Eğitimcilerin toplumda ayrı bir yeri var

admin

fikri_yalin_koseGazetemizin 6. Yılını kutlamak amacıyla bizi ziyaret eden Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri, Engin Çoğal ile  Eğitim İş Edirne Şube sekreteri Olcay Dal’a  deneyimli emekli eğitimcilerin  emekliliklerinin  büyük bölümünü  kahvelerde  oturarak tükettiklerini.

Bu değerli eğitimcilerin aslında topluma bu günlerinde de  yararlı olmalarının hem kendi sağlıkları  hem de  bu konuda hizmet vermenin çok yararlı olacağını kendilerinin de  eğitimci temsilcisi oldukları için bu konuda ne düşündüklerini sordum. Sendikacılarımızın da benim görüşlerimi paylaştıklarına tanık oldum.

Milli eğitimin gündemde olduğu tartışmaların yaşandığı Kamu ihale yasasının ardından en çok değişime uğrayan Milli Eğitim konusunda   değerli emekli öğretmenlerimizin de eğitimin daha fazla dejenere olmamasında  katkılarının olacağı inancındayım. Tecrübeli eğitimcilerimizin günlerini Emekli öğretmenler derneği ve kahvelerde  harcamalarının doğru olmadığı kanısındayım. Sendikacılarımız da aynı kanıdalar.

Ülkenin geleceğini hazırlamada en büyük payı olan yetiştirdikleri yüzlerce öğrencisinin bugün ülke yönetiminin çeşitli kademelerinde  görev üstlenen öğretmenlerden sağlıkları elverişli olanların  bugün bir kenara çekilmeleri kahvehanelerde masa başında ömür tüketmeleri ne kadar doğru?

Evleri ile kahve arasında mekik dokumaları sağlıkları açısından da  tehlikeli “ işleyen demir pas tutmaz” diye bir atasözümüz vardır.  Emekli öğretmenlerimizin günlük yaşamda meslekleri konusunda aktif olarak katılmaları içi meslekleri konusunda faaliyet sürdüren sendikacılara da görevler düşmektedir.

            Onların da bu konuda yeterli çabayı gösterdiklerini meslektaşlarına önderlik ettiklerine tanık olmadık. Gerek Emekli öğretmenler derneği gerekse eğitimcilerin yoğun olarak bulundukları kahvehanelerde ( Bunların içinde sendikacılar da var) emekli eğitimcilerimiz birkaç dakikalarını kapsayan sözde güncel sorunların tartışıldığı karşılıklı konuşmaların dışında eğitimcilerimizi derneklerde siyasi parti yönetiminde faaliyet gösterdiklerine tanık olmadık tabiri caizse sadece “ hariçten gazel okumakla”  yetiniyorlar.

Aslında uzun eğitim hizmetleri sonucunda eğitim ve sosyal alanda geniş deneyimleri bulunan eli öpülesi öğretmenlerimiz bu birikimlerini atıl durumda bırakmamalı ülke sorunları ile ilgilenerek gençlere örnek oluşturmalıdır. Bu görev seçim dönemlerinde milletvekili aday adaylarının kahve ve diğer toplantılarına katılarak sözde etkin siyaset alanında gibi görünüp vitrini süslemekle sağlanamaz.

Ülkemizin her kademesinde görevli olan bürokratların, sendikacıların, meslek odalarının hatta üniversitelerimizin sus pus olduğu bir zamanda Atatürk’ün de belirttiği gibi ülke geleceğinin mimarı olan eğitimcilerimiz bir kenarda oturacak değerler olmamalı.

Eğitim sistemimizin durumu ortada. Birikimi olan öğretmenlerimizin, gelir düzeyi düşük öğrenciler var; bunların dershanelere gidip sınavlarda  başarılı olabilme imkanları yok. Emekli öğretmenlerimizin bu konuda destek vermeleri mümkün olamaz mı.

Sendikalarımızın da bu yönde destek olmaları ile fakir öğrencilere eğitim desteği sağlanamaz mı? Benim naçizane talebim bu  öğretmenlerimizin de  bu konuya sıcak baktıklarını mesleki deneyimlerini gelecek kuşaklara aktarmada kararlı olduklarını biliyorum. Bunu sağlamada bir öndere ihtiyaçları bulunuyor. Bu sağlandığı takdirde eğitimdeki eksiklikler emekli öğretmenlerimiz sayesinde giderilmiş olacak. Bunu yaparken öğretmenlerimiz de böyle önemli görev yapmanın huzuru içinde olabileceği gibi azda olsa bu emeklerinin karşılığını alma imkânları olacak.

Bu talepler her tarafta dillendiriliyor fakat bir türlü gerçekleşmiyor. Bu konuda son karar deneyimli eğitimcilerimizin onlar görevleri sırasında birçok badirelerden geçtiler sayısız zorluklara katlandılar güçleri oranında yeni nesillere de eğitim için katkı sağlamayı esirgemezler, böylece toplumda diğer kesimlerin tırstığı günümüzde  toplumumuzda farklı  bir görüntü sergileyebilirler…

 121 total views,  2 views today

Next Post

CHP'de eğitimci bir milletvekili aday adayı

CHP’’de kadın milletvekili aday adayı sayısı üçe ulaştı. Eğitimci Dilber Çelik CHP’den 25. Dönem Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu. CHP İl Merkezinde düzenlenen törene Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, İl Başkanı Oktay Bozkurt, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş, Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, kadın ve gençlik kolu üyeleri ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp