Emir, “ kadın girişimcilerle kahvaltıda buluştu”

admin

AK Parti Edirne Milletvekili ve 1 Kasımda yapılacak erken seçimde  Edirne’den milletvekili aday adayı Şemsettin Emir ailesi ile birlikte   Kadın Girişimcilerin  kahvaltısına katıldı.

Edirne Kadın Girişimciler Kurulunun Eylül ayı toplantısı Cumartesi Pazaryerinde Pazar günleri yapılan Doğal Ürünler Pazarında yapıldı. Doğal Ürünler Pazarına gelerek ailesi ile birlikte alışveriş yapan, pazara katılan köylü bayanların sorunlarını dinleyen Şemsettin Emir köylü kadınların ürünlerini sergilediği pazarla ilgili olarak  şunları kaydetti, “  Pazar günü yapılan doğal ürünler pazarına  girişimciler kurulu başkanı  Elmas Aslan hanımefendi  beni de davet etti. Derneğin yönetim kurulu üyeleri de oradaydı.

Emir, “ kadın girişimcilerle kahvaltıda buluştu” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Pazarı gezip ziyaret ettik üretici bayanlarla görüştük. Benim Edirne’de beklediğimin bir örneğini burada gördüm. Böyle bir araya gelmek benim arzuladığım bir durum, tek amacım bu . Ne yazık ki, kardeşlerimiz bir araya gelmede, ortak iş yapmada ne yazık ki  yeterli değiliz. Eski  sakat alışkanlıklarımız bugün de  devam ediyor.

Bazıları birlikte iş yaptıkları takdirde kazançlarının azalacağını sanıyorlar. Aslında insanlar ne kadar çok bir araya gelip işlerini genişletirse o kadar kazançları artar, iş  hacimleri  genişlemiş olur. Birlikten her zaman kuvvet doğar. Ben burada gördüm.  Köylü bayanlarımız amatörce bir şeyler yapmışlar.

Emir, “ kadın girişimcilerle kahvaltıda buluştu” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

YÖRESEL YEMEKLERİMİZİ TANITMALIYIZ

Bu işi daha organizeli bir hale getirmek   gerekir. Bunu sağlamak için benim tüm kurum ve kuruluşlarımız borsamız mahalli idarelerimiz bu konuya el atmaları gerekir. İstanbul’dan insanlarımız geliyor yemek için ne öneriliyor ciğer ve köfte.

Aslında bizim Trakya’mızın  bunların  dışında yöresel yemeklerimiz Osmanlıdan kalma yemeklerimiz, gözlememiz sarmamız akıtmamız  yöresel tatlılarımız var. Burada gördüğümüz gibi salçası,turşusu kışlık yiyeceklerimiz var.

İnsanlarımız yemek yemek için karaağaç yolu çevresine ve ağaçlık doğal güzelliği olan yerlere gidiyor. Burada doğal  yiyecek pazarlanması için alt yapı hazırlanmış. Bundan sonra tüm kurumlar el ele vermek zorunda.  Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistler için burada olduğu gibi doğal ve orijinal bir kahvaltı düzenlense turist otobüsleri buralara gelmez mi?

Bunun organize edilmesi lazım.  Bunu sağlarsak Edirne’nin tanıtımına büyük katkı yapmış oluruz.

Emir, “ kadın girişimcilerle kahvaltıda buluştu” (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

KADIN GİRİŞİMCİLERE SÖZÜM VAR

Burada yapılan Pazar gerçekten çok güzel, çok hoşuma gitti ve duygulandım. Allah nasip eder seçimde Milletvekili olduğum takdirde.

Buradaki kadın girişimci yetkililerine  söz verdim, o zaman bana bu girişimin yaygınlaşması için ne gerekiyorsa çıkaracaksınız, ben de  gerekeni yapacağım sözünü verdim. Bu önerimi çok beğendiler burada doğal ortamda çok güzel bir kahvaltı yaptık. Kadın girişimcilerinin köy kadınlarımızın ürünlerini pazarlamaları için yaptıkları bu çalışmayı çok yararlı buluyorum. Bildiğiniz gibi Edirne’de sadece erkekler ticaret yapıyor. Kadınlarımızın büyük bölümü evlerinde oturuyor. Ya da okudukları takdirde öğretmenlik ve diğer mesleklerde görev yapıyorlar. Kadınların ön planda olması çok önemlidir. Bütün bu çalışmaları organize etmek muhtarlarla bir araya gelmek burada mallarını pazarlayacak ortam yaratmak çok önemli.

KADINA BAKIŞ AÇISININ DEĞİŞMESİ GEREKİR

Biraz önce değindiğim gibi, kadınlarımızı her alanda ön plana çıkmaları gerekir. Kadınlarımızın tüm kurumlarda ticaret odalarında, borsada esnaf oda yönetimlerinde ön planda olmalı. Kadınların bulunduğu yönetimlerde farklı bakış akışı oluşuyor, çalışmalar daha düzenli gidiyor.

Emir, “ kadın girişimcilerle kahvaltıda buluştu” (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadın bakış açısı ile çalışmalar daha düzene giriyor. Bizim bölgemizde sağlamaya çalıştığımız durum bu. Bakıyoruz siyasi partilerimiz kadınları sadece seçim zamanında partisine oy  almak için  kapı kapı dolaşıyor. Fakat onbaşı ,çavuş olamıyor. Her zaman erkeklerden gerilerde kalıyor. Edirne’de kadın esnaflarımız var. Fakat yönetimde kadınlarımız  yok. Kadın tüccar yok mu,  var fakat yönetimde kadın yok. Ülke nüfusumuzun yarısı kadın. Toplumda hala kadına  yönelik  sakat bakış devam ediyor ‘kadın anlamaz kadın yapamaz’ deniliyor. Ülkemizde her görüşte insanımızda kadına karşı aynı zihniyet devam ediyor.  kadına yönelik bu bakış  açışının değişmesi için gereken çabayı göstereceğim” dedi.

 

 

 26 total views,  2 views today

Next Post

Ülkemizin geleceğini tehlikeye atıyoruz

            Bir televizyon kanalında tesadüfen,  Avrupa’nın küçük ülkelerinden Hollanda’nın denizi doldurarak ne güçlükler çekerek verimli tarım toprağa sahip  olduğunu  gösteren bir programı  izledim. Büyük çile çekilerek suni  olarak  elde edilen bu topraklarla bugün Hollanda’nın  toprakları bir vilayetimiz ancak  Konya büyüklüğünde olmasına karşın, bu ülke insanlarının planlı, programlı ve azimli çalışmaları  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp