Eğitimin yaşı yok, 72 yaşında üniversite öğrencisi oldu

admin

Eğitimin yaşı yok, 72 yaşında üniversite öğrencisi oldu (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi Tarih bölümünü kazanan 72 yaşındaki Şevki Kılıç Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşma yapan belediye Başkanı Gürkan, Eğitimin yaşı yoktur denir.  Şevki ağabeyin durumu öyle değil. Ağabeyimiz bugüne kadar dört kez sınava girmiş kazandığı halde okuma imkânı bulamamış. Hayat koşulları elvermediği için eğitimine devam edememiş. Sevki Ağabeyin Açık öğretim Fakültesi tarih bölümünden sadece yarım dönemli yanı tek ders İngilizcesi kalmış. O dersi verirse Açık öğretimi bitirmiş olacak. Ben kendisini tanımaktan böyle okuma azmi olan Cumhuriyet değerlerine bağlı insanlar için okumanın ne denli önemli olduğunu gösteren bu kadar önemli bir örnek olamaz. Bugün tüm gençlerimizin Şevki ağabeylerini örnek alması gerekir.

Eğitimin yaşı yok, 72 yaşında üniversite öğrencisi oldu (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŞEVKİ KILIÇ GENÇLERCE ÖRNEK ALINMALI    

Bunu basın mensupları aracılığı ile tüm gençlerimize tanıtmamız gerektiği kanısındayım. Ben Şevki Ağabeye senin için ne yapabilirim diye sordum. Bana verdiği cevap şu oldu. “ başkanım bana kitap hediye edilirse kabul ederim onun dışında hediye kabul etmem. Bu anlayışa bakınız insanların küçük çıkarlar için birbirini acımasızca saldırdığı bir dönemde 72 yaşında Üniversiteye başlayacak olan Şevki ağabeyimiz bizden sadece kitap talep ediyor. Tek amacı okumak. Kendisi ile sohbet ettiğimizde tüm dünya klasiklerini okuduğunu öğrendim. Biz kendisi ile tanışmaktan mutluluk duyduk. Böyle bir hemşerimiz olması bu kadar okumaya âşık olması nedeniyle kendisi ile mutluluk duyduk. Ben de kendisine belediyemizin yayınları arasında yer alan kitaplarımızı hediye ediyorum. Bunların arasında ilgi alanına giren tarih kitapları da var. Şevki Ağabeyle ilişkilerimizi koparmayacağız zaman zaman öğrencilere örnek olarak göstereceğiz. Gerekirse okullarda konferans vermesini talep edeceğiz. Bunu gençlerimize anlatmamız lazım. Ben kendisine yeni okulunda yeni öğreniminde başarılar diliyorum.

Eğitimin yaşı yok, 72 yaşında üniversite öğrencisi oldu (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Şevki Kılıç bugüne kadar eğitim konusunda karşılaştığı zorluklar hakkında açıklama yaptı. Tüm bu zorlukları göğüsleyerek eğitimini sürdürdüğünü belirten Kılıç, “ben bu öğretimin dışında bir de Osmanlıca merakım var. O konuda da çalışmalarım sürüyor. Osmanlıca yazıları rahatlıkla okuyorum.  Atatürk iyi ki Latin harflerini getirmiş. Osmanlıcayı öğrenmek çok güç. Bana bir yerde ne iş yaptığımı sordular. Ben kendilerine hiçbir iş yapmadığımı kitap okuduğumu söyledim. İşyerimden İstanbul’a tayinim çıktı. Orada liseyi dışarıdan bitirdim. Açık öğretim tarih bölümünü birici olarak kazandık. Liseden takıntım vardı. Kaçıncı kazandığımı sorduğumda ben kırk yaşında olduğum için sınava girenin benim oğlum olduğunu düşünmüş olacak ki “ oğlunuz sınavı birinci kazandı” dediler. Ben daha sonraki tarihlerde çeşitli kez sınavlara girdim ve başarılı oldum” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye başkanı Gürkan Edirne Belediyesinin bastırdığı kitapları Şevki Kılıç’a sundu. Bu arada Belediye Başkanı Gürkan Şevki Kılıç’ın veremediği  İngilizce dersi konusunda yardımcı olacağını belirtti.

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

Satranç Turnuvası yetkililerinden ÖZCAN’a ziyaret

              Keşan Belediyesi’nin,  kültür etkinlikleri kapsamında 14-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştireceği 14.Uluslararası Satranç Turnuvası öncesi, Turnuva Direktörü İlker Sarıtekin ve Satranç Federasyonu Trakya Bölge Temsilcisi Rafet Gülmez, 12 Ağustos 2016 Cuma günü Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı makamında ziyaret etti. Saat 14.00 sıralarında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp