EDSİAD-TÜİK İŞBİRLİĞİ İLE ‘RAKAMLARLA ‘EDİRNE’

admin

DSC_7658

Edirne İşadamları Derneği(EDSİAD) ile  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Lalezar restoranda “Rakamlarla Edirne” adında bir konferans düzenledi.

Buradaki etkinliğe, EDSİAD yöneticileri AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve  ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,Meclis Başkanı Mehmet Eren, Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, TÜİK Edirne Bölge Müdürü İsmail Çapoğlu,Sanayi Bilim ve Teknoloji Şube Müdürü Ahmet Alagöz,

Modavizyon Fabrikası Müdürü Turgut  Bakır,  Trakya Kalkınma Ajansı  Yatırım Destek Ofisi uzmanları,ve işadamı Mehmet Edip Ağaoğlu  ve  diğer davetliler katıldı.

Toplantıda Sinevizyon  gösterimi ile  konuşan  TÜİK  Edirne Bölge Müdürü  Çapoğlu “Rakamlarla Edirne” adındaki programı sundu.

Resmi istatistiklerde Edirne’nin konumunu değerlendirdi.

Toplantıda  konuşan ETSİAD  Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Açıkgöz Bu yıl,Türkonfed ( Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) projesi bölgesel atkılıma da yerel dinamikler Edirne modeli ve 2023 senaryoları raporu hazırlık çalışmalarına başladıklarını belirterek şunları kaydetti” 2002 yılından bu yana Türkiye Ekonomisi hızlı ve istikrarlı  bir büyüme sürecindedir. Bazı iller ise Türkiye’nin büyüme ortalamasının üstünde veya altında bir görüntü sergilemektedir.

Bu durumun sürekliliğini güvence altına almak açısından önem taşıdığı gibi yavaş büyüyen iller için de yol göstericidir.

Bu çerçevede proje koordinatörü Doç.Dr. Ümit İzmen Türkonfed için ilk çalışmasını  Çorum ili için hazırlamıştı.

2. Çalışması ise Edirne için gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz Salı günü Edirne için ön saha çalışması ile Edirne raporuna startı verildi.

Edirne’nin önde gelen kişilerinin Edirne ile ilgili görüşlerini  dile getirdikleri sorunları ve değerlendirmeleri kayda alındı.

Bu kapsamda hazırlanacak olan  Türkonfed, Bölgesel Kalkınmada  yerel dinamikler Edirne modeli ve 2023 senaryoları raporu  ilimiz açısından hem fırsatların hem de tehditlerin değerlendirildiği  ve ileride   alacağımız kararlar için  ışık tutacak bir  niteliği taşıyacaktır “dedi

Toplantı sonrası açıklama yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt bu tür toplantıların  Edirne açısından çok yararlı olduğunu göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmalarla  Edirne’deki tüm kurum ve kuruluşların el ele vermesi konusunda çaba harcadıklarını ifade etti.Denizbank Bölge Müdürlüğünün bin kişiye istihdam yaratacak  bir işyeri çalışmalarının olduğunu bu konuda Belediye Başkanı ve Edirne Valiliğinin devrede olduğunu  belirterek kamuya ait bir binanın bulunması ile bu projenin gerçekleşeceğini ifade etti.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Özay Öztürk  yaptığı açıklamada  Edinenin yararını bir şeyler yapılıyorsa Edirne Ticaret Borsası olarak bu girişimin içinde  olmak istediklerini bu durumlarda Edirneli demokratik kuruluşlarının  bir arada olmaları gereğini vurguladı. Yaptıkları toplantılarda bu görüşlerini dile getirdiklerini kaydeden Öztürk  “ bizler de öncülük edeceğiz bundan sonra hep birlikte önemli işler başaracağımıza inanıyorum. Basınımızın da desteği ile başarılı olacağımız inancındayım” dedi

Daha sonra  toplantıya katılanlara  tesisin bahçesinde yemek verildi.

 62 total views,  2 views today

Next Post

KIRKPINAR’DA MİNİKLER ER MEYDANINDA

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda sabah saatlerinde başladı. UNESCO Dünya Kültür Mirasına girerek, daha da önem kazanan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne’de başladı. 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin birinci gününde minik 1, minik 2 ve teşvik 1, teşvik 2 boylarında pehlivanlar er meydanına çıktı. Gün boyu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp