Ekonomi Alarm Veriyor

admin

fikri_yalin_koseHer ne kadar pembe tablo çizilmiş olsa da, ülkemizde ve bölgemizde ekonomi alarm veriyor. Çevremize şöyle bir göz attığımızda, çarşı pazara gittiğimizde bunu rahatlıkla görüyoruz. Pazar alışverişi için gelen vatandaşlarımız, ihtiyacı olan ürünlerinin, nafakalarının çok azını almak zorunda kalıyorlar. Son günlerdeki ekonomik dalgalanmalar, piyasalardaki belirsizlik Özellikle sabit ve dar gelirliler açısında kemerlerini daha da sıkmaları gereğinin sinyallerini veriyor, bu tabloyu yansıtıyor.

Yoldan geçerken Edirne Havsa yolu kenarındaki Yed-i emin parkına baktım bundan birkaç ay öncesinde orana en fazla on araç vardı son gelişimde gördüm ki burada borç karşılığı rehin alınan araç sayısı katlanarak artmış. Aynı şekilde Edirne’de yine yedi emin parklarındaki araç sayıları alanlara sığmıyor. Burada bulunan araçlar insanlarımızın mülkiyetinde olan ve birçoğu da ekmek parası kazandıkları motorlu araçlar. Bunların borçlara karşılığında el konulması neyi yansıtıyor, ekonomideki kötü gidişin göstergesi sayılmaz mı? Para piyasalarındaki dalgalanma faizlerin yükseltilmesinin faturasının sonunda faturasının sabit ve dar gelirlilere yansıtılacağı kaçınılmazdı. Nitekim bunun yansıması görülmeye başlandı. İlk olarak çarşı pazardaki ürünler halkın zorunlu ihtiyaçları zamlandı. Pazara gidenler maddi imkânları olmadığı için ihtiyacı olan yiyecekleri ve diğer ihtiyaçlarını almadan geri dönmek zorunda kaldı. Bu zamlar dalga dalga yayılarak tüm ihtiyaç ürünlerine yansıtılması kaçınılmaz olacak. Bu arada ana ürünlere yapılan zamları fırsat bilen açıkgözler halkın ihtiyaç ürünlerine zam kuyruğuna girecekler. Öyle anlaşılıyor ki, bu kış günleri zamlar nedeniyle halkı daha fazla üşütecek. Mahalli seçimlerde bu konunun en büyük propaganda malzemesi olması bekleniyor. Siyasiler gündeme getirmiş olsa da her zaman olduğu gibi bir süre sonra yine unutulup gidecek. Olan fakir fukara halkımıza olacak. Ekonomideki çarpıklığın faturası yine halka yüklenecek.

EDİRNE’YE YAKIŞAN BUYDU

Edirne’de Meslek Odalarının genel kurullarının büyük bölümü yapıldı. Bunların bazılarında yeni yönetimler göreve geldi, kan değişimi yaşandı. Bazılarında ise başkanlar değişmese de yönetim kurulu üyelerinden değişikliğe gidildi. Yapılan Genel Kurullarda gördüğümüz kadarı ile hiçbir tatsız olay yaşanmadı. Genel Kurullar Edirne’ye yakışacak şekilde dostane bir tarzda sonuçlandı. Diyebilirim ki, Edirne’deki Meslek kuruluşlarımızın diğer illerden daha uygar ve saygılı genel kurullar gerçekleşti.

Göreve gelen oda yöneticileri önümüzdeki yeni dönemde gerek Edirne’miz, gerekse kendi üyeleri için, çok daha yararlı hizmetler sunacaklarına inanıyorum.

 1,261 total views,  5 views today

Next Post

Mimar Sinan Salonunda Ak Parti Şöleni

Mimar Sinan Salonunda Yapılan Toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci. Makedonya  Devlet Bakanı  Hadi Nezir, Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik,Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman, Uzunköprü,Keşan,Enez,Meriç,İpsala Belediye Başkan adayları ile partililer katıldı. Sarı kaşkolleri ile Salonu dolduran partililer konuşmacılara destek verdi. Sinevizyon […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp