EDSYB Başkanı Aytın “Gerçek üreticiler desteklenmeli”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın,hayvan ihracatının bir yerden başlamasının yararlı olacağını Bu ihracatın İzmir’den başlamasının ise düşündürücü olduğunu belirterek; “ ülkemizde gerçek üreticilere yardım yapılmalı biz maddi yardım istemiyoruz sadece çiftliğimizde bulunan düvelerin satışı konusunda yardım bekliyoruz” dedi

DSCF0391

Aytın sözlerini şöyle sürdürdü; “ 16-18 Ekim 2012 tarihlerinde yurt dışından ve Bakanlıktan gelen heyetin Edirne’nin de içinde bulunduğu bazı illerde büyükbaş hayvan ihracatı için incelemelerde bulunduğunu duyurmuştuk. Ve bunun devamında tam 1 yıl sonra ilk ihracat İzmir ilinden başlamış olup, ilk düvelerimiz Türkmenistan’a yola çıkmışlardır.Bu başarının arkasında hayvan ıslahı ve Damızlık Birlikleri vardır. 2000 li yılların başında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ile Bakanlık tarafından başlatılan “Ulusal Islah Projesi” var.

Hayvan ihracatının bir yerden başlamış olması gerçekten çok önemli ama devamı gelecek mi? Bu soru hepimizin aklında… Ancak burada sevindirici olan bir nokta var ki; artık hiçbir yatırımcı damızlık bulamıyoruz diyemeyecektir. Yurt dışına hayvan ihraç eden bir ülke iç piyasanın ihtiyacını da karşılayabilecektir.

İHRACIN İZMİR’DEN OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

İlimizde şu an düve satışında ciddi bir sıkıntı vardır. Trakya bölgesi aşılı şaptan ari bölge iken, Damızlık Birliği olarak bizler düve çiftliği kurmaya bu kadar yakın iken ilk ihracatın İzmir’den yapılması düşündürücüdür.

Biz Damızlık Birliği olarak düve çiftliği kurmak için devletten maddi yardım istemiyoruz, sadece çiftliğimize topladığımız düvelerin satışı konusunda yardımlarını bekliyoruz.

Düveleri çiftliğe topladıktan sonra, düve satışı bu şekilde dar boğazda iken, düvelerimizi pazarlayamadıktan sonra çiftlik kurmamız bir işe yaramayacaktır. Kooperatif ihalelerinin doğrudan temin şekline dönüştürülmesi çiftlik kurmamızı bir müddet de olsa ertelememize neden olmuştur.

Çünkü doğrudan temin kooperatif ihaleleri düve fiyatlarını düşürmüştür. Düve fiyatlarının düşmesi de üyemizin elinde ki gerçek damızlığı düşük fiyatlara talep etmeyeceğimiz için bizlerin ihalelere katılımını zor bir hale sokmuştur. Temennimiz hayvan ihracatı ile durulan piyasa yine canlanacak ve İlimizden de hayvan satışı gerçekleşecek, üyelerimizin ve biz hayvan yetiştiricilerinin beklediği günler gelecektir.

GERÇEK ÜRETİCİLER DESTEKLENMELİ

Bu aşamada ihracatın devam edebilmesi ve istenen başarının elde edilmesi için Ülkemizde hayvan ıslahı ve bu işi gerçekten yapan Birliklerimiz, üreticilerimiz desteklenmelidir. İhracat devam ederse süt inekleri, damızlık düveler kesime gitmekten kurtulur. Ve en önemlisi de ihracatla birlikte damızlık fiyatı yükselirse bu işten para kazanırız.

Ülkemiz yurt içi ve yurt dışı damızlık ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. İhracatın başlamış olması da gurur verici bir gelişmedir. İlimizde de başlarsa yetiştiricilerimiz ve bizler de rahat bir nefes alarak, geleceğimizi görerek, en önemlisi de severek ve inanarak, ÜRETECEĞİZ”dedi

 155 total views,  2 views today

Next Post

ESDER: LPG Zammı Ticari Hayatı Donduruyor

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, LPG ve Tüpgaz fiyatlarına bir gece yarısı yapılan yüksek zam oranının ardından, araçlarda ve evlerde yoğun şekilde kullanılan bu yakıtların ucuz yakıt olmaktan çıktığını ve artık bir avantajının kalmadığını dile getirdi. ESDER […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp