Emekliler nutuk değil, sorunlarına çözüm bekliyorlar.

admin

DİSK Emekli Sen Tüm Emekliler Sendikası  .Edirne Şube  Başkanı Erdal Arslan, yaptığı açıklamasında ülkeyi yönetenlerin, katıldıkları toplantılarda yaptıkları konuşmalarda veya basınımızın emeklilerle ilgili sorularına verdikleri yanıtlarda, emeklileri yere göğe sığdırmadıklarını ve emeklilere ne yapılsa azdır tarzı,  gerçekçi olmayan yapmacık açıklamalar yaptıklarını belirterek; “Ne yazık ki, bunlar ülkeyi yönetenlerin gerçek düşüncelerini yansıtmayan, samimiyetten uzak, açıklamalardır. Bugün Türkiye’de yaşayan 11 milyon emeklinin yaşadığı sorun ve sıkıntılar, söylenenlerin samimiyetsizliğini ortaya koymaktadır. Daha açık bir ifadeyle söylersek, ülkeyi yönetenler söylediklerinde samimi değildirler. Zira samimi olsalardı bu gün Türkiye’de emekliler toplumun en mağdur kesimi olmazlardı.

Emekliler nutuk değil, sorunlarına çözüm bekliyorlar (1)

 

 

 

 

 

 

 

Yıllardır yaşananlarla sabittir ki, 7 Haziran seçimlerinde, halk tarafından iktidardan indirilmiş olan 13 yıllık iktidar AKP’de dâhil bu güne kadar ülkeyi yöneten tüm iktidarlar söylediklerinin aksine, emeklileri sefalete sürükleyen kararlar alıp uygulamaya koydular.

Sosyal Devletin temel görevleri olup, tüm yurttaşlara eşit, nitelikli ve parasız verilmesi gereken, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Güvenlik, hizmetleri özelleştirildi. Bir yandan kaynak yok bahanesiyle emekli aylıkları, sahte enflasyon oranları kadar arttırılırken, diğer yandan ise devlet hazinesinden teşvik edilen özel bireysel emeklilik sistemi ile kamu emeklilik sistemi adım adım yok ediliyor. Buda yetmedi, şimdide hastanelerde alınan fahiş ücretleri karşılayamayan yurttaşlar “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” yapmaya teşvik edilerek, sigorta şirketlerine yeni rant kapısı açılıyor.

13 yıldır bu ülkeyi tek başına yöneten ve elinde bulundurduğu parlamento çoğunluğuyla, saatler içinde kanun çıkarma gücünü elinde bulunduran AKP 7 Haziran 2015 milletvekili Genel Seçiminde tek başına iktidar olma şansını yakalamasa da henüz, bu ülkenin en çok milletvekiline sahip birinci partisidir. Buna muhalefet partilerinin kendi aralarındaki anlaşmazlıklar da eklenince görüyoruz ki, AKP’nin olası koalisyon ortaklarından biri olarak, ülke yönetiminde söz sahibi olması ihtimali devam ediyor.

Emekliler nutuk değil, sorunlarına çözüm bekliyorlar (2)

 

 

 

 

 

 

 

Emekliler olarak, 13 yıllık iktidarında, emeklileri sefalete sürüklemiş olan AKP’den çok fazla bir beklentimiz yok. Zira aynı AKP 7 Haziran seçimleri sürecinde, emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümüne ilişkin projeler üreten ve seçim beyannamelerinde çeşitli vaatlere yer veren muhalefet partilerinin bu vaatlerine kaynak yok diyerek, karşı çıkmış ve sermayeye peşkeş çektiği kaynakları gözden kaçırma telaşına kapılmıştır. Hâlbuki Türkiye’de yaşayan her yurttaş, özellikle son yıllarda, sermayenin her dediğinin AKP tarafından, kanun yapma tekniğine aykırı bir şekilde, parlamento içinde ve sokakta muhalefete şiddet uygulanmak suretiyle, torbalar halinde kanunlaştırıldığını, bu torba kanunlarla getirilen vergi ve prim aflarıyla kaynakların sermayeye hibe edildiğini gayet iyi bilmektedir.

Doğrusu, 13 yıldır iktidar da olup, her türlü yolsuzluğa bulaşmış, demokrasinin asgari kurallarını  uygulamamış, düşünce ve ifade özgürlüğünü yok etmiş, Roboski’nin, Gezi direnişi ve  6-7 Ekim olaylarında yaşanan ölümler ile hukuksuzlukların hesabını vermemiş, çalışma yaşamına getirdiği ortaçağ köleliğiyle Soma, Ermenek, Torunlar İnşaat örneklerinde olduğu gibi, on binlerce işçinin iş cinayetlerine kurban gitmesine yol açmış, basını yandaşlaştırmış, yandaş olmayanları komplolarla cezalandırıp susturmuş, hukuku rafa kaldırmış, iç güvenlik paketiyle ülkeyi açık cezaevine çevirmiş, sosyal devleti yok etmiş, nüfusun önemli bir kesimini yoksullaştırmış, en önemlisi de 11 milyon emekliyi sefalete sürüklemiş olan AKP’nin koalisyonda olmaması gerekmektedir. Zira iktidar, seçim sürecinde anayasayı ve yasaları yok saydı, elindeki devlet olanaklarını pervasızca kullandı. Yetmedi iktidarını sürdürmek için provokasyonlara başvurmaktan geri durmadı. Bütün bunlara rağmen, halk AKP’yi oylarıyla iktidardan indirdi.

Emekliler nutuk değil, sorunlarına çözüm bekliyorlar (3)

 120 total views,  2 views today

Next Post

Şallı; “romanlar türk kimliğine bağlı bireylerdir”

Edirne Raman Eğitim Gönüllüleri Derneği  Başkanı Turan Şallı, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği olarak Geçtiğimiz günlerde Keşan ilçemizde yaşanan üzücü olaylar konusunda değerlendirme yapma gereği duyduklarını belirtereke “Edirne /Keşan  Yenimescit mahallesinde  yaklaşık iki ay önce  ‘ sapık var’ iddiası ile başlayan gergin ve teyakkuzda bulunan mahalleli  motosikletli iki kişinin, iki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp