Efsanelerin yolu Burgas’dan geçti.

admin

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1023.107  sayılı “Efsanelerin Yolu – Sürdürülebilir Kültürel – Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması” isimli IPA projesi kapsamında, Bulgaristan ,Burgas ilinde  “Istranca-Yıldız  Sınırötesi Bölgesinin kültürel ve tarihi bir hedef olarak tanıtılması ‘’ konulu  2 gün süren atölye  çalışması düzenlendi.

Bulgaristan Alef Derneği’nin koordinatörlüğünde ve Edirne Sınırötesi Kültürleri Derneği’nin partner olduğu proje Bulgaristan Burgas Grand Hotel’de gerçekleşti.

Türkiye’den 20 katılımcı ve Edirne Sınır Ötesi Kültürleri Araştırma Derneği Yönetim Kurulu üyesi adına 4 idarecinin katılımıyla gerçekleşen Istranca- Yıldız Sınır Ötesi bölgesinin Kültürel ve tarihi bir hedef olarak tanıtılmasını amaçlayan Atölye çalışmasının 1. Gününde ilk olarak saat: 10.45’te ; Prof.Dr. Asen Zlatarov Üniversitesinden Prof. Dr. Diana Radonynova Istıranca – Efsanevi Dağlar – Malko Tarnova Bölgesinde ki efsanevi yerler ve bunların turizmdeki önemi hakkında izleyenlere sunum yaptı.

Ardından,  Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Mustafa Filiz, Trakya bölgesinde ki efsanevi yerlerin bölgedeki turizm açısından önemini belirten sunumu ile devam etti.

16:45’e kadar devam eden Atölye çalışmasının öğlenden sonraki bölümünde, Efsanevi yerlerin her iki tarafa da sağlayacağı fırsatlar ve perspektifler karşılıklı istişare edilerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Son bölümde ise Projenin elde edilen sonuçları Basın mensupları ile düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Toplantının ikinci gününde, Malko Tarnovo bölgesinde bulunan efsanevi yerler, tüm katılımcılar tarafından ziyaret edilerek atölye çalışması düzenlenen öğlen yemeği ile sona erdi.

 

 71 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Ajans’tan PTT Merkez Müdürü’ne ziyaret

21 Şubat 2018 tarihinde Edirne PTT Merkez Müdürlüğü görevine atanan Bülent Yıldız’ı Edirne Ajans Medya Grubu Şirket Müdürü Necmi Engin ve Genel Koordinatör Muhsin Başak makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Edirne Ajans Yöneticilerinin ziyaretinden büyük memnuniyet duyan Yıldız, gazetemize yaptığı açıklamada; “Sayın Genel Müdürümüz Kenan Bozgeyik, Baş müdürümüz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp