EGD Yöneticileri Askeri Hastane Şehitliği’ni ziyaret etti

admin

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği yönetici ve üyeleri Edirne Askeri Hastane Şehitliğini ziyaret etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sağladığı bir otobüsle şehitliğe gelen engelleri, Şehitlikte Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Vardar karşıladı. Vardar burada yaptığı konuşmada şehitlik hakkında bilgiler verdi. Edirne genelinde 27 şehitlik olduğunu belirten Vardar, bu şehitliklerde 220 bin şehit mezarı bulunmaktadır.  Askeri Hastanedeki şehit sayısı 52 bin şu anda kayıdı belirlenen yakınları ile bağlantı sağlanan şehit sayısı 5005, Cumhuriyet şehidimiz 175, şehitlerin yakınları tespit edildikçe sayılar ilave ediliyor. Köylere varıncaya kadar 20.000 mektup gönderildi. Muhtarlıklara, Kaymakamlıklara, Valiliklere, Belediye Başkanlıklarına bu mektuplar iletildi. Bazı vatandaşlarımız şehidinin Çanakkale’de olduğunu zannediyormuş. Burada olduğunu öğrenip ziyarete geldiler. En dikkat çekicisi Balıkesir Balya’dan bir otobüs toplanıp bir şehit yakını olarak geldiler. Yine Aydın’dan 2 otobüs şehitleri için geldiler.

EGD Yöneticileri Askeri Hastane Şehitliği'ni ziyaret etti (2)

 

 

 

 

 

 

ömür verirse 27 şehitliğin hepsini elden geçireceğiz. Balkan Şehitliğinin tamirini yapacağız. Bütün bunların yapılmasında en büyük emeği Derneğimizin Başkan Yardımcısı Faruk Çiftçi gösterdi. Kendisi çok bilgili, araştırmacı ve gayretli bir kişi ona teşekkür ediyorum. Bu istatistiğin 27 şehitlikte de ortaya çıkarılması için gayret gösteriyoruz. Amacımıza ulaşmak için çalışıyoruz.” dedi. Şehitliğin yol güzergâhının düzenleneceğinin, bağlantı yolunun düzenli hale geleceğini kaydeden Vardar, “Şehitliklerle ilgili kuruldan gelindi. Böyle önemli bir projeye bu yolu layık görmüyoruz. Yeni bir proje yapılması gerekiyor. Bunun bir maddiyat durumu var. Bunu da ilettik. Buranın yeni projesi yapıldı. Kuruldan geçmesi halinde kısa sürede yapılacak. Bu arada şehitliğin ışıklandırılması yapılacak. Bunun dışında sorunumuz yok. Burada sosyal tesise ihtiyaç bulunuyor. Lavoba ve namaz kılınabilecek bir yer bulunmuyor.  Biz halkın buraya gelip şehitlere dua etmesi için imkânları sağlamalıyız. İlimiz sınırları içinde 27 şehitliğimiz bulunmaktadır. Bunların tamamını elden geçireceğiz. Onların şanına layık hale getireceğiz. Bu konuda bize destek olan Edirne Valiliğine, Belediye Başkanımıza,Türk Şehitlikleri İmar Vakfına ,tüm destek olan kurum ve kişilere teşekkür ediyoruz.”dedi.

EGD Yöneticileri Askeri Hastane Şehitliği'ni ziyaret etti (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler, Milli duygulara sahip çıkılmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Şu aşamada bağımsız bir ülkenin ferdi olmaktan mutluyuz. Gururluyuz Şehit ailelerimizle bu tesisin kuruluşu aşamasında birlikteydik. Yalnız bu ziyaretin yapılmasını da önemsiyoruz. Arkadaşlarımızın şehitliğe ulaşımı açısından önemli bir rampa ile buraya gelmeleri dikkati çekti. İnşallah diğer eksiklikleri giderilir yurdun dört bir yöresinden gelen ziyaretçilerle şehitlerimizin ruhunu şad ederiz. Böylece bu ülkemizin sınırlarının korunması için atalarımızın canlarını seve seve feda ettiklerini görerek ülkemizin kıymetini daha iyi anlamış oluruz.” Dedi.

Daha sonra şehitlerin isimlerini ve yörelerini tek tek inceleyen Engelli Gönüllüleri Derneği üyeleri şehitlerimize dua ederek Askeri Hastane Şehitliğinden ayrıldılar.

EGD Yöneticileri Askeri Hastane Şehitliği'ni ziyaret etti (1)

 125 total views,  5 views today

Next Post

ÖZKAN, “inşaat sektöründe işler iyi değil”

Edirne İnşaat Sanatkârları Derneği Başkanı Mehmet Özkan İnşaat sektöründe çalışan sanatkârlarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında özellikle seçim sonrası ekonomide belirsizlik ve doların hızla yükselmesi sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, “ Biz Edirne’de iş yaşamını sürdüren İnşaat Sanatkârları Esnaf Odası olarak günümüzde ekonomik sıkıntı yaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse 7 Haziran’da yapılan Milletvekili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp