EKAMEDER’e Hibe Desteği

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

İlhan Koman Kültür ve kadın Merkezinde yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu Proje Koordinatörü Şahide Ağaoğlu Halk eğitim merkezi müdür Yardımcısı Ahmet Kılıç ile dernek üyesi kadınlar katıldı.

ilhan_koman_kültür_evi_edirne

İlk olarak söz alan Ağaoğlu, Kadın Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER) de yapılan toplantıda, Eşit Söz Eşit İnsanca Yaşam Projesi kapsamında “Birleşmiş milletler kadın İnsan Haklarının geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında yürütülen Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan hibe desteği almaya hak kazandığını belirterek şunları söyledi;”

ilhan_koman_kültür_evi_edirne3

Bu proje ile Edirne’de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak kadınların veya kız çocuklarının insan hakları konusunda zihniyet değişikliği kadının yerel ve merkezi karar alma mekanizmalarına katılımının önemine dikkati çekmeyi hedeflemektedir.

ilhan_koman_kültür_evi_edirne6

EKAMEDER tarafından Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleriyle hayata geçirilecek proje Edirne Valiliği İl Özel İdaresi Edirne Belediyesi Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve KAMER Vakfı ortaklığı ile gerçekleşecektir.

ilhan_koman_kültür_evi_edirne2

8 ay sürecek proje ile toplam 1200 kadına ulaşılarak. Cinsiyetçi bakışın ve uygulamaların farkına yardımcı bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir. Sivil toplum örgütlerine örnek olmak amacıyla da proje çıktıları bir rapor ile kamuoyuna duyurulacaktır.

ilhan_koman_kültür_evi_edirne4

Sabancı Vakfı, İçişleri Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenme birimi Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliği ile 2015 yılı sonuna kadar 11 ilde yürütülecek.

ertuğrul_tanrıkulu2

Ortak Programın amacı, yerel düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği taahhütlerinin uygulanmasının hızlandırılması ve kadın haklarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak için yerel yönetimlerin ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışan kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin geliştirilmesidir” dedi.

ilhan_koman_kültür_evi_edirne5

Toplantıda konuşan Belediye başkan Yardımcısı Tanrıkulu bu tür projelerin kendilerini çok heyecanlandırdığını böyle projeleri Edirne belediyesi olarak sonuna kadar desteklediklerini belirterek şunları kaydetti; “ kadınların eğitilmesi ile toplum kurtulacaktır. İnsanlarımız bazı şeylerin farkında olamıyor. Birlikte yaşadığımız kadınlarımıza mecliste %3 ol diyoruz.Bu kota ile olmaz biz bazı şeyleri tırnaklarımızla kazanmalıyız.Projelerde Edirne’nin seçilmiş olması çok anlamlı” dedi

ertuğrul_tanrıkulu 

 

 

 
ilhan_koman_kültür_evi_edirne7
ilhan_koman_kültür_evi_edirne8

 

 

 

 

 

 

 

 

 120 total views,  5 views today

Next Post

ÖZTÜRK’ten Süloğlu Başkanı Erol Atik’e Ziyaret

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay ÖZTÜRK, Süloğlu Belediye Başkanı Erol ATİK’i makamında ziyaret etti. Ziyaret’ten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan ATİK, İlçe hakkında Borsa başkanı Özay ÖZTÜRK’e çeşitli bilgiler verdi. Süloğlu ilçesinde ki tüccarlardan (Oğuz Kurban, Zafer Bahşi, Barış Aslan, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp