyüşü molalarında doğa ve sağlık üzerine konuşmalar ve drama oyunları gerçekleştirildi. Akşam yemeğini kamp ortamında takım çalışması ile hazırlayan Avrupalı gençler ardından Sırbıstan kültür gecesi gerçekleştirdi. Sırbıstandan gelen konuk Grokça Kültür Merkezi katılımcıları ülkelerini ve kültürlerine ait yiyeceklerden küçük örnekler sundu .Ardından kamp alanında çadırlarda dinlenmeye çekildiler.

Projenin 4. gününde iğne yaprakları ağaçların olduğu orman içinde tertemiz bir havada güne başlandı. Katılımcılardan Boyan adlı gençlik liderinin desteği ile sabahın çok erken saatlerinde ormana gidilerek yogaegzersizleri için yer belirlendi. Sabah güneş görünmeden doğanın içinde yapılan hareketler ve nefes tekniği ile gençler bedenlerini hem de zihinlerini yavaşlatıp, stresten arınarak güne başlamaya çalıştılar. Gün içerisinde kampçılık ve doğa konularında aktarılan kısa eğitimlerden sonra yine takım çalışması ile çadırlar toplanarak dönüş hazırlıklarına başlandı. Serbest zamanlarda bol bol Saros Körfezi’nin temiz denizine bırakan gençler projenin esas konaklama yeri olan Edirne merkeze döndüler. Edirne merkezde akşam gençlik projelerinin eğlenceli etkinliği olan kültür gecesinde bu kez Bulgaristan gecesi ile Bulgaristan kültürü tanıtıldı.

EDOSK Avrupalı gençlerle önce sağlık doğaya dönüş (1)

 

 

 

 

 

 

 

Projenin diğer günlerinde de Edirne’nin doğal alanlarını kapsayan bisiklet turu, film gösterimi ve tartışma, oryantiring ve proje değerlendirme etkinlikleri yapılacak.

EDOSK PROJE ÜRETİMİNDE ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRIYOR

Edirne’de birçok yeni sportif ve kültürel faaliyette bulunan, ekolojik etkinlikler düzenleyen, gençleri Avrupa’da eğitim ve etkinliklerle buluşturan kar amacı gütmeyen organizasyon olan Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün (EDOSK) hazırlamış olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek ‘Erasmus + Programı Anahtar Eylem 1’ projesi olan “Önce Sağlık – Doğaya Dönüş” projesi, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca (Türk ulusal Ajansı) başarılı bulunarak kabul edildi.

EDOSK Avrupalı gençlerle önce sağlık doğaya dönüş (5)

 

 

 

 

 

 

 

EDOSK olarak Trakya’da ve Edirne’de birçok büyük kurumun gerçekleştiremediği başarıları gönüllü ve kararlı çalışmalar ile  elde ettik.  Avrupa Birliği ile ilgili sınır ötesi işbirliği,Erasmus+,yetişkin eğitimi ve çeşitli programlara kendi imkanlarımızla onlarca proje hazırladık bunlardan bir kısmını başarı ile uyguladık ve uyguluyoruz. “Birçok sosyal-sportif etkinliğin, projenin yanı sıra 200’den fazla genci ufuklarını açmak adına ücretsiz Avrupa’ya gönderdik ve Avrupa Birliği Kapsamında etkinliklere dâhil ederek sertifika almalarını sağladık. Şimdi gençlik alanında ev sahipliği yaptığımız için organizasyon olarak mutluyuz .Misafir olan gençlerin yemek-içme ve konaklama, ağırlama ve tabiki proje konusu etkinliklerini bir gençlik projesinin düşük bütçesine rağmen en üst seviyede sağlamaya çalıştık Derneğimizin, çalışanlarımızın ve gönüllülerimizin bu tür projelere ev sahipliği yapmak için yeterli bilgi, donanım ve imkânlara fazlasıyla sahip .projenin hazırlanmasında emeği geçen ve uygulanmasına destek veren EDOSK takım arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyoruz. Biz kurumumuzu ,şehrimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. EDOSK çalışma disiplini ve ürettikleri ile uluslararası bir kurum olmaya devam edecektir.

 

 


 143 total views,  2 views today

Next Post

Günce Final Temel Lisesi yol haritasını açıkladı

Günce Final Temel Lisesi Müdürü Zeki KOÇAK 2015-16 Eğitim ve Öğretim Yılında kurum olarak nasıl bir çalışma içinde olacaklarını anlatırken şunları söyledi. Biliyorsunuz 2015-16 Öğretim Yılı başından itibaren dershane süreci sona eriyor.Final Eğitim Kurumları olarak bizler 1980 yılından bu yana ülkemizin en seçkin lise ve üniversitelerine öğrencilerimizi göndererek Türk Milli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp