Emekliler Ordusu

admin

Daha önceki yıllarda uygulanan erken yaşta emeklilik haklarından yararlanarak emekli olan aslında uzun yıllar hizmet edebilecek durumda olan sağlıklı,zinde  emeklilerimiz var.

Bunlar arısında teknik elemanlar,öğretmenler, ve diğer meslek dallarında uzun yıllar çalışmış deneyim sahibi emekli insanlarımız  yer alıyor.

    Böyle  üstün  iş deneyimi olan emeklilerimizin birçoğu zamanını ya evlerinde ya da kahve köşelerinde kirli ortamlarda geçiriyorlar.

Böyle  yerlerde tüketilen zaman, uzmanların görüşüne göre ömrü uzatan insanları dinlendiren değil ömür  törpüleyen insan ömrünü daha da kısıtlan yıllar olarak nitelendiriliyor.

      Böyle  üstün mesleki deneyimi olan kadrolara iş imkanı sağlansa öyle inanıyorum ki, çevremiz ve ülkemiz açısından çok faydalı hizmetler sunabilirler. Emeklilik maaşları ile  başka ülkelerin emeklileri gibi yurt içi ve yurt dışı   seyahat etme imkanı bulunmayan emeklilerimiz dar yaşam alanlarında ömürlerinin geri kalan bölümünü  tüketiyorlar.  

Emniyetten emekli olan bir komiserimizin mesleğinden koparak emekli olduğunda   nasıl açmaza düştüğünü emekli olsa da, kendisini görevli  gibi kabul edip trafikte gördüğü aksaklıkları  gündeme taşıdığını çok iyi  hatırlıyorum.

Bu meslek sevgisinden hizmet aşkından kaynaklanıyor.Bu tür insanlar emekli olsalar dahi,  uygun iş yerlerinde  değerlenirilemezler mi?

Daha sık aralıklarla  arkadaşlık yaptığım öğretmen emeklilerinin de  meslek sevgilerinin devam ettiği aralarında  yaptıkları  konuşmalarında bunu sık sık dile getirdiklerini en iyi arkadaşlıklarını yine kendi meslek mensupları ile yaşadıklarına eski hatıralarını anlattıklarına tanık oluyorum. Emekli olsalar da, deneyimli öğretmenlerimizden  öğrencilerimizin yararlanma imkanı yaratılamaz mı? Yılların deneyimi tecrübesi  ile en verimli çağında emekliye ayrılan öğretmenlerimiz kendilerine imkan sağlanması durumunda  eğitime büyük katkı  sağlayabilirler.

Bugünkü eğitim sistemimizde , Milli Eğitimin okullarımız dışında eğitimimiz dershanelerden  takviyelerle devam ediyor.Dershanelere gidip destek görmeyen, veya özel ders almayan öğrencilerin  sınavlarda başarılı olmaları çok zor. Bu alanda emekli öğretmenlerimizden yararlanılamaz mı? Bu bir fikir.Ülkemiz dünyada  genç emekli kadrosu  ile biliniyor.

Emekli  ettirilen bu kalifiye,meslek tecrübesi üst düzeyde emeklilerimize   mesleklerine göre çalışabilecekleri bir alan yaratılması halinde  hem kendileri huzur bulacak sağlıksız kahve köşelerinden kurtulmuş olacaklar, hem de  bir iş yapmanın, hizmet vermenin  mutluluğu  içinde olacaklar.

     Her ne hikmetse ülkemizdeki bu deneyimli emekli potansiyeli değerlendirilmiyor. Bir başka alternatif ise bazı illerde olduğu gibi emekli öğretmenlerin kendi aralarında   oluşturacakları  ekiplerle  özel dershanelere gitme imkanı bulamayan  başarılı, ekonomik durumu  yeterli olmayan  öğrencilere  ücretsiz veya düşük ücretle ders verip onların başarılarına katkı sağlamaları düşünülemez mi?

Bunun gerçekleşmesi ile hem öğrencilere başarılı olmaları konusunda  katkı yaparak, başarılı olmalarına destek verdikleri için  huzurlu ve moralli olacaklar, hem de bu konuda az da olsa  maddi imkana kavuşma, kendi iş dalları ile meşgale bulmaları nedeniyle kahve köşelerinden kurtulma  yeni bilgilerle  donanmaları ve bunları  test etme fırsatı doğmuş olacak.

Bunun beklentisinde olan çok eğitimcimizin olduğu inancındayım.Öğrencilerinden kopmak istemeyen hizmet aşkı ile yanan öğretmenlerimiz her fırsatta bu özlemlerini dile getiriyorlar. Bu yönde bir girişim olması halinde kahvelerde gün boyu oturup oyunla ve gereksiz şeylerle vakit tüketen eğitimcilerimizin sayıları azalacak. Öğretmenlerimiz  tekrar öğrencilerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayacaklar.

Bunlar  benim olduğu  gibi,  öğretmenlerin emekliliğinde de  eğitime katkı vermeleri arzusunda olan çevrelerin ortak arzusu. Deneyimli eğitimcilerimizin en verimli çağında emekli olarak kahve köşelerinde zaman tüketmeleri ne kadar doğru.

Bu durum diğer meslek dallarından  da emekli olup   kendi ve benzeri işlerde  yararlı olabilecek emekliler için de geçerli. Ben bu yaşımda mesleğimi sürdürme imkanı bulup  bundan huzur duyuyorum. Bizlerden çok daha deneyimi olan,yıllarını bu mesleğe vermiş öğretmenlerimiz ve diğer meslek mensuplarımız  kendilerine çalışma imkanı tanınması halinde neden faydalı olamasınlar. O zaman atıl durumda olan emekli birçok meslek mensubu  ülkemiz yararına çok faydalı hizmetler sunabilir.

Burada “Bana dokunmayın ben emekliliğin tadını çıkarayım” mantığında olanlara sözümüz yok .Onlar keyiflerine baskınlar.Yalnız unutulmaması gereken bir durumu da akıllarından çıkarmasınlar” İşleyen demir pas tutmaz” diye bir özdeyişimiz vardır. Eli ayağı tuttuğu sürece inandığı  ve sevdiği bir işi yapan insanların daha huzurlu  olabileceği bir iş yapmanın mutluluğunun ömürlerini sağlıklı şekilde geçirmelerine katkı yapacağını unutmamaları gerekir. Bizler gibi ilerlemiş yaşta olanlar için en mutluluk verici durum bu değil midir?

 114 total views,  2 views today

Next Post

Tekin “Minibüslerde Serbest, Mecliste Yasak”

Belediye Meclisinin 6 Mart tarihli toplantısını izlemek için katılan izleyicilerden ayakta kalanların dışarı çıkarılmasına sert tepki gösteren Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, bu yapılanın ne çağdaş Belediyecilik anlayışına, ne de nezaket kurallarına uymadığını söyledi.   Av. Sinan Tekin, “Belediye Meclis Toplantılarının halka açık ve şeffaf olması kanuni […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp