Elektrikle Şaka Olmaz.!

admin

Millet olarak, elektriğin canlıların yaşamında ne büyük tehlikeli olduğunu henüz kavramış değiliz.

    O nedenle ülkemiz, elektrik kaçağı nedeniyle  ölen insanların  en yüksek olduğu  ülkeler arasında yer alıyoruz.

Gerekli önlemleri almaksızın yapılan elektrik onarımları,  çoğu kez ölümle noktalanıyor. Elektrik sistemindeki arızaları da mühimsemediğimiz için bu tehlike daha büyük boyuta ulaşıyor.

Böyle  elektriğin neden olduğu sayısız  ölüm vakalarına  tanık olduk. Elektrik kaynaklı son  bir olay Edirne Merkez Tayakadın Köyünde yaşandı.

Köy meydanındaki elektrik hattının geçtiği demir direğin üzerindeki elektriğin direğe geçmesini önleyen elektrik tellerinin bağlı olduğu    fincanın  kırılması sonrası demir direkle temas eden elektrik telleri iki ineğin canına mal oldu.

     Elektrik hattının geçtiği yer köyün orta yeri ve insanların yoğun olduğu,   okul çocuklarının oyun oynadığı yer. Köylüler bunun daha büyük felaketle sonuçlanabileceğin bu felaketin  yine  ucuz atlattıklarını  belirttiler.

Yağmurun da yağması ile direkten çevreyi etkileyen elektrik akımı köylünün iki ineğinin canını alması sonucu  demir elektrik direklerde meydana gelen bu tür ölümcül  olayların ilk kez yaşanmadığını   belirten  köylüler” Daha önceleri Meriç ilçesinin bir köyünde  açık  hayvan ahırlarının üzerinden geçen elektrik telinin kopması sonucu 14 inek telef oldu. Yine Havsa ilçesinin  Şerbettar köyünde ve Karaağaç Mahallesinde  bu türde ölüm olayları meydana geldi.

    Elektrik tellerinin  böyle havadan demir direkler kanalıyla  geçmesi ile elektrik daha çok can alır.

      Elektrik tellerinin bağlandığı yerdeki fincanın bir darbe alması halinde  böyle ölümcül kazalar kaçınılmaz oluyor.

     Bu tür kazalara meydan vermemek için ne gerekiyorsa yapılmalı,Kurum yetkilileri böyle olaylara meydan vermemesi için önlemini alarak elektrik akımını insan hayatını dikkate alarak sevk etmeli.

Daha önceleri,  köylerdeki elektrik trafolarını  gerektiği zaman açmak için  anahtarları köy bekçilerine veriliyordu.Herhangi bir tehlike anında  trafolardaki şalter indirilerek  elektrikten kaynaklanan tehlikelerin önüne geçiliyordu.

     Elektriğin özelleştirilmesinden sonra trafoların anahtarları köy bekçilerden alındı.  Böyle elektrikten kaynaklanan olayların  olması halinde kurum yetkililerini şehirden gelmesini beklemek zorunda kalınıyor bu da çok zaman alıyor. 

Elektrik kaçağından bir ineğin öldüğünü gören vatandaşlar, işin farkına varması üzerine şalteri indirip  ikinci ineğin ölmesini engelleyebileceklerini söylüyorlar.

      Şalterin anahtarı  bulunmadığı için bunu yapamıyorlar. Köylülerin bu talepleri dikkate alınmalı. “Cana gelmedi mala geldi” diye işi geçiştiremeyiz. Bu tür elektrik arızaları nedeniyle canından olan insanlarımızı unutmayalım.

Elektrik konusu  hiçbir zaman şaka götürmez, önlemini almazsan can almaya devam eder.

 208 total views,  2 views today

Next Post

İtfaiye Araçları Tanıtıldı

Edirne Belediyesince satın alınan üç itfaiye aracı ile kuka makinesi törenle hizmete girdi. Araçların tanıtım töreninde konuşan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Edirne’nin gelişen ve büyüyen bir kent olduğunu, Edirne’ye her gün yeni binaların yapıldığını bu binalar için on on beş kat imarlar verildiğini belirten Sedefçi konuşmasında daha sonra şunları kaydetti” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp