EDSİAD Başkanı Açıkgöz’ün uyarısı

admin

fikri_yalin_kose       Ak Parti Edirne Milletvekili Adayı Rafet Sezen’in düzenlediği kahvaltılı toplantıya meslek kuruluş temsilcilerimiz ve oda ve borsa başkanlarımız da katıldı.

            Kurum temsilcilerinin siyasilerden beklentileri açısından böyle toplantıların yapılması çok önemlidir. Milletvekili adayı Sezen’in burada yaptığı konuşmasında milletvekili seçildiği zaman yapacaklarını anlattı.  Onun konuşmasından sonra söz alan Oda borsa ve meslek kuruluş temsilcilerimiz görüşlerini, taleplerini Sezen’in adaylığı hakkındaki  fikirlerini  açıkladılar.

Bu arada toplantıda EDSİAD adına konuşan Başkan İsmet Açıkgöz, özellikle bugüne kadar dikkate alınmayan önemli bir konuya dikkat çekti.

            Açıkgöz konuşmasında ; “Edirne’nin Uzunköprü ve Keşan ilçelerinde önemli bir istihdam kaynağı yaratan bölgemizde doğal gaz dışında halkın büyük bölümünün yakıt olarak kullandığı linyit ocakları bir bir kapanıyor” diyerek bir önemli konuya dikkat çekti. Açıkgöz’ün gündeme getirdiği bu konu ile linyit ocaklarında çalışıp ekmek parası kazanan binlerce işçi ocakların kapanması sonucu işsiz kaldı.

Linyit ocaklarında iş imkânı sağlayanlar, iş bulabilirim ümidiyle başka illere göç ediyorlar. Böyle önemli bir konuya dikkat çektiği için.  Soma’da meydana gelen 303 işçinin ölümü ile sonuçlanan maden kazasının ardından meydana gelen yasal düzenlemelerden, güvenlik konusundaki yaptırımlar sonucu bölgemizdeki küçük maden işletmeleri bu yasal gerekçeleri yerine getirmelerinin pahalı olması nedeniyle işletmelerini kapatıyorlar.

            Bu işletmelerde geçimlerini sağlayan binlerce işçi. İşsiz kaldı. Bu işçilerden çoğu başka geliri olmadığı için sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kaldılar. Sermayesi güçlü olan firmalar ise zorlukla da olsa faaliyetlerini sürdürüyor. Galerilerden kömür çıkarılan ocak sayısı çok azaldı. Maden alanlarında açık işletme yapan firmalar da yasaları hiçe sayıp kazdıkları topraklarları meraya atarak çevresinde büyük tahribat yapıyor.

Bugüne kadar defalarca gündeme getirildi. Konu ile ilgili yetkililer Uzunköprü’nün maden bölgesi olan köylerine gittiklerinde Linyit madeni elde etmek için açık işletme yapılan maden alanlarının ne durumda olduğunu göreceklerdir.

            Madeni alan işletme sahipleri kazdığı yerleri yasal olarak tekrar kapatma zorunluluğu olmasına rağmen, bunu dikkate almadan bu sahaları çukurlar halinde terk ediyorlar.

Açıkgöz’ün Linyit madeni konusunda değindiği bu. Ne yazık ki böyle bölgemiz açısından önem taşıyan konular siyasilerimizin ilgi alanına girmiyor.

            Bu konunun önemsenmesi gerektiği kanısındayım. Burada maden sahalarının kapanması sadece işsizlik yaratması ile sınırlı değil. Bir de bu madenleri yakacak olarak kullanan vatandaşlar da ocakların kapanması sonucu mağdur olacaklar.

Yakıtı bundan sonra daha pahalıya kullanmak zorunda kalacaklar. Bu durum da on binlerce vatandaşımızı olumsuz etkileyecek bir durum.

Toplantıda konuşan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt Türkiye Büyük Millet Meclisinde meslek kuruluş temsilcilerinin bulunmadığından yakındı ve Mecliste avukat ve doktorların çok olduğuna değindi. Onun için bölgesel meslek gurup temsilcilerinin milletvekili olmasının o yörelerdeki sorunların çözümü açısından yararlı olacağını ifade etti. ETSO Başkanı Zıpkınkurt’un Bu yaklaşımı doğru da; özellikle oda ve borsa gibi üst yönetimleri her an siyasilerle iç içe olan ve işlerine geldiği zaman seslerini duyuran mesleğin bölge temsilcilerinin bu konuda fazla yakınmalarına gerek yok. Zira gündemi tepedeki yöneticiler belirliyor.

            Bu sözler üzerine o zaman adama sormazlar mı, TOBB bugüne kadar hangi ekonomik ve toplumsal ve siyasi konuda sesini yükseltti. Tavrını koyabildi. Sanayicilerin temsilcileri açıkça görüşlerini belirttiği halde. Türkiye’nin en güçlü meslek kurum temsilcisi Odalarımız acaba neden böyle konularda tavırlarını ortaya koyma gereğini duymadılar.

            Daha önceki yıllarda Ecevit’e karşı ortak bildirge yayınlayan bu muhteremlerin neden bugün sesleri çıkmıyor.

Meslek kuruluşlarının taşra örgütlerinin meclise gitmesi çok yararlı olabilir.  Bu arada oda temsilcilerinin üst yönetimlerinin siyasette tavırları belli, onların fazla tepki gösterme imkânları olamaz. Bunu Ankara’da yapılan terör saldırısı sonunda da gördük. Mahalli örgütler genel merkezlerine karşı tavırlarını koyma imkânı olmadığı sürece talepleri dikkate alınmaz.

            Aynı durum diğer meslek guruplarının üst yönetimi için de geçerli Şu anda Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının üst yönetimi,  Ziraat Odalarının üst yöneticileri seslerini duyuruyorlar mı?

Onun için Ülkemizde bazı kurumlar ülkemizde meydana gelen ekonomik ve siyasi olaylar karşısında tırsmış durumda ve sınıfta kalmışlardır.

            Onların ilimizdeki temsilcilerinin taleplerini de fazla dikkate alan olmuyor.  Edirne Muhtarlar Derneği Başkanımız da toplantıda taleplerini sıraladı. Onun da tepedeki üst yöneticilerini uyarıcı yaklaşımı olmalı.

Onların Ankara’da koltuklarında oturanlarının da diğer üst meslek gurupları üst yöneticileri gibi suya sabuna dokunmadan sallabaşını al maaşını anlayışı ile görevlerine devam ettiklerini onlar bizden daha iyi biliyor. Muhtarların il temsilcilerinin böyle siyasi toplantılardaki klasikleşmiş sözleri, hamasi nutukları sorunların çözümünde   yeterli olamaz.

            Muhtar temsilcilerimizi televizyonlarda izliyoruz. Aslında muhtarların toplumda en bağımsız ve tarafsız olması gereken, halkla iç içe olan temsilcilerimizdir.

            Bu görevlerini unutup siyasetçilerin arkasına takılırlar taraf görüntüsü verirlerse halka karşı güvenleri de sarsılmış olabilir.

 101 total views,  2 views today

Next Post

Evde bakım ücretinden yararlanan ailelere ziyaret

Evde Bakım Ücretinden Yararlanan Vatandaşlara Ziyaretler Devam Ediyor Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının destek verdiği % 50 ve daha fazla orana sahip ağır engelli durumundaki muhtaç vatandaşlarımıza ödenen evde bakım ücretlerinin yerinde kullanılıp, kullanılmadığını görmek ve engellilerimizi ziyaret etmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş’ın Cumartesi günkü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp