EGO KÖRLÜĞÜ

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

MESLEK BELGELİ KOÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI gulaykoruc@hotmail.com

EGO KÖRLÜĞÜ

Genç adam evinin alt katında marangozluk yapıyordu. Kapı ve pencere konusunda uzmandı. Fakat plâstik pencereler yaygınlaşınca ahşap olanlara rağbet azaldı. Bu yüzden işler iyi gitmiyordu. Üstelik de çocukları büyümüş biri hariç okula başlamıştı. Masrafları artınca yanındaki kalfasını işten çıkarmak zorunda kaldı. İşe biraz daha erken koyulur yardımcıya ayırdığı parayı çocukların harçlığına katardı.

Adam bir gün çalışırken elektrik kesildi. Ve uzun süre beklediği halde gelmedi. Aksi gibi o akşamüzeri teslim etmesi gereken birkaç pencere vardı. Boş kalmayı sevmezdi. Planyayı yağladı, talaşları süpürdü. Biraz dinlenmek için eve çıkarken sigortaya göz attı. Eğer yanılmıyorsa bu iş normal değildi. Biri gelip sigortayı kapatmış olmalıydı.

Şalteri kaldırınca atölye aydınlandı. Tahminleri doğru çıkmıştı ama bu işe bir anlam veremiyordu. Şaka dese böyle bir şaka yapılmazdı. Kendisini kıskanacak bir düşmanı da yoktu. İşe koyulduğunda yine aynı şey oldu. Ama bu sefer suçluyu görmüştü.

Oğlu evden atölyeye bağlanan merdiveni sessizce inmiş ve sigortayı kapattığı sırada babasını karşısında bulmuştu. Adam on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi. Bütün günü onun yüzünden mahvolmuştu. Bir kere yapmış olsa ses çıkartmazdı. Ama tekrarlaması hangi yönden bakılırsa bakılsın büyük hataydı. Saçlarından yakalayıp sıkı bir tokat attı. Her şey onun iyiliği içindi. Belki vurduğu tokat serseri olmasını engellerdi. Adam oğlunun gözyaşlarını görmezden geldi ve eve çıktıktan sonra eşine dert yanarak:

-Bu çocuğun okulda kimlerle arkadaş olduğunu bilmemiz lazım! dedi. Eğer serbest bırakırsak başımıza büyük dertler açacak!..

Adam bir süre düşündü. Sonunda da en kolay yolu buldu. Oğlunun hiç aksatmadan tuttuğu günlüğünde arkadaşlarına ait ipucu olmalıydı. Eşi istemese de ona kulak asmadı ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı. Oğlu en son sayfada:

-Bu gece kötü bir rüya gördüm! Atölyede çalışırken babamı elektrik çarpıyordu. Allah’ım onu koru! Ben elimden geleni yapacağım!

Çocuktur deyip geçmeyin. Biz büyüğüz diye her şeyi öğretmek zorunda değiliz. çocuklar da birer öğretmen aslında. Bizlere bir şeyler gösteriyorlar. Öğretiyorlar. Aynalıyorlar. Lakin biz öyle bir kör oluyoruz ki sadece kendimizi haklı çıkaracak şeyler buluyoruz. Egomuza yeniliyoruz. Herkes bir öğretmendir. Sadece şunu unutmamak gerekir:

ÖĞRENCİ HAZIR OLDUĞUNDA ÖĞRETMEN ONUN KARŞISINA ÇIKAR.

Kimi zaman bir çocuk olur, kimi zaman bir rüzgar, kimi zaman bir yaşlı nine, kimi zaman da yağmur … Öğretmenimiz.

Hayatınızdaki öğretmenlerin kıymetini bileceğiniz harika bir hafta dilerim.

 117 total views,  2 views today

Next Post

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümünde Hüzünle Anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. Yıldönümünde Edirne’de düzenlenen törenle anıldı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümünde Hüzünle Anıldı. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ebediyete İntikalinin 80. Yıldönümü Anma Programı kapsamında törenler düzenlendi. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen ilk tören çelenklerin anıta sunulması ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp