En lezzetli festival sona erdi

admin

Edirne Belediye Başkanlığı’nca “Edirne’ye gel ciğerimi ye” temasıyla düzenlenen 9.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin son günü Acı Biber Yeme Yarışması, Ciğer Dağıtımı ve Bando Ekipleri’nin konserleri ile sona erdi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Tava Ciğeri markasının uluslararası alana ulaştığını söyledi. 

9.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin son gününde ciğerci esnafı ile bando ekipleri Atatürk Anıtı’nda bir araya geldi. Ciğerci esnafının Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak; İstiklal Marşı okundu. Festival korteji daha sonra Saraçlar Caddesi’ne hareket etti.  

                Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte söz alan Ciğerci Ustası Kazım Gilan; Edirne Tava Ciğerinin özellikleri anlattı.

                Son dönemlerde ülkelerin değil; şehirlerin birbiriyle yarıştığına dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Şehirler  artık ürettikleri değerler, ürettikleri markalar ile birbirini geçme çabasında. 8 bin 300 yıllık tarihe sahip Edirne gibi bir kentin bu yarıştan kopması mümkün değil. Tarihi, doğası, kültürü ama onun ötesinde farklı farklı medeniyetlerle binlerce yıldır beslenerek gelmiş; özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı gibi bir cihan imparatorluğuna başkentlik yapmış; Edirne’de 2 saray kurmuş; saray mutfaklarıyla gastronomisini çok geliştirmiş bir kentin kuşkusuz, bu alanda da söyleyeceği çok sözler; yazacağı çok hikayeler olması lazım. İşte dünyada sadece Edirne’de yapılan Edirne Tava Ciğerinin öyküsü de burada, bu noktada başlıyor” diye konuştu.

                   Edirne Tava Ciğeri markasının uluslararası alana ulaştığını ifade eden Başkan Gürkan, “Hafta sonları Edirne’ye geldiğinizde bütün ciğerci esnafının dükkanlarının dolu olduğunu görürsünüz. Kuşkusuz burada ciğerci ustalarımızın, esnaflarımızın maharetli elleriyle, duygularını katarak pişirdikleri ciğerin çok büyük etkisi var” dedi.

               

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bando-ve-ciğer-festivali-edirne-17.jpg

Gürkan, Edirne’nin her geçen gün gelişerek büyüdüğünü; düzenlenen festivallerinde hem niteliğinin hem de niceliğinin her geçen gün arttığını söyledi. Gürkan, ayrıca 5-6 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne herkesi davet ederek; Ramazanın ilk günü olan 6 Mayıs sabahında Edirne Valiliği ile birlikte gelen tüm misafirlere sahur yemeği vereceklerini söyledi.

                Dünyanın en büyük tavasının Edirne’de olduğunu belirten Vali Ekrem Canalp, “Ama bir şey daha var. dünyanın en büyük tavacıları da Edirne’den. Bugün biz burada dünyanın en büyük tavasının ve dünyanın en büyük tavacılarının olduğu ilde bir festival düzenliyoruz. Turizm Edirne’nin can damarı” ifadelerine yer verdi.

                Vali Canalp, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’ye en çok turistin girdiği ilin Edirne olduğunu belirterek, “Diğer aylarda baktığımızda ise bazı aylarda Antalya, bazı aylarda İstanbul en çok turist alan ildir. Ama Edirne her zaman ilk 3’ün içinde olmayı başarmış bir ildir” dedi.

                Vali Ekram Canalp ve Başkan Gürkan daha sonra ciğerci ustalarına plaket takdim ederek; yine ciğerci ustalarıyla birlikte tava ciğeri pişirdiler. Başkan Gürkan, pişirilen ilk ciğerinin tadına bakması için de Eşi Esra Gürkan’ı ve Vali Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp’i davet etti.

ACILI DAKİKALAR EĞLENCEYİ ARTTIRDI

                Edirne Tava Ciğeri’nden ayrı düşünülemeyen ve Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde yetiştirilen acı biber de unutulmayarak, festival kapsamında “Acı Biber Yemek Yarışması” düzenlendi.

30 adet Karaağaç biberini en kısa sürede bitirmeye çalışan 9 gönüllü yarışmacı arasından, Aykut Pekkeskin birinci oldu. Aykut Pekkeskin’e ağırlığınca (80 kilo) Ayçiçek yağı kazandı.

                HALKA CİĞER İKRAM EDİLDİ.

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen 9.Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında, festival alanına kurulan stantlarda, vatandaşlara Tava Ciğer ikramı yapıldı.

Yurt içinden ve yurtdışından festival için Edirne’ye gelen misafirler, hem Tava Ciğer’in tadına bakma fırsatını bularak, hem de Bando Ekipleri’nin konserleriyle müzik ziyafeti yaşadılar.

 540 total views,  2 views today

Next Post

Günün sıcak haberi… Akmeşe’den flaş açıklamalar…!

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleşen İl Başkanları toplantısından dönen AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe günün en sıcak haberini Edirne Ajans’a verdi. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde partisinin oylarını Edirne’de yükselten Akmeşe, bunun meyvesini Ankara’da gerçekleşen İL BAŞKANLARI toplantısında aldı. Kamuoyunda, “Görevden alınıyor, Yerine başkası atanacak” gibi spekülasyonlara en […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp