“EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİSİ” açıldı.

admin

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Edirne’de kenar mahallelerde yaşayan dezavantajlı kadınların kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üzerinde durabileceği ve meslek sahibi olmaları amacıyla düzenlenen meslek edindirme kurslarında, üretmiş oldukları el emeği ürünlerinin sergilendiği “EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİSİ”  Erasta AVM Sergi salonunda düzenlenen törenle açıldı.

Törene Edirne Valisi Günay Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Halk Eğitim Müdürü Recep Kozan,Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, 657.Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin, Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu, AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Aksal, STK Temsilcileri ve kadınlar katıldı.

“Kırkpınar Ağası, Vali Özdemir’e El emeği göz nuru Tablo Takdim etti”

Sergi öncesinde Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin, dezavantajlı kadınlarımıza destek olmak üzere El emeği göz nuru olan Sergiden “BESMELE” Tablosunu satın alarak, Edirne Valisi Günay Özdemir’e, eşine verilmek üzere takdim etti. Vali Günay Özdemir de Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’e teşekkür etti.

Açılış töreni öncesinde konuşma yapan Vali Özdemir; “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması yolunda verdiği mücadelenin başlangıcı sayılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ilk kez 1857 yılında ABD’nin New York kentinde, Türkiye’de ise 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. “Cennet anaların ayağı altındadır” diyen dinin mensubu olarak,  20. yüzyılın başında Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Bir toplum, bir millet, erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin?’ diyerek dünya milletlerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak vermiştir. Devletimizde kadınların sosyal hayatta hak ettikleri yere gelmesi için önemli adımlar atılmaktadır. Yenilenen ve geliştirilen yasal düzenlemeler uygulamaya konuldukça kadınlarımızın mevcut sıkıntıları daha da azalmaktadır. Bu çerçevede Edirne Valiliği olarak, kadınlarımıza yönelik okuma-yazma ve meslek edindirme kursları açtık. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde bulunan, Sosyal Dayanışma Merkezi’nde yüzlerce kadınımızı meslek sahibi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, dünyada ve ülkemizde kadınların insan onuruna yakışır birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmasını temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

Serginin açılışını Vali Günay Özdemir ve beraberindekiler açılış kurdelesini keserek gerçekleştirdi. Sergiyi gezen Vali Özdemir;  dezavantajlı kadınların  üretmiş olduğu ürünler hakkında bilgi aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Hizmet Modellerinden yararlanan ve aynı zamanda meslek edinme kursu kursiyeri olan Çiğdem AKIN yaptığı konuşmada; “ Dezavantajlı mahallede oturan 3 çocuk annesi bir kadınım. Eşim iş olduğu sürece çalışıyor. Üç gün iş varsa On gün iş olmuyor. Ekonomik sıkıntı çekmeye başladık. Bu kapsamda aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla devletimizin açtığı kurslar sayesinde, benimle aynı durumda olan mahallemizdeki çoğu kadın evlerine ekmek parası götür oldu. Ben 13 yıldır Toplum Merkezinde her türlü kursa, faaliyete katılıyorum. 2 Liraya aldığım kumaşı 15 Liraya işleyerek satıyorum. Devletimizin bize sağladığı bu imkanlar ile sadece evime ekmek götürmek ile kalmadım, bir kadın olarak insan olduğumu, haklarım olduğunu öğrendim. Önceden benim gibi kadınlar okulun sadece ilkokuldan ibaret olduğunu biliyorlardı şuan iki çocuğum lise son sınıfa gidiyor ve inşallah Üniversitede okuyacaklar. Eskiden bizleri erken yaşta evliliğe zorluyorlardı. Şuanda Devletimizin, Edirne Valiliğimizin, Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün başlatmış olduğu kurslar ve bizlere yaptığı yardımlar sayesinde çocuklarımızın erken yaşta evlenmesinin önüne geçildi, okullara gitmeleri konusunda teşvik sağlandı… Bugün burada el emeği ile oluşturduğumuz ürünlerin sergisini göstereceğiz. Bizler Toplum Merkezlerinde bu ürünlerimizi oluştururken çocuklarımızı hiçbir ücret ödemeden kreşe bırakabiliyoruz, kurslardan aldığımız belgeler ile fabrikalara, çalışma ofislerine girebiliyoruz… Bir kere daha Allah herkesten razı olsun… Herkesin Kadınlar Gününü Kutluyorum, bugün burada emeği olan herkese teşekkür ediyorum, dedi.”

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ ise yaptığı konuşmada;
“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın kurulmasıyla birlikte,  Bakanlığımız içinde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü oluşturulmuştur. Kadınlarımızın yaşam seviyelerini iyileştirmek,  refah ve mutluluklarını arttırmak asli görevlerimiz arasındadır.
Bakanlığımız vasıtasıyla; Şiddet mağduru, eşi vefat etmiş, dul kalmış, sosyal güvencesi olmayan,  65 yaşını geçmiş, eşi veya oğlu askere gittiği için mağdur kalmış,ekonomik nedenlerle çocuklarını okula gönderemeyen  kadınlarımıza sosyolojik, ekonomik ve psikolojik destek sağlamaktayız.

Şiddet mağduru kadınlarımıza Kadın Konukevi hizmeti veriyoruz.  Bu konuda İlimizde tüm kurum, kuruluşlar ile işbirliği içinde çalışıyoruz.  Menziahir – Umurbey,  Yıldırım, Keşan SHM ve Şiddet Önleme merkezimizde   bulunan birimlerimizde: Kadınların,  aile içinde ve toplumda, sosyal statülerini yükseltmek, Yasal hakları konusunda bilgilendirmek, Kişisel ve toplumsal yaşam becerileri kazandırmak, Çocuklarını  ,daha iyi tanıyarak, daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak, Kendi ayakları üzerinde durabilecekleri, gelir getirici bir meslek sahibi olmalarını sağlamak temel amacımızdır.

Emniyet Müdürlüğü, Üniversite,  Baro, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü , Belediye,  Müftülük,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd.,  Denetimli serbestlik  ve STK lar ile işbirliği içinde  Küçük yaş evliliklerin  ve Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla  Kahvehanelerde,  köylerde,  okullarda,  toplum merkezlerinde , askeri birliklerde, cezaevi ve mahallelerde toplantılar yapıyoruz.


İlimizde Menzilahir-Umurbey, Yıldırım, ve Keşan Mahalleleri olmak üzere 3 mahallede hizmetlerini sürdüren Sosyal Hizmet  Merkezlerimizde; açıldığından bu güne kadar toplam 20.000  kişinin üzerinde    Meslek kursu,   eğitim,    sağlık seminerleri ve il içi – il dışı gezilerden, sosyal ve kültürel faaliyetlerden faydalanmış,  ve bugüne kadar 235 çifte resmi nikah kıyılmıştır. Bu Kursiyerlerimiz, kendileri bu eğitimleri görürken ,3-5 yaş grubu arasındaki çocuklarına okul öncesi eğitim programları uygulanmıştır.

Özellikle eğitim seviyesinin düşük olduğu, dezavantajlı kenar mahallelerimizde yaşayan kadınlarımızı, sosyal hizmet merkezi birimlerimizde, toplum merkezlerimizde,   SODAM’larımızda;  eğitimle, Kültürle, Sanatla ve Meslek kursları ile buluşturuyoruz ve  buluşturmaya devam edeceğiz.


Bir toplumun en değerli varlığı, kadınları ve çocuklarıdır. Kadın, toplumu geleceğe hazırlayandır. Bir milletin gelişmişlik seviyesi kadına verilen değer ile ölçülmektedir. Çünkü kadın; hayatımızın her alanına yön veren, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı doğuran, büyüten ve ilk öğretmenleridir.  Kadın her şeyden önce annedir Bu vesile ile; Vatan , Millet , Bayrak için, istiklal ve istikbalimiz için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin anneleri ve Gazilerimizin değerli eşleri başta olmak üzere; Yaşamımızın her anında yanımızda bulunan, fedakâr kadınlarımızın, Sevginin, şefkatin, merhametin,  sabrın, vefakarlığın, üretmenin ve geleceğin adı olan annelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

 

 89 total views,  2 views today

Next Post

Şehitlerimizin Anneleri ve Eşleri ile Bir Araya Geldik

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Şehitlerimizin Anneleri ve Şehitlerimizin Eşleri ile birlikte “Kadınlar Günü Programında” bir araya geldi. Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR’in eşi Nurcan ÖZDEMİR’in yanı sıra Edirne İl Protokolünde görev yapan Müdürlerin Eşlerinin ve Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadın Müdürleri ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp