Egemen ILGIN “Kurbanlıklarımız bile artık İthal oldu”

admin

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın, 92.2 Radyo SU’da Edirne Genç Çiftçiler Derneği’nin Türkiye’deki Et Krizine ve Edirne Tarımına bakışını anlattı. Necmi Engin’in sunduğu “Gündem ÖZEL” Canlı Yayın programında başta Derneğin kuruluş amacı, faaliyetleri ve Gündemde olan önemli konulara değinen Ilgın, “Edirne Genç Çiftçiler Derneği bir ihtiyaç ve bir gereksinimden doğmuş bir dernektir. Genç Çiftçiler Derneği Köyde doğmuş, büyümüş bu topraklardan para kazanarak tarım yapmış, Hayvancılık yapmış, Tarlaya gitmiş gençlerin ve bunun yanında Ziraatin eğitimini almış Ziraat Mühendislerinden, yine Hayvan Sağlığının Eğitimini almış Veteriner Hekimlerden oluşmuş bir dernektir.” Dedi.

Edirne Genç Çiftçiler Derneği’nin oluşu hakkında Bilgi veren ILGIN, “Günümüz Türkiye’sinde Köyden kente yoğun bir göç var. Bu göçün sonucunda Türkiye’de 2,6 Milyon hektar arazi işlenemez hale geldi. Buğdayın atası konumundaki Türkiye topraklarında her yıl 4 Milyon ton düzeyinde buğday ithal edilir hale geldi. Yine Baklagillerin anavatanı olan ülkemizde bu ürünlerde ithalatçı konuma düşmüşüz.” Dedi.

“Türkiye’deki Tarım sorunu 70 milyonu ilgilendiren sorundur”

Dini Bayramlarımızdan olan Kurban Bayramında kesilen Kurbanlıkların bile ithal olduğuna vurgu yapan Genç Çiftçiler derneği Başkanı Ilgın, “Gidişat böyle olduğu zaman üretim sürekli düşer. Ülkemizde üretimi arttırmanın yolu da üretecek insanların desteklenmesi ve teşvik edilmesidir. Türkiye’de ki tarım sorunu yalnızca tarım kesimini ilgilendiren bir sorun değil 70 milyonu ilgilendiren bir sorundur.  Bu ülkede ucuz ve güvenilir gıdaya erişim çiftçilerimiz sayesinde sağlanır. Ama görüyoruz ki artık köylerimiz boşalmış. Gençler şehre inmiş. Beldelerimiz kapanmaya başlamış. Köylerden çıkan insanlarımız fabrikalara giderek asgari ücretle çalışmaya razı olmuşlar. Demek ki Türkiye’de tarım ve hayvancılık bir asgari ücret kadar para kazandırmıyor ki köydeki vatandaş şehre gelmiş. Bizde dedik ki. Bu işlerin içinde doğmuş olan gençleriz. Tarımı seviyoruz. Diğer kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız da tarımı sevsin. Trakya toprakları belli bir sermayenin eline geçmesin. Kendimiz işleyelim ve üretelim. Biz buna dikkat çekmek amacıyla derneğimizi kurduk.” Dedi.

İl Genel Meclisi Üyeleri ve İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’e yapılan ziyareti değerlendiren Ilgın, Bizler Edirne’mizi seviyoruz. Edirne’nin kurtuluşu yine Edirne’nin tüm kurumlarının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesiyle gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bizim bir sloganımız var “ TARIM İÇİN ÇATIŞMAYALIM, TARIM İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞALIM” Bu misyonla yola çıktık. İl Özel İdaresi’ni ziyaret ederek, onlara derneğimizin faaliyetlerini anlattık. Bize gösterdikleri ilgiden dolayı başta İl Genel Meclis Başkanımız Mehmet Geçmiş ve Tüm İl Genel Meclis Üyelerimize teşekkür ederiz.” Dedi.

 

 

 279 total views,  2 views today

Next Post

Sevimli dostlarımız için yemeğini paylaş

Edirne Belediyesi ile Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi arasında, Belediye Sokak Hayvanları Barınağı’ndaki hayvanlara yiyecek temini konusunda protokol imzalandı. Protokol kapsamında Edirne sultan 1. Murat Devlet Hastanesi yemekhanesinden arta kalan yemekler hayvan barınağına verilecek. 2 yıl süreli protokolü, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ile Edirne Sultan 1. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp