Eğitim İş eğitim öğretim yılı değerlendirmesi yaptı

admin

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı hikmet Bölükbaşı  2014-2015 eğitim öğretim yılını değerlendirdi . bölükbaşı; “ Eğitim İş  Edirne Şubesi olarak,  4+4+4 sisteminin uygulamaya konulmasının üçüncü yılında  hem ülkemizdeki hem de ilimizdeki öğrencilerimizin yıl sonu, ders başarılarında düşüş, davranışlarında olumsuzluk ve devamsızlıklarında da artış olduğunu net bir şekilde ve üzülerek görmekteyiz.

Bu işe gönül vermiş tüm eğitim emekçileri,  AKP hükümetinin birinci basamağı, eğitim ve öğretimi kalitesizleştirmek,  ikinci basamağı ise tüm eğitim öğretim sistemini özelleştirmek olan iki basamaklı eğitim politikasının farkındadır. Bunu büyük bir üzüntü ve öfkeyle izlemektedir. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi ve öğrenci başına verilen maddi destekle, devlet okulları adeta kaderlerine terk edilmiş ve bazı veliler henüz ne olacağı netleşmemiş olan hazırlık liselerini tercih etmek zorunda bırakılmışlardır. Bu yılın 11. Sınıf öğrencileri, belirsizlikten dolayı, gelecek öğretim yılında liseye dönüştürülen dershanelere kaydını yaptırmıştır. Bu durum ileriki yıllarda branş öğretmenlerinin norm fazlasına düşmeleri tehlikesini yaratmıştır.

hikmet bölükbaşı

 

 

 

 

 

 

 

AKP hükümeti eğitimi dinselleştirmek adına imam hatipleşme çalışmalarına da hız vermiştir. Onların taşeronluğunu yapan İlimiz Milli Eğitim Müdürü ve idarecileri de, çağdaş, modern ve laik bir şehir olan Edirne’mizde  imam hatipleri dolduramayacaklarını anladıklarında  kapıkapı dolaşıp, velilerimizi ikna etmeye çalışmışlardır.

Edirne Merkezde bulunan 50. Yıl İlkokulu ile Kurtuluş İlkokulu ikili öğretim yaparken Milli Eğitim Müdürü’nün, eski Ticaret Lisesi’ni İmam Hatip Ortaokuluna tahsis  etmesi, okullar arasında ne ölçüde kayırmacılık yaptığını açıkça ortaya koymuştur.  Amacı Edirne’ye hizmet etmek yerine, birilerine yaranmak ve koltuğunu korumak olan  Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, bütün bu yaptıkları yetmiyormuş gibi kadrosu Endüstri Meslek Lisesinde olan eşini de, branşında ihtiyaç olmamasına rağmen,  norm fazlası olarak Turizm Otelcilik  Lisesi’ne görevlendirmiş, eşinin yerine de ücretli öğretmen getirterek usulsüz atama yapmış ve devleti maddi zarara uğratmıştır. Edirne Valisi ise bu konuda yapılan tüm basın açıklamalarına rağmen Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ı  korumaya devam etmiştir.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı için çıkarılan zorunlu rotasyon,  hem öğretmen hem de veliler açısından sıkıntılara yol açmıştır. Liyakat ve birikimleri hiçe sayılarak, öğretmenliğe dönmek zorunda bırakılan tecrübeli idarecilerin yerine atanan yandaş idareciler, tecrübesiz ve etkisiz olmalarından dolayı, okullarında öğretmen ve velileri ile birçok sorun yaşamışlardır. Okullarımızın hafızaları tamamen silinmiştir. Bırakın geçen sene mezun olan öğrencisini,  okullarında görev yapan öğretmenlerinin isimlerini bile bilmeyen müdürler ve yardımcıları koltuklarında eğreti bir şekilde görev yapmaya çalışmaktadırlar.

Genel olarak özetlersek;2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI sadece Edirne’de değil, tüm Türkiye’de fiyasko ile sonuçlanmış,  4+4+4’ün olumsuzlukları kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştır. Eğitim İŞ Edirne Şubesi olarak, eğitim öğretim süresince yaptığımız örgütlenme çalışmalarıyla,  Edirne Merkez ve Köylerindeki tüm okulları ziyaret edip, eğitim çalışanlarının sorunları dinleyerek, istek ve sorunlar için gerekli girişimlerde bulunduk.

Örgütlenme çalışmalarına Edirne Merkezin yanı sıra,  Lalapaşa, Süloğlu, Meriç, İpsala ve Enez ilçelerinin merkezindeki okulları  ve açık olan köy okullarını da ziyaret ederek tüm üyelerimize ulaştık.  Örgütlenme çalışmalarına,  Şube Yönetimimizin yanı sıra, Eğitim İŞ Genel Merkez MYK üyemiz  Nazım Kırcı ve Birleşik Kamu İş MYK  üyemiz  Engin Çoğal da zaman zaman katılarak , bizlere destek verdiler. Keşan Temsilcilik Başkanımız Erol Yazla ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Uzunköprü Temsilcilik Başkanımız Ayhan Uztosun ve Yönetim Kurulu Üyeleri de kendi ilçe  ve köy okullarındaki örgütlenme ve sendikal çalışmalarını başarıyla yürütmüşlerdir. Tüm şube ve temsilcilik yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum”

 

 

 

 116 total views,  5 views today

Next Post

Aytın "2015 yılında mavi dil hastalığı yok"

İl Genel Meclisinin ETSO’da yapılan aylık olağan toplantısı İl Genel Meclis Başkanı Aziz Çıkıkçı başkanlığında açıldı.  Gündemdeki konular görüşüldü. Toplantıda söz alan Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Tuncay Aytın, İl Genel Meclisinin 2015 Mayıs ayı toplantısında komisyona havale olan Edirne’nin de yer aldığı,  hayvancılık bakımından ARİ bölge sayılan Trakya’nın 2014 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp