Emeklilere seçim sonu zam yapılacakmış

admin

fikri_yalin_kose           Aylardır, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine zam yapılacak diye siyasilerimiz halkla resmen alay ettiler.

            Şimdi bakıyoruz ilgili bakan kamuoyuna açıklama yapıyor,  Bağ- Kur ve SSK emeklilerinin maaşlarına zammın seçimden sonra yapılacağını söylüyor.

Bu ne demek oluyor, bu resmen halkı enayi yerine koymak anlamına gelmiyor mu?  Bir Kasımda bana ver oyunu ondan sonra al zammını. Böyle pazarlıkla zam olur mu?

            Eğer zam vermek gerekiyorsa ki, fazla söze gerek yok. Bugün emeklilerin zor, hangi koşullarda yaşadıkları ortada. Böyle kutsal dini bayram öncesinde emeklilere bu zammın verilmesi daha anlamlı olmaz mıydı?

Bu arada CHP’nin seçim öncesi vaat ettiği  ‘iki dini bayramda birer maaş’ zam talebi de güme gitti.

            Beyler, kendilerini ilgilendiren ücret düzenlemelerini kaşla göz arasında Parlamentodan geçiriveriyorlar.

On milyona yakın emeklinin açlık sınırı altında yaşamasına aldıran yok. Onlara sormak gerekir. Halkını böyle sefalet içinde yaşamaya sevk eden bir siyasi yapıda olanlar halktan acaba ne yüzle tekrar oy isteyebilir.

Bakıyorum şimdi yeni parlamenter adayları bu seçimde de yepyeni siyaset oyunları, yeni palavraları ile halkın karşısına gelecekler.

Şunu belirtmek isterim ki, bu seçimde işleri o kadar kolay değil. Halkın öfkesi burnunda, geçim derdinden kıvranıyor seçimi düşündükleri yok. Dikkat edilirse ülkede seçim havası dahi görülmüyor. Yeni parlamenter sevdalıları halkın kendilerine yönelteceği soruları ana başlıkları ile aktarmak isterim.

            “Biz size dört ay önce oy verdik. Parlamentoya gidin bizim hakkımızı arayın sorunlarımızı çözün dedik. Siz ise hır zır çıkarıp  bizim oylarımızla alay ettiniz.  Bu süre zarfında parlamentoya ayak basmadınız hazır yediniz.  Millet Meclisi açıldığı gibi kapandı. Şimdi ne yüzle bizden oy talebinde bulunuyorsunuz. Bu sürede halkın siyasi görüşü değişecek diye düşünüp insanlarla alay mı ediyorsunuz” diyecek.

“Ülkemizde her gün onlarca şehit haberi gelirken siz neredeydiniz. Neden Türkiye Büyük Millet Meclisinin toplanıp bu teröre çare bulunmasına onay verilmedi. Her biriniz bir tarafta bazılarınız deniz kenarlarında cildinizi kızarttınız. Böyle durumda Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapalı kalması hangi mantığa sığar. Bu durumdan utanç duymadınız mı?”

            “Ülkemizde kısa süre önce yeni seçim yapıldı, diyelim ki halk yine aynı partiye oyunu verdi. Parlamento’da siyasi tablo bundan önceki gibi oluştu. O zaman ne olacak? Daha sonra bir daha bir daha da seçim mi yapılacak. Halk birilerinin iktidar olması için ardı arına seçim yarışı mı yapacak. Bu seçimlerde harcanacak paralar kimin hanesine yazılacak. Parlamenterliğe soyunanlar böyle israftan hicap duymuyorlar mı?”

“Herkesin merakı şu, bundan dört ay önce halka birtakım vaatlerde bulunuldu. Bu kez de aynı senaryo mu olacak? O zaman halk verdiğin sözlerin gerçekleşmesi için gerekli çabayı gösterdin mi ki bizlerden tekrar oy talebinde bulunuyorsunuz? Senin bundan sonra da aynı ilkesizliği göstermeyeceğine nasıl inanalım.”

            “Koalisyonlar her demokratik ülkede başvurulan bir yönetim tarzı. Böyle bir deneme yapılmadan ‘ Koalisyonlardan çok çektik. Tek çare bir partinin iktidarı diye diretmenize rağmen yine koalisyon yapılması gereken sonuçlar çıkarsa o zaman ne yapacaksınız? Ona rıza göstermeniz halinde millet size daha önce neden koalisyon yapmadınız diye sormaz mı?”

“Sakın ola, yanınıza oradan buradan toplama siyasetçi ve sanayici getirmeyin. Bilindiği gibi bundan önceki seçimde sağlık Bakanımız onlarca sanayiciyi Edirne’ye getirip yatırım yapacak sözü verdirdi. Daha sonra baktık ki bunların tamamı boş vaatlermiş. Bu kez de aynı yöntem uygulanırsa, bu halkın size yönelteceği sorular sizleri incitici olabilir”

“Aslında siyasetçilerimiz hiç halkın arasında siyaset yapmasın sadece halkın sorunlarını dinlesin vatandaşların ne sıkıntı içinde olduğunu not etsin yeterli, yoksa ben yine aynı propagandamı yapayım bakarsınız bu kez oylar bize yönelir halk yanıldığını anlar diye kimse ham hayal görmesin. Kim hangi partiye oy veriyorsa yine o partisine oy verecek. Eli varmasa da böyle yapacak. Zira bu dönemde parlamento sınıfta kaldı. Hiç biri “ efendim ben gerekli çabayı gösterdim diğer partiler bizimle hükümet kurmaya yanaşmadı” safsatasını savunmasın. Bunda tüm partilerin hataları olduğuna inanıyorum. Ülkemizde bu kadar şehit olmanın vebalinin bir bölümü bir türlü anlaşamayıp ülke yönetimini açmaza sokan ve teröre meydan hazırlayan siyasi partilerimizin ve onun arkasındaki güçlerindir. Bu belanın faturası yine halkımıza kesildi. Bazıları oy peşinde koşarken analar şehit yavruları için gözyaşı döktü. Öyle sanıyorum ki bu kısa dönemli parlamento gelecekte demokrasi açısından kötü bir örnek olarak anılacaktır. Ne acıdır ki büyük bölümü aynı kimselerden olan parlamenter adayları tekrar halkın karşısına çıkarak oy isteyecekler. Bu arada yine boş vaatlere kanılarak halkımız da “ belki bu kez iyi olur” beklentisiyle oylarını verecek ve siyasileri yine alkışlayacak. Ne demişler “böyle başa böyle tıraş”  Gerisi hikaye”…

 133 total views,  2 views today

Next Post

Tabip Odası mültecilere sağlık hizmeti veriyor

Edirne Tabip Odası Başkanı ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu Edirne’ye akın eden Suriyeli mültecilere verilen sağlık hizmetleri konusunda bilgi verdi. Tanrıkulu Edirne Tabip Odası olarak mültecilerin Edirne’ye gelmesinden bu yana sağlık hizmetleri halk sağlığı noktasında hizmetlerimiz sürüyor. Şu anda Edirne’de bulunan bini aşkın mültecinin olduğundan bahsediliyor. Bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp