EDSİAD iftar yemeği düzenledi

admin

 

EDSİAD İFTARR (16)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Sanayici ve İşadamları Derneği yönetimince  bir iftar yemeği  düzenlendi. İftar yemeğine   ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Aile ve Sosyal  Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, SGK Müdürü  Hayrettin Karbuz ETSİAD Yönetim Kurulu   Başkanı  İsmet Açıkgöz, Dernek üyeleri katıldı   ,EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz verdikleri iftar ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Ramazan ayının birleştirici ve paylaşımcı iklimini birlikte yaşıyoruz. Bütün insanlık için daha iyi şartlarda bayramları kutlamayı Allahtan niyaz ediyoruz.

Ülke savunmasında şehit olan güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

Bu akşam iftarımızı Edirne’mizin turizmine katkı vermek üzere yeni açılan, Üyemiz Suat ve Nihat ÖZTÜRK kardeşlerin hizmete sunduğu TULİPA restoranda yapıyoruz. ÖZTÜRK grubun iş yapma deneyimlerini turizmde yeme içme sektöründe bizler için kullanmaları takdire şayan bir durum. Bu girişimleri için kendilerine ve bu işe vesile olan yardımcılarına, desteklerini esirgemeyen kurumlara da teşekkür ediyoruz.

EDSİAD İFTARR (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne bölgemiz, kültür hizmeti sunan tarihsel içerik sunan bir destinasyon. Unesco kültür mirası listesinde üç adet yapı ve etkinlikle yer alan bir destinasyon. Diğer taraftan dört adet milli parkı ile de keşfedilmeyi bekleyen ve çalışılması gereken bir alan.

2013 yılından beri etkinliklerle katkı verdiğimiz Gastronomi turizmi ile ilgili bir şeyler söylememiz gerekiyor. Edirne’nin dinamiklerini tespit ettiğimizde güçlü yanlarımız tarım, turizm ve hizmetler sektöründe çalışmamız gerektiğini tespit etmiştik.2013 yılında İstanbul Gastronomi turizminde yeme içme sektörü duayenleri; beş yıldızlı Hotel şefleri, Gurmeler, Köşe yazarlar ve restoran işletmelerini ETSO,ETB,EDESOB,EDSİAD ortak çalışmasıyla Edirne’de misafir ettik. Misafirlerimize Osmanlı Saray Mutfağı yemeklerini araştırmacı Müşerref GİZERLER’inde katkılarıyla piyasadaki restoranlardan seçtiğimiz Osmanlı Saray Mutfağı yemeklerini ikram ettik. O grup gezi sonunda bölgenin Gastronomi turizminde bizlere yapmamız gerekenleri bir reçete ile ifade etmişti. Daha sonra o grubun katkılarıyla Amerika’dan Şen Dö Rötiser Şarap ve Et Tadıcıları Derneğini ağırladık.

EDSİAD İFTARR (20)

 

 

 

 

 

 

 

 

Gastronomi turizmi dünyada hızla büyüyen 12 ay hizmet veren bir turizm çeşidi. Aynı zamanda kültür turizminin bir parçası ve birçok turizm çeşidi ile entegre olabilen bir turizm çeşidi olma özelliğine sahip. Ülke ekonomisine katkısına bakıldığında Gastronomi sektörünün katkısı % 70 iken konaklama sektörünün katkısı % 30 civarında kalıyor. Artık Hoteller çalıştırdıkları ödüllü şeflerle gastronomi turizmini kullanarak gelirlerini arttırma yoluna girdiler.

EDSİAD İFTARR (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

TULİPA’nın iddialı olduğu, Osmanlı Saray Mutfağı 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti stratejik planında İstanbul’un marka değerine katkısının en önemli etken olduğu tespiti yapıldıktan sonra bu pazarı geliştirilmesi için planlar yapılmasına karar verilmiş. Gerçekte Edirne Osmanlı Saray Mutfağı ile başlayan mutfak kültürümüz mercek altına alınmalı ve  Edirne için turizm stratejik plan çalışmasına ivme verilmelidir. Bu tesis ve daha önce faaliyette olan gözde tesislerimiz desteklenerek ve bu mutfaklar kullanılarak kamu özel sektör işbirliği ile var olan Gastronomi potansiyelimiz değerlendirilmeli ve çalışmalar bölgesel kalkınmamıza güç katmalıdır.

Girişimcilerimiz Suat ve Nihat ÖZTÜRK kardeşleri tebrik ediyoruz.  İşlerinde kolaylıklar diliyoruz.

 

 

 

 94 total views,  2 views today

Next Post

ETSO Heyetinden Edirne Valisi Günay Özdemir’e ziyaret

              ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt Vali Günay Özdemir’e hayırlı olsun dileklerini ileterek Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Özdemir ETSO heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, tüm kurum ve kuruluşlarla olduğu gibi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp