Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi

admin

Edirne Enerji Derneğince Ticaret Borsasında  tüm enerji dallarını kapsayan” Tarımsal Sulamada  Enerji Verimliliği”  konulu  seminer düzenlendi.

Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Borsa toplantı salonunda  yapılan  seminere,  Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Oda yöneticileri  ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren,  Enerji  Derneği Yönetim Kurulu  Başkanı Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Enerji Derneği  Yönetim Kurulu Üyesi  Yüksek Mak. Müh Hüseyin Erkin, Köy. Koop Başkanı Ahmet Erken, ADD Başkanı  Ahmet Yürük,  sulama kooperatifi yöneticileri ile TREDAŞ yetkilisi  Mustafa Serbest ile köy muhtarları ve konuya ilgi duyan vatandaşlar katıldı.   Moderatörlüğünü Enerji Derneği Başkanı Fedai  Canım’ın yaptığı panele konuşmacı olarak, Yük Mak Müh. Hüseyin Arkin,  Enerji Derneği yetkilisi Engin Kaya, katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından söz alan  Canım,  panel  hakkında kısa bir konuşma yaptı.Daha sonra söz alan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  Özay Öztürk, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan Edirneliler  için bu panelin yararlı olacağına inandığını belirterek şunları kaydetti, “ Dünyada enerji en stratejik konuların başında gelmektedir. Tarımsal sulamada ise enerji  en büyük girdi kaynağıdır. Genellikle tarımsal sulama kooperatifleri tarafından yapılan sulama faaliyetleri içinde en önemli faktör elektrik enerjisidir. Yüksek elektrik faturaları nedeniyle üreticilerimiz zor durumdadır. Paydaşlarımızla birlikte düzenlediğimiz paneli düzenlemedeki amacımız tarımsal sulamada güneş enerjisinin önemi konusunda üyelerimiz ve üreticilerimizi bilgilendirmektir. dedi.

Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Enerji verimliliği konusunda bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Daha sonra söz alan  Erkin Sinevizyon gösterimi ile sunduğu konuşmasında  enerji türlerini gündeme getirdi. Dünyadaki enerji verimliliği konusuna değinen Erkin; “ Dünyada büyük bir enerji kavgası yaşanıyor biz önemli bir coğrafyada bulunuyoruz. dünyada gelişmişlik tanımı kişi başına düşen enerji ile ölçülüyor. Biz dünyada bu enerjiden pay almak amacındayız.  Uzun süredir AB’ye girme çabasındayız. Bu konuda  AB bize Enerji ve  tarım  dosyası öne sürmektedir. Bu yönde AB bize  yükümlülükler getirildi.Tarım kesiminde getirilen müeyyidelerden bölgemiz olumsuz anlamda etkilendi. İnsan kaynağımızın azalması gündemde. Enerji müktesebatı konusundaki dosyada ise yaptırımlar getirildi bunları aşmak zorundayız. Enerji konusunda elektrik motorlarının 2017 yılı sonuna kadar yenilenmesi istendi. Enerji yoğunluğu değerini ise 2020 yılına kadar AB düzeyine getirme yükümlülüğümüz bulunuyor. Bu konuda kamuoyu bilgilendirilmeli. Enerji  konusunda  eksiklerimiz var.  2006  yılında Enerji verimliliği yasası çıkarıldı.  Ülkemizde her ilde enerji verimliliği dernekleri kuruldu.  Edirne de kurulan  derneğin ben de üyesiyim. Dünya’da kişi başına en yüksek elektrik tüketen ülke Norveç. Ülkemizde  enerji tüketim miktarı çok düşük. Edirne’de elektrik tüketimi Türkiye ortalamasının altında bulunuyor. İller arasında ise Edirne birçok ilden ileri düzeyde.  Edirne’de enerji en çok sanayide daha sonra meskenlerde ve tarımda kullanılmaktadır. Sulama ve meskenlerde büyük oranda enerji kaybımız var. Bu oran %32.civarında olduğunu belirten Erkin daha sonra enerji türleri hakkında bilgi verdi.

Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (4)

 

 

 

 

 

 

 

Erkin, enerjide ilk sırayı kömür ikinci sırada ise doğalgazın yer aldığını belirterek; “ Bölgemizde rüzgar enerjisi oranının ve güneş enerji kullanımı az, Güneş enerji konusuna devletin ve AB’nin katkısı  bulunmaktadır. Ne yazık ki bölgemiz insanı  bu imkanlardan yararlanamıyor” diyen Erkin, enerji türleri ve ülkemizde bunların kullanımı konusunda açıklamalarda  bulurdu. Daha sonra söz alan  Enerji Yöneticisi, Elektrik Mühendisi Engin Kaya  örneklerle enerji verimliliği  ve uygulanan yöntemler konusuna değinerek, Türkiye’nin enerji konusunda %72 oranında dışa bağımlı olduğunu,  enerji için  38 milyar dolar ödeme yapıldığını, bu bağımlılığın kısa sürede  azalmasının söz konusu olamayacağını belirterek,  enerji kaynaklarının verimli olarak kullanılması  önerisinde bulundu. Toplantı daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (3)

 

 

 

 


Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (5)

 

 

 

 

 

 

Enerji Derneği Enerji Verimliliği semineri düzenledi (6)

 229 total views,  2 views today

Next Post

TUYUB’dan Mavridis’e maraton ziyareti

        Türk – Yunan – Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) yöneticileri, önümüzdeki Haziran ayında Edirne’de düzenlenecek ve Yunanistan’ı da kapsayacak yarı maratonun hazırlıkları konusunda Yunanistan’ın Orestiada Belediye Başkanı Vassilis Mavridis’i makamında ziyaret etti. Orestiada Belediyesi’nde gerçekleşen görüşmeye TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kaya ile yönetim kurulu üyeleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp