Emekli eğitimcilerimiz

admin

fikri_yalin_koseUzun yıllar yurdun dört bir yöresinde hizmet yaparak gelecek nesillerin yetişmesinde katkı sağlayan öğretmenlerimizin büyük bölümü emekli olduktan sonra yaşamlarının büyük bölümü kahvelerde ve evlerinde geçiyor. Bazıları dershanelerde görev alıp eğitime katkı sağlasalar da bu imkân da günden güne azaldığı için başka uğraşısı olmayan eğitimcilerimiz en verimli dönemini en deneyimli zamanını eğitime en çok katkıyı verecek yıllarını kahve köşelerinde istirahatla geçiyor.

Eğitimci olup çocukları geleceğe  en iyi şekilde hazırlamak çok zor bir iş çok özveri sabır isteyen bir görev. Onun için demokratik ülkelerde öğretmenlere eğitimcilere  büyük önem verilir, bir ayrıcalık tanınır.

Bu ülkelerde eğitimciler her zaman  el üzerinde tutulur. Mustafa Kemal Atatürk, gelecek nesli şekillendiren, onları güç koşullarda mücadeleye hazırlayan öğretmenlere güvenini çeşitli veciz sözleriyle dile getirmiştir

            Ülkenin geleceğinin emanet edileceği gençliğin öğretmenlerin eğitimi, çabası ile gerçekleşeceğini kabul ederek, eğitime öğretmenlere kıt  imkanlar içinde büyük değer vermiştir.

            Cumhuriyet kuşakları bugüne kadar ülkeyi idare edenler bu fedakar eğitimciler sayesinde bu günlere geldi.

Her ne kadar Cumhuriyeti  farklı yorumlamak çabasında olan bazı çevreler  olsa da, onların utmamaları gerekir ki, bu Cumhuriyet imkanlarından yararlanarak  iş güç sahibi olup  belli düzeye gelmişlerdir,

Daha öncelere  evlerinde kapanıp dışarı çıkma imkanı dahi bulamayan Türk kadınları bugün  devletin her kademesinde görev alıyorsa Cumhuriyet ve onun kazanımlarını gençlere aşılayan fedakar öğretmenler sayesinde oralara ulaşmışlardır.

Son yıllarda eğitim müfredatı adeta yaz boz tahtasına dönmüş olsa da, öğretmenlerimiz daha önceki yıllarda aldıkları köklü eğitim ve mesleklerine olan sevgileri nedeniyle yine saygın  mesleklerini sürdürmektedirler.

Gönül ister ki, bugün emekli olup en verimli olacak çağda atıl durumda kalan kahvehanelerde ömür tüketen öğretmenlerimizden yararlanma imkanı bulalım, onların deneyimlerinden çocuklarımız yararlansın. Ne yazık ki eğitimdeki bu potansiyeli değerlendiremiyoruz.

Aslında öğretmenlerimizin de gayreti ile hiç olmazsa haftanın birkaç gününde emekli eğitimcilerimizden faydalanma imkanı olamaz mı ? Ülkemizde eğitim para gücüne dayanıyor. Siz bakmayın “parasız eğitim yapılıyor” palavralarına .

Onun için  ekonomik imkanı olmayan aile çocuklarına emekli öğretmenlerimizin eğitim vermesi  bu yarışta dar gelirlilerin de var olması sağlanamaz mı ? Böylece hem öğretmenlerimiz için de faydalı bir uğraşı  olur. Bunun karşılığında azda olsa kendilerine imkan da yaratılabilir böylece  hem de dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim destek sağlanmış olur..

Aslında devletimizin de katkısı ile deneyimli eğitimcilerimizden faydalanılması gerekmez mi?. Onların eğitime destek vermesi Milli Eğitimde de  başarının artmasını sağlar.

            Emekli öğretmenlerin bu yönde ferdi olarak katkı yapmaları mümkün olmayabilir. Bir araya gelip bu yönde önderlik edilmesiyle emekli öğretmenlerimizin kahvelerin sağlıksız havasından ve boş zaman geçirmelerinden kurtulmuş olabilir. Her ne kadar eğitimde büyük değişiklik olsa da, onların tecrübeleri bu değişime kolay uyum sağlar. Öğrencileri geleceğe hazırlamada destek olurlar. Sağlığı elveren birçok öğretmen arkadaşımın boş oturmaktansa eğitime katkı yaparak faydalı olmak  istediğini biliyorum.

Öğretmenlik mesleğinde birçok meslekte olduğu gibi, emekli olunca terk edilecek bir meslek değildir. Öğretmenlerimizin okulların yanından geçtiğinde eski günleri hatırlayıp heyecanlandığını , bazı öğrencilere uyarılarda bulunduklarına tanık oldum. Ülkemizde deneyimli emekli eğitim emekçilerinden faydalanmamız gerekir.

ÖZLÜ SÖZLER

Bir Problem İçin çözüm önermeyen, o problemin parçası olur.

 195 total views,  2 views today

Next Post

Beşir Derneği'nden kültürel etkinlik

Beşir Derneği Edirne KapalıCeza İnfaz Kurumunda ‘‘Şiir Dinletisi ve Türkü’’ Etkinliği Düzenledi Beşir Derneği, kamu yararı statüsüyle mahkumlara yönelik etkinlerine devam ediyor. Dernek, cezaevi sakinleri için Edirne KapalıCeza İnfaz Kurumunda Emre Çam’ı icra ettiği canlı fon müziği eşliğinde Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek okulu öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Mustafa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp