EKK: “hava kirliliğine dikkat”

admin

EKK hava kirliliğine dikkat (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Kent Konseyince yapılan açıklamada, “Trakya Kent Konseyleri Birliğinin 3 Nisan 2016 tarihinde Edirne’de yapılan toplantısının gündemlerinin biride  ‘Trakya’da ki Hava Kirliliği’ idi, konu değerli bilim insanları Trakya Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz ve Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak’ın sunumlarıyla bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.  Sonuç Bildirgesinde,  ‘’Trakya’da Çevre Bakanlığının online yayınladığı hava gözlem alınan verileri ile 01.10.2015-31.03.2016 kış mevsimi süresince yapılan hava kirliliği ölçümlerinde bölgemizin zehir soluduğu gözlenmiştir. Keşan başta olmak üzere farklılıklar olsa da Tekirdağ Merkez’de yaşayanlarda kışı zehir soluyarak geçirmişti. Ölçüm sonuçları her üç ilde de Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve ulusal ölçüm değerlerinin üzerinde çıkmıştır. Bilimsel çalışmalara göre hava kirliliği erken ölümlere, dolaşım ve solunum sistemi hastalıklarına, astım, felç, çeşitli kanser türleri ve erken doğum türü hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır’’   tespiti yapılmış ve çalışma grupları oluşturulması kararlaştırılmıştır.

EKK HAVA KİRLİLİĞİ ÇALIŞMA GRUBU İLK TOPLANTISINI YAPTI

Edirne Kent Konseyi Hava Kirliliği Çalışma Grubu ilk toplantısını 29 Temmuz 2016 tarihinde Edirne Kent Konseyi Çalışma Merkezinde gerçekleştirdi. Toplantı Prof.  Dr. Faruk Yorulmaz ve Prof.  Dr. Muzaffer Eskiocak’ın sunumlarının ardından katılımcıların değerlendirmeleri ile devam etti, öncelikli olarak  Edirne Belediye Başkanlığı ve Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışmaların yürütülebilmesi için ilgili kurumların ziyaret edilmesi kararlaştırıldı. Toplantıya Prof. Dr. Faruk Yorulmaz ve Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak’ın yanında,  Halk Sağlığı Bölümü Araştırma Görevlileri Aziz Altunok ile İbrahim Gül, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nihat Çolak, Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Aziz Avukatoğlu, Makine Müh. Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Efe, Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Çakır, Meteroloji Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Bilhan Dalkılıç, EKK Yürütme Kurulu Üyesi Murat Bulut ve EKK Denetleme Kurulu Üyesi Özer Demir katılmıştır.

EKK hava kirliliğine dikkat (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ

EKK Hava Kirliliği Çalışma Grubu ilk ziyaretini Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yaptı. İl Müdürü Abdullah Bülbül ve İl Müdür Yardımcısı Murat Bilgin Bilici’nin kabul ettiği çalışma grubu üyeleri konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. İl Müdürü Abdullah Bülbül Edirne Merkez’de doğalgaza geçilmesiyle kış aylarında yaşanan hava kirliliğinde azalma olduğunu verilerle ifade etti. Çalışma grubuna ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeleri verebileceklerini bu bilgilerin kamuya açık olduğunu belirtti. Çalışma Grubu Üyeleri  Müdürlüğün işbirliğine açık tutumlarından memnuniyet duyduklarını belirttiler.

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI RECEP GÜRKAN ZİYARET EDİLDİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kent Konseyleri Birliği Edirne Toplantısında gündemlerden biri olan ‘’Edirne’de ki Hava Kirliliği’’ başlığında kış aylarında havamızın hala kirli olduğu ile ilgili bilimsel çalışmaların kendisini etkilediğini, kurum olarak bu konuyla ilgili birimlerin çalışmalara devam ettiklerini belirtti. EKK Hava Kirliliği Çalışma Grubunu önemsediğini Belediye adına toplantılara katılmak üzere Çevre Mühendisi Murat  Yavuz’u görevlendirdiklerini,  çalışmalara her türlü katkıya hazır olduklarını belirtti. Çalışma Grubu Üyeleri Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuya yaklaşımından memnuniyet duyduklarını, işbirliği içinde çalışmalara devam edeceklerini

belirttiler

 

 68 total views,  2 views today

Next Post

Recep GÜRKAN’dan saraçlar gezisi

              Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi öncesinde Saraçlar Caddesi’nde Edirneliler ile bir araya geldi.                 Saraçlar Caddesi’nde Edirneliler ile çay içerek sohbet eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, engelli vatandaşlar ve çocuklar ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp