EĞİTİM-İŞ olağanüstü genel kurulla yeni yönetimi belirledi

admin

EDİRNE Eğitim İş Sendikasının olağanüstü  genel kurulu için ilk gün olan 28 Mayıs  günü gerekli çoğunluk sağlanmadığı için bir hafta sonra 4 Haziran  günü  Aynı yerde    Faal Futbol Hakemleri ve gözlemcileri Derneğinde  yapıldı. Genel kurula  ADD Edirne Şubesi Başkanı Levent Yetimoğulları   ve dernek üyeleri Biro İş İl temsilcisi  Sertaç Kaygan, Birleşik Kamu İş  Sendikası Genel Özlük TİS Başkanı Engin Çoğal ve sendika üyesi öğretmenler katıldı .

EĞİTİM-İŞ  olağanüstü genel kurulla yeni yönetimi belirledi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra  divan heyeti oluştu. Divan başkanlığınıa  Hüseyin Çakıcı, Yazmanlığa ise  Emel Özkan getirildi.  Sendika Başkanı  Hikmet Bölükbaşı Açılış konuşması yaptı. Ardından görevleri süresince yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı Olağanüstü Genel kurulda sunduğu  sendikanın faaliyet  raporunda  şunlara değindi.

“Demokratik hak ve özgürlüklere yönelik saldırıların yeni boyutlar kazandığı, güvencesiz ve korunmasız çalışma koşullarının dayatılmak istendiği,657 sayılı devlet memurları yasası başta olmak üzere, kazanılmış hakların geri alınmaya çalışıldığı ülkemizde, tüm demokratik örgüt, sendika, kurum ve kuruluşlara çok önemli görevler düşmektedir. Türkiye’nin en büyük olmasa da en etkili sendikası olan Eğitim-İş Sendikamıza çok büyük görevler düşmektedir. Eğitim İŞ bu görevin bilincinde hareket etmeyi sınıfsal ve toplumsal bir zorunluluk olarak görmektedir.

Demokratik hak ve özgürlükler ile daha iyi yaşama ve çalışma koşullarına ulaşma hedefini birleştirmek amacıyla özveriyle mücadele eden sendikamız, örgütsel bağımsızlığını özenle korumayı temel ilke olarak yaşatırken, dayatmalara karşı sendikal dayanışmanın gerçekleştirilmesini vazgeçilmez bir ön koşul olarak görmektedir. Demokrasiye, özgürlüklere ve insan haklarına duyduğu saygı nedeniyle Eğitim-İş, güvencesizliklere, ayrımcılıklara, eşitsizliklere, şiddet ve nefret söylemlerine karşı kararlı tutumunu sürdürmekte barıştan, özgürlüklerden, demokrasiden, bilimsellikten laiklikten, cumhuriyetten, Atatürkçülükten ve toplumsal dayanışmadan yana açık tavrını ortaya koymaktadır.

Ancak, bir sorunumuz var ki demokrat düşünenler olarak bunu bir türlü aşamıyoruz. Pek ala bu sorun nedir? Bu sorun kendi içimizdeki başarıların desteklenmesi yerine, engellenmesi sorunudur.

Bir sendikanın başarısı, büyümesi ben olmaktan değil, biz olmaktan geçmektedir. Eğitim İş, gerek Türkiye genelinde, gerekse Edirne’de kurulduğu günden bu yana sürekli büyümüştür.  Bu başarı başkanıyla, yönetimiyle ve siz üyelerimizin birlik ve beraberlik içinde örgütlü hareketin başarısıdır. Kaldı ki AKP gibi bir partinin 14 yıldır iktidarda olmasına rağmen, Eğitim İş büyümüştür ve büyümeye devam etmektedir. Şimdi sizlere, şube sekreterliklerinin çalışmalarını aktarmak istiyorum.

Örgütlenme Sekreterliği

Eğitim İş Sendikası Edirne Şubesi olarak, 2014 Yılı Mayıs ayından itibaren 2016 yılı  Mayıs ayına kadar yapmış olduğumuz örgütlenme çalışmalarında, Edirne merkez de bulunan tüm okullara mümkün olduğunca her eğitim-öğretim yılı içerisinde iki defa gidilmiş, İlçelerdeki okullara ise birer defa gidilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma ve etkinlikler üyelerimizi memnun etmiş ve karşılıklı güven ortamı oluşmuş, sorunları dinlenmiş, istekleri not edilmiştir.  Bu süreç içinde 266 üye yapılmış, 69 üye çekilmiş, 10 üyemizde emekli olmuştur.

Basın Yayın Sekreterliğimiz, genel merkezin eylemlerini üyelerimize ve kamuoyuna aktarmış, basın açıklamalarında basın mensuplarını haberdar etmiştir.

HUKUK SEKRETERLİĞİ

Hukuk Sekreterliğimiz, sendikamızın en aktif ve en yoğun sekreterliğidir. İş bırakma ve nöbet eylemlerinde yaşanan süreçte soruşturma açılan üyelerimize her türlü hukuki destek sunulmuştur. Milli Eğitim tarafından yanlış düzenlenen norm kadrolarının düzeltilmesi sağlamıştır.  Yine milli eğitimin yanlış uygulamalarından kaynaklanan durumlardan dolayı dilekçelerle bilgi istenmiştir. Milli Eğitim’in usulsüz norm fazlası atamalarını yargıya taşıdık.   Bunun yanında bazı üyelerimizin hukuki süreçleri devam etmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır. (Yaşar duman; bölge idare mahkemesine norm kadro atamalarında il içi sıra çalıştırılmadan depo öğretmenler atanması ve diğer öğretmenlerimizin  mağdur edilmesi ile ilgili dava devam ediyor.

EĞİTİM-İŞ  olağanüstü genel kurulla yeni yönetimi belirledi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Müge Can; rehber öğretmenimizin farklı bir kuruma görevlendirme iptali için idare mahkemesine dava açıldı.davanın sonuçlanması bekleniyor.

2.Ayşe Usluergül; eş durumu atamasında ataması yapılamayan öğretmenimizin uğradığı hak kaybı ile ilgili dava  devam ediyor.

3.Canan Dinçalter : öğretmenimizin haksız yere almış olduğu disiplin cezası ve okul değişikliğine ilişkin açmış olduğumuz davayı kazandık.cezası kaldırılarak okuluna geri döndü.

4.4-/c li üç üyemizin Mustafa Yüksel,Şerafettin Gümüş,Behçet Avcu:  ek ödemelerine ilişkin açmış olduğumuz dava kazanıldı. Üyelerimiz gerekli ödemeler milli eğitim tarafından yapıldı.

5.Erhan Toprak arkadaşımızın  örgütlenme gününde yaşadığı trafik kazası için ceza ve tazminat davasına yönelik dava devam ediyor.)

Değerli yol arkadaşlarım,  şube olarak, temsilciliklerimizle sürekli iletişim halinde olunmuş, yapılan etkinlik ve gelişmelerden haberdar edilmiştir. Ben bu kürsüden temsilcilik başkanlarıma ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Eğitim İş Edirne şubesi olarak, yaptığımız çalışmalar ve mücadeleler, sendikamıza olan güveni artırmış, eğitim-öğretim ile ilgili konularda basınımız ve ilgili sivil toplum örgütleri, Eğitim İş şubesinden bilgi alarak haber yapmış, strateji belirlemiştir. Milletvekillerimiz gündeme taşıdığımız önemli konuları  bizden bilgi alarak, TBMM’de ilgili bakanlıklara soru önergesi verip meclis gündemine taşımıştır.

Eğitim İş zaman zaman Edirne’de gündem yaratacak çalışmalara imza atmıştır.  Örneğin: eğitim- öğretim yılı başında sendikamız yönetimi ile milletvekilimiz Doçent Doktor Okan Gaytancıoğlu’nun ortak çalışmasıyla Edirne için hazırlanan eğitim raporumuz Sadece Edirne il genelinde değil, Türkiye çapında ses getirmiştir. Sözde tarihçi Mustafa Armağan olayını ilk önce basın açıklamasıyla gündeme taşıyan Eğitim İş Edirne Şubesi olmuştur. İpsala ilçemizdekiHacamat dergisinin yazar-çizerlerini gündeme getiren yine Eğitim İş Edirne şubesi olmuştur. Milletvekilimiz, Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan bizim yapmış olduğumuz haberlerin bazılarını TBMM’de ilgili bakanlıklara soru  önergesi  olarak vermiştir.

İki yıldır 1 Mayıs emek bayramında düzenleme komitesinde yer alarak, Birleşik Kamu İş bileşenleriyle  birlikte en çok katılımı bizler sağladık.  1 Mayıs eylemine katılan üyelerimize de teşekkür ediyorum.

İl milli eğitim müdürlüğünün çalışmalarını en yakından takip eden biz olduk.  Zaman zaman milli eğitimin yapmış olduğu yanlış uygulamalar konusun da direkt olarak ve basın yoluyla bizler uyardık. Bazı yapılan yanlış uygulamalarda  milli eğitim müdürüyle bizzat görüştük. Bazı uygulamalardan dolayı idare mahkemesin de dava açtık. Taciz ve tecavüz olayları nedeniyle yaptığımız basın açıklamasından rahatsız olan yandaş sendika, Eski camiden Cuma namazı çıkışı sonrası şahsıma özel ismimi söyleyerek yuh çektirmiş, görsel ve yazılı basında geniş yer bulmuştur. Hatta çalıştığım okuluma kadar gelerek, çevredekilerden hakkımda bilgi toplayarak, tehdit dolu sözler savurmuşlardır. Bizler bu konuda, Edirne ve Edirne dışından ne bir sivil toplum örgütünden, ne de bir siyasi partiden destek görmedik, yalnız kaldık, yalnız bırakıldık. En büyük desteği yine olayı bilen üyelerimizden gördük.

EĞİTİM-İŞ  olağanüstü genel kurulla yeni yönetimi belirledi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Şube başkanı olarak sendika telefonumu yirmi dört saat açık tutarak,  arayan üyelerimize elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım. Arayan üyelerimizi zaman zaman ilgili sekreterliklere yönlendirdim. Arayıp ta ulaşamayan üyelerimiz varsa da kendilerinden özür diliyorum.

Görev yaptığım süre içinde verdikleri destek ve yapmış oldukları özverilerden dolayı eşim ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum.  Çünkü onlara ayırmam gereken zamanın büyük bir bölümünü sendika için kullandım. Okul müdürüme de göstermiş olduğu anlayıştan dolayı teşekkür ederim.

Sendikacılık özel hayat ile sendikayı birbirine karıştırmadan yürütebilmektir. Eğer bunları birbirinden ayırt edemezseniz sorunlar yaşarsınız. Bu da, sendikanın başarısına gölge düşürür. Ben buna özen göstermeye çalıştım.

Değerli arkadaşlarım; kuruluşundan bu yana sendikamızın değişik kademelerinde (hukuk, örgütlenme, basın –yayın ve şube sekreteri olarak )görev aldım. Son olarak Eğitim İş Edirne şube başkanı olarak görevimi tamamlamış bulunuyorum.

Sözlerimi burada bitirirken siz değerli üyelerimize ve her basın açıklamasında bizleri y, haber yapan basınımızın değerli emekçilerine çok teşekkür ediyorum.” Dedi  denetim ve disiplin kurulu  raporlarının  ardından  yeni yönetim için  7 bayan 7 erkek başvuruda bulundu.  Çarşaf liste  halinde yapılan seçimde  7 Yönetim kurulu, üç denetim ve üç disiplin kurulu üyesi seçildi.

 

 87 total views,  2 views today

Next Post

Devlet tiyatroları engelli indirimi

Engelli vatandaşlarımız Devlet Tiyatroları tarafından gösterime giren oyunları ücretsiz izleyebilmektedirler. Bulunduğunuz yerde devlet tiyatrosu var ise Devlet Tiyatroları Genel Program sayfasından bulunduğunuz yerde hangi oyunların sergilendiğini takip edebilirsiniz. Müze ve Ören Yerlerine Girişte Engelli İndirimi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen müze ve ören yerlerine girişler “Müze ve Ören Yerlere […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp