Edirne Valiliği himayelerinde AFAD koordinasyonunda, #Elazığ ve #Malatya illerimiz için toplanan yardımları ulaştırmak üzere araçlar yola çıktı.  Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem sonrasında Tüm Edirneliler de adeta tek yürek oldu.  EDİRNE Valiliği himayelerinde Edirne Mimar Sinan Spor Salonunda oluşturulan yardım masasında adeta yardım yağdı.

Edirneliler Depremde zarar gören vatandaşlara bir nebze de yardım etmek, yaraların sarılmasına katkıda bulunmak için Yardım kampanyasına büyük ilgi gösterdi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-valiliği-deprem-yardım-tırları-1-1-1024x577.jpg

Elazığ ve Malatya illerindeki deprem bölgesine yapılacak ayni yardımlar için: İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde “Yardım Koordinasyon Masası” oluşturuldu. Kullanılmamış yeni malzeme olmak kaydıyla, sadece ısıtıcı, kışlık giyecek ve gıda Yardımları 29 Ocak 2020 Çarşamba günü saat 16:00’ ya kadar Mimar Sinan Kapalı Spor Salonunda toplandı. Toplanan yardımlar tırlara yüklenerek, Mimar Sinan spor Salonu önünde düzenlenen törenle Elazığ ve Malatya illerine gönderildi. Mimar Sinan Spor Salonu önünde gerçekleşen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Vali Yardımcıları, Edirne İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Seyit Ali Aslan, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne SGK İl Müdürü Süleyman Lale, Edirne İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Atilla BAYAZIT, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın, Edirne Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz, Edirne AFAD İl Müdürü Ali Altındal, STK ve Oda Yöneticileri, Kamu Kurum Müdürleri katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-valiliği-deprem-yardım-tırları-4-1-1024x683.jpg

Burada bir konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp; “Önlenemez afetlere karşı devlet olarak ve millet olarak yapmamız gereken şey, hazırlıklı olmak ve gerekli ve gerekli tedbirleri almak. Deprem meydana geldikten sonra da bu tedbirleri hızlı ve seri bir şekilde uygulamaya koymak büyük ehemmiyet arz ediyor. SON depremde de devletimiz bütün kurumlarıyla hızlı bir şekilde deprem bölgesine hareket etmiş ve gerekli her türlü tedbirler alınmıştır. Devlet kurumlarımızın almış olduğu bu tedbirlere milletimiz de yine çok hızlı ve duyarlı bir şekilde yine bir duyarlılık göstermiş ve memleketimizin her tarafında yardım kampanyalı düzenlenmiştir. Edirneliler de yoğun bir şekilde yardımda bulunma taleplerini iletmişler. Valiliğimiz koordinesinde de bir yardım kampanyası düzenlenmiştir. Düzenlemiş olduğumuz bu yardım kampanyası sonrasında bugün burada 4 tırımızı Malatya ve Elazığ’a göndereceğiz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-valiliği-deprem-yardım-tırları-5-1-1024x683.jpg

Daha öncesinde 2 tır dolusu yardım malzemesi yola çıkmıştı. Yine 1 tır dolusu yardım malzemesi de kolilenmek üzere hazır bir vaziyette bekletilmektedir. Daha sonra yola çıkartılacaktır. Yine 2 tır dolusu gıda Maddesi de Elazığ ve Malatya’daki AFAD depolarının boşaltılmasının ardından yine buradan yola çıkacaktır. Toplamda 9 tır dolusu yardımı Elazığ ve Malatya’ya ulaştırmış olacağız. Değerli Edirneliler ELAZIĞ ile EDİRNE arasındaki mesafe 1500 km’dir. Ancak Edirneliler ile Elazığlıların, Malatyalıların gönülleri arasındaki km mesafesi sıfırdır. Hiç bir mesafe yoktur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-valiliği-deprem-yardım-tırları-6-1024x683.jpg

Toplanmış olan bu 9 tır dolusu yardım da esas itibarıyla bunu göstermektedir. Ben bu kadirşinaslığı göstermiş olan Edirne’mizin bütün kamu kuruluşlarına,  bütün kamu-kurumlarındaki görevli olan arkadaşlarımıza, Edirne’mizin bütün siyasi partilerine, onların temsilcilerine ve bütün üyelerine, EDİRNE’MİZİN esnaf ve Ticaret Odalarına, Ticaret Borsalarının, Derneklerinin, vakıflarının ve spor kulüplerinin tamamına ve bütün Edirnelilere buradan içtenlikle teşekkür ediyorum. Milletler kendilerini böylesine zor zamanda ifade ediyorlar. Edirneliler de bizim dayanışma duygularımızın ne kadar çok güçlü olduğunu buradan herkese göstermiş oldu. Elazığ ve Malatyalıların da şunu bilmesini istiyorum; Edirneliler sizlerle beraberdir. Edirneliler sizlerin acısına ortaktır.” Dedi.