EDOSKlu gönüllüler Sırbistan’da Edirne’yi ve Türkiye’yi temsil etti

admin

EDOSKlu gönüllüler Sırbistan’da Edirne’yi ve Türkiye’yi temsil etti (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Birliği Ulusal Ajansı Erasmus+ Programı çerçevesinde, Sırbistan Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen ‘Four Religions for Human Rights’ isimli proje Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın Ada isimli kırsal ormanlık bölgesinde gerçekleştirildi. Projede Türkiye’yi Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği gönüllü gençlerinden İlkben Ergin, Seda Erat, Tunç Erekovski, Beyzanur Baytar ve Tolga Berber temsil etti.

EDOSKlu gönüllüler Sırbistan’da Edirne’yi ve Türkiye’yi temsil etti (1)

 

 

 

 

 

 

 

Sırbistan’ın Ada bölgesinde yer alan ‘IFIX’ isimli kuruluş tarafından yapılan projeye Sırbistan’ın yanı sıra Türkiye, Bosna Hersek, Macaristan, İtalya, Yunanistan’dan gençler katıldı. Dinler üzerine olan projede ilk gün iletişim ve kaynaşma üzerine oyunlar oynandı ve her ülke katılımcısı birbiri ile tanışarak takım çalışması ve zaman yönetimi üzerine birçok etkinlik gerçekleştirdi.

Proje bazında grup çalışmaları ile atölye çalışmaları ve din ve mezhepler üzerine sunumlar yapıldı. İslam, Protestanlık, Katoliklik ve Ortodoks din ve mezheplerinin ayrı ayrı her bir özelliği tartışıldı. Bu atölye çalışmalarında projeden kazanımların neler olacağı, projeye her katılımcının katkılarının neler olabileceği ve proje sayesinde dinler ile ilgili nasıl bir farkındalık yaratılabileceği ve dinlerin ortak özellikleri üzerine etkinlikler gerçekleşti. Bununla beraber ayrımcılık ve ötekileştirme üzerine birçok etkinlik, atölye çalışması ve canlandırmalar yapıldı. Proje süresince ayrıca göl etkinliği ve sokak aktiviteleri gerçekleştirildi.

EDOSKlu gönüllüler Sırbistan’da Edirne’yi ve Türkiye’yi temsil etti (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Her ülkenin farklı gecelerde yaptığı kültür gecelerinde ise Türkiye’den sembolik birçok materyal götüren gençler Türk bayrağı, badem ezmesi, Kavala kurabiyesi, lokum, mis meyve sabunu, Edirne bebeği, aynalı süpürge, nazar boncuklu bileklik, çeşitli içecekler ile halk dansları ve müziklerle temsiliyet sağladı.

Ev sahibi ve misafir kuruluş grupları bir arada olmaktan ve böyle bir projeye katkı sağlamaktan memnun olduğunu söyleyen gençler; proje sayesinde, her ülke aynı dili konuşmasa da aynı dine mensup olmasa da duygularının aynı olduğu görüşünde büyük kazanımlar elde ettiklerini ifade etti.

 

 88 total views,  2 views today

Next Post

EDSİAD yönetiminden TABAKOĞLU'na ziyaret

              EDSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet AÇIKGÖZ ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan TABAKOĞLU’na makamında yeni görevi için hayırlı olsun ziyaretinde bulundular. İsmet AÇIKGÖZ yaptığı açıklamada; “Trakya Üniversitesi’nin, piyasa-üniversite ilişkileri ve 40.000’e yakın öğrencinin şehirle entegrasyonu ve işgücü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp