Eğitim ordusu görevi başında

admin

fikri_yalin_kose           Okullar açıldı, ilk ders zili çaldı. Ne güzeldir o okula ilk başlanılan günler. O gün geldiğinde sabaha kadar gözünüze uyku girmez. Okula giderken giyeceklerinizi okul araçlarınızı defalarca kontrol edersiniz.  Okulun yolunu tuttuğunuzda yüreğiniz güp güp atar.

            İşte böyle heyecanın doruğa ulaştığı bir gündeyiz. Geleceğimizin güvencesi öğrencilerimiz ve onları bu yaşama hazırlayan öğretmenlerimiz görev başında.

Öğretmenlik çok zor bir meslek, özveri isteyen bir görev, bu meslekte bulunduğun sürece yaşamının her anında bu görevi, yetiştirdiğin hayata geleceğe hazırladığın öğrencilerini düşünmek zorundasın. Tıpkı bir ürün yetiştirir, bir bina yapar, bir eser yaratır  gibi bu görevinde özenli davranmak zorundasın. Öğretmenlik hata kabul etmez. Öğretmenlerimizin   yapacakları hatalar gelecek nesillere yansır.

            Bu ülkenin çağdaş anlamda gelişmesine aykırı olduğu zaman büyük tehlike oluşturur. İnsan yetiştirmek ülkenin geleceğini düşünmek, tüm insanlarımızın ortak dileği olduğu gibi en çok öğretmenlerin vazgeçilmez görevidir.

Bu görevi yerine getirirken öğretmenlerimizin büyük zorluklarla karşılaştıkları biliniyor. Son yıllarda sürekli yapılan değişiklikle yaz boz tahtasına dönen eğitim sistemimizin bugünkü görüntüsü ile öğretmenlerimize rahat çalışma koşulları hazırlamıyor.

Bir yanda öğretmenlerin Atatürk İlkeleri doğrultusunda idealleri olan çağdaş eğitim verme arzuları, diğer yanda yöneticilerin bu ideali  saptırma, siyasilerin ve üst yöneticilerinin gözüne girme çabaları: öğretmenlerimizin bu ikilem içinde  öğrencilere sağlıklı eğitim vermeleri çok güç bir tarafta gelecek korkusu diğer tarafta öğretmenlik mesleği ilkeleri ve bu uğurda ettiği yemin. Kasaca ‘aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık’. Tüm bu güçlükleri göğüsleyen eğitimcilerimiz bugün olmasa da gelecekte saygı ile anılacak eli öpülesi öğretmenler olacak öyle anılacaktır.

            Onun yanındaBen kendi geleceğimi düşünürüm üstlerim yanlış ta olsa  bana ne emrediyorsa onu yapmakla yükümlüyüm. Öğrenciler yeterli eğitimi almıyorsa o benim sorunum değil” anlayışı ile hareket eden öğretmenlerimiz aslında ülkemizin geleceğine en büyük kötülüğü yapmış en büyük darbeyi vurmuş olurlar.

Bugün dünya eğitim sisteminde, bilimsel eğitimde, matematik, fizik dallarındaki başarıda Afrika ülkelerinden daha geri düzeye gelmişsek. Bunun mimarlarının başında öğretmenlerimiz gelmektedir.

Hiçbir eğitimci hurafelerle aslı astarı olmayan bilgilerle eğitimin olmayacağını bilir. Fen ve matematik alanında başarının ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmada en emin yol olduğunu  kabul eder.

Her ne kadar eğitim yozlaştırmak istense de eski çağdaş eğitimin öğrencileri bugün için çağdışı eğitimin tuzağına düşmez ve düşmemelidir. Çağdaş gelişmiş ülkelerde eğitim sistemi uzun uğraşılar deneyimle sonucu oluşturulmuş bugün, yasalarında değişmez anayasa maddesi konumuna gelmiştir.

Bizde ise (yetkililerin ifadesi ile) Devlet İhale Yasasından sonra en çok değişikliğe uğrayan yasa konumuna gelmiştir. Hiçbir eğitimci gelecek yıl hangi müfredat programı ile eğitim yapacağını bilmez. Önüne ne getirilirse ona göre eğitim yapmak zorunda kalır.

            Eğitimi hafife alıp, bu tür oynamalar yapan kendi ideolojisi doğrultusunda eğitim yapma sevdasında olanlar sonunda bilimin gerçekleri ile yüz yüze gelince nasıl bir hata yaptıklarının farkına varırlar fakat o zaman da iş işten geçmiş olur.

Bilim dışı eğitim yapmak isteyen bu konuda direten çoğunluğu İslam ülkesinin bugün durumları ortada.  Bu ülkelerde  halk iradesi diye bir şey yok. Ülkelerin tepesine çöreklenen bir avuç azınlık ülkeyi idare ediyor. Halk ise onlar ne diyorsa yapmak zorunda kalıyor.

            Ülkemizi bu duruma getirmek isteyenlerin olmadığını inkar edebilir miyiz? Televizyonları açıp bazı kanalları  izlediğimizde insan  hangi ülkede yaşıyoruz diye merak ediyor. O kadar safsata akıl mantıkla ilgisi olmayan konular insanlarımıza bilgi diye sunuluyor ve bazı insanlarımız bunları can kulağı ile dinliyor ki, bunları izleyince  hayrete düşüyorsunuz.

Bazı köylerimizi ziyaret ettiğimizde belli televizyon kanallarının izlendiğini, bunun dışında kanalların izlenmesinin sakıncalı olduğu bilgisini alınca hayrete düştüm. Ne demek sakıncalı; aklına güvenen hangi TV kanalını izlerse izlesin hangi programlar mantığına uygunsa ona inanır.Doğru  bilgiler ancak karşı bilgilerin izlenip karşılaştırılmasıyla ortaya çıkar.

            Bize izlenmek istenilen programların tam doğru olduğu yolunda telkinlere şüphe ile yaklaşmalıyız. Ne acıdır ki, bazı siyasiler kendi çıkarlarını dikkate alarak televizyonlarda yapılan bu çağ dışı programlarla geleceklerini garantiye almayı hedefliyorlar. Bu konuda köylerde ve küçük yerleşim alanlarında görev yapan bilimin temsilcisi öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir.

            Köylerde halkın kafasını karıştıran hurafeleri halkın  arasında yaymak isteyen ve bu konuda  belli televizyon kanallarının izlenmesini  önerenler var. Bu konuda  dini duyguları  ön planda tutan açıkça dini kullanmak isteyen çağ dışı kafalılarla  mücadele etmek , köylülere  bilimin gerçeklerini, doğru bilgileri   duyurmak  fedakar köy öğretmenlerimize düşmektedir. Eğitimcilerimiz tüm güçlüklere göğüs gererek  bu kutsal görevlerini  yerine getirmede tereddüt etmeyeceklerine inanmak isteriz. 

Köy öğretmenlerimiz de bilim dışı yollara taviz verir hoşgörülü  davranırsa, toplumun çekirdeğini oluşturan köylülerimizi çağın gerisine  düşmelerine  destek vermiş olurlar.

            Böyle olması halinde ülkemizin geleceği için en büyük kötülüğü yapmış olurlar. Atamızın  ülkeyi çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmada en büyük görevin  eğitimcilere  düştüğü uyarısına ters düşmüş ve halka büyük bir kötülük yapılmasına alet olmuş olurlar. Bu zorlu görevde öğrencilerimize ve onların yetişmesinde en büyük katkısı  olan  eli öpülesi eğitimcilerimizin yeni eğitim ve öğretim yılının başarılı  olmasını dilerim…..

 138 total views,  2 views today

Next Post

Ürer, “muhtarlar öğrencilere gereken yardımı yapıyor”

              Yeni Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla ilgili olarak açıklama yapan Edirne Merkez Fatih Mahallesi Muhtarı Bilal Ürer, yeni eğitim öğretim yılının başladığını öğrenciler için ders zilinin çaldığını kaydederek, “ Yeni eğitim öğretim yılı öğretmen, öğrenci ve velilere hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. Kayıtların […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp