EKMEK KAVGASI BÜYÜYOR..! ZIPKINKURT: “VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE KİMSENİN OYNAMAYA HAKKI YOK”

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt düzenlediği basın toplantısında, Son günlerde Fırıncıların Ekmeğe zam talep ettiğini ifade ederek, “Fırıncıların Ekmeğin Kg/ fiyatına istediği 12,50 TL’lik zam talebi Türkiye’den şu andan istenen en yüksek zam oranıdır.  Edirne farklı bir Cumhuriyet mi, böyle bir fiyat istiyorsunuz? Odamıza bağlı fırıncı üyelerimiz Fırıncılar Derneği Başkanı tarafından yanlış yönlendiriliyor. Tarifeyi verecek kurum odamızdır.  Adamın fırını yok, kürek tutmasını bilmiyor, Ama fırıncılar Derneği Başkanı olmuş. Ben fırıncılarıma çok üzülüyorum. Sonuçta onlar bizim üyemiz. Onların haklarını korumak, yanlış yapmalarını önlemek bizim görevimiz. Biz bunu onlara anlatamıyoruz, Ama fırını olmayan adam onları yönetmeye  çalışıyor ve onlarda kendilerini teslim etmişler.” dedi.

Zıpkınkurt konuşmasında; “Son günlerde ekmek fiyatları hakkında çeşitli yorumlar ve konuşmalar yapılıyor. Fırıncılar Odasının ETSO hakkında çeşitli beyanatları var. Bakın ETSO kötü bir şey yapmıyor ki, ETSO sizin yanlış yapmanızı engellemeye çalışıyor.  Biz Üyelerimizi toplantıya çağırıyoruz. Maalesef iki kişilik bir grup var. Arkadaşlara telefon açıp. Toplantıya gitmeyin diyor ve sabote ediyor.  Fırıncı esnafımız da akıllarını iki kişiye kiraya vermiş , onların dediğinden dışarı maalesef çıkmıyor.” dedi.

Konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Zıpkınkurt konuşmasında; Bakın Bu arkadaşlar ekmeğin kg  fiyatını 10 TL yaptılar. Ulusal basına çıktık, Halkla karşı karşıya kaldık, Ardından da Disiplin soruşturması başladı. Bunun sonunda da bu arkadaşlar bir ceza aldı. Ticaret İl Müdürlüğü 16.11.2020 tarihinde bize bu arkadaşların uygulamaları nedeniyle “İnceleme yapın, ve en ağır cezayı uygulayın” yazısı yollamış.  Bakın Bu arkadaşlar  ekmeğin kg fiyatını 10 TL yaptığı tarihte bizden de istediği fiyat KG/ 8,70 TL  civarında… Yani 8,70 TL – 9,00 TL civarında bizden fiyat isterken nereden buldunuz bu 10 Lirayı… Toplantıya çağırıyoruz. 3 kişi sabote ediyor. Gelmiyorlar. O zaman bunu sonucuna katlanacaksınız.” dedi.

ADAMIN FIRINI YOK, KÜREK TUTMASINI BİLMİYOR

Edirne Fırıncılar Derneği’nin süreci iyi yönetemediğini, ETSO’ya bağlı Fırıncı üyelerini yanlış yönlendirdiğini ifade eden  Zıpkınkurt; “Adamın fırını yok, kürek tutmasını bilmiyor, Ama fırıncılar Derneği Başkanı olmuş. Ben fırıncılarıma çok üzülüyorum. Sonuçta onlar bizim üyemiz. Onların haklarını korumak, yanlış yapmalarını önlemek bizim görevimiz. Biz bunu onlara anlatamıyoruz, Ama fırını olmayan adam onları yönetmeye  çalışıyor ve onlarda kendilerini teslim etmişler.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası’na gelen dilekçelere yanıt gelmiyor spekülasyonlarına da değinen Zıpkınkurt, Slayt gösterisi eşliğinde gelen her dilekçeyi basın mensuplarıyla paylaşarak; “Biz bu gelen dilekçeleri alıyoruz. Yönetim Kurulu bakıyor ve Meslek Komitesine havale ediyor. Meslek Komitesi de Türkiye genelindeki ekmek fiyatlarını, Un fiyatlarını ve maliyetleri araştırıyor.  Bakın 9.09 istedikleri tarihte Türkiye’de ekmek fiyatlarının ortalaması  KG/7,154 kuruş iken, Edirne’de ne oldu da daha fazla fiyat isteniyor. Edirne’de mazot mu farkı, işçi fiyatları mı farklı, Kira farklı olabilir, Un mu farklı, Maya mı farklı… 81 ilde böyle bir rakam yok.. Bizim arkadaşların o zaman istediği rakam KG/8,75’in üzerinde.” dedi.

FIRINCILAR Ekmeğin kg./ 12,50 TL  Zam istiyor

Önceki gün Fırıncıların dilekçe verip Ekmeğin Kg fiyatına 12,50 Kuruş zam istediklerini ifade eden Zıpkınkurt; “Bu istenilen zam 26.11 tarihi itibarıyla Türkiye’de en yüksek istenen zam oranıdır. Edirne farklı bir Cumhuriyet mi, böyle bir fiyat istiyorsunuz?

DENETLEME YAPACAK KURUM GÖREVİNİ YAPMIYOR.

 Ellerinde tarife olmamasına rağmen hala 2 TL’ye ekmek satan işletmelerin olduğunu da ifade eden Zıpkınkurt;  “ Bakın Bunu kim denetleyecek.  Denetleyecek kurum “Bu adama neden ceza vermedin diye” bana hesap soruyor, ama çıkıp denetimini yapmıyor ve vatandaşı da soydurmaya devam ediyor. Bana “Üyene ceza ver” diyen adam çıkacak sahaya üyeleri denetleyecek. Bu onun görevi. Maliyetlerin yüksek olduğunu kabul ediyoruz. Ama bir tarafı korurken bir tarafı da batırmayalım.” dedi.

“VATANDAŞIN EKMEĞİ İLE KİMSENİN OYNAMAYA HAKKI YOK”

Vatandaşın tükettiği ekmekle kimsenin oynamaya hakkı olmadığını ifade eden Zıpkınlurt; “Biz tabii ki odamıza bağlı 34 fırıncı üyemizi düşüneceğiz. Ama odamızda 41 tane Meclis üyesi var, 11 tane yönetim Kurulu üyesi var. Hepsi işinin ehli insanlar. Hepsi Ticaretin içinde olan insanlardır. Bunlar da bu hesabı ve matematiği yapmıyor mu zannediyorsunuz? Bir tek iki tane fırıncı mı yapıyor bu hesabı.. Türkiye Ortalamasının üzerinde bir fiyat istemek akıl işi değildir. Böyle bir şey olamaz.” dedi.

 784 total views,  6 views today

Next Post

GÜRKAN, “BALKAN PAKTI’NDAN BU YANA BELKİ DE BU KADAR GÜÇLÜ BİR ÖRGÜTLENME MEYDANA GELDİ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 24 BalkanBelediyesi’nin yer aldığı B40 Balkan Şehirleri Ağı Zirvesi’nde Balkan Belediyeler Birliği kurularak, sonuçdeklarasyonu imzalandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ortak deklarasyon öncesinde yaptığıkonuşmada mülteci sorununa dikkat çekerek, zirveyle birlikte Balkan Paktı’ndan bu yana belki de bu kadargüçlü bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp