Enflasyon tek haneliymiş.!

admin

fikri_yalin_koseEnflasyon en yetkili ağızlar kanalı ile tek haneli olduğu ifade edildi. Buna göre, emekli maaşlarına günlük bir lirayı dahi bulmayan gülünç  zam artışı yapıldı. Enflasyon hesabını yapan kurum yetkilileri çarşı pazarı gezmiyorlar mı?

Et kaç liraya yükselmiş, sebze meyve fiyatları, insanlarımızın diğer  zorunlu ihtiyaçlarının fiyatları nereden nereye yükselmiş, hesap eden yok. Devletimizin resmi kurumlarınca yoksulluk ve açlık sınırları belirleniyor. Bu ücret dikkate alınarak, çalışanların ve emeklilerin aldığı ücretlerin çok üzerinde olduğunu gördük.  İnsanlarımızın çok büyük bölümü ölmeyecek kadar yetecek paranın yarısı kadar ücretle geçimlerini sağlamak zorunda kalıyorsa, toplum ne hale gelir? Ülkede huzursuzluğun  ana nedenlerinden biri bu değil midir? İletişim araçları ile insanlar ülkemizde ve dünyada olup bitenleri o anda izliyor. Bu arada kendi durumunu da değerlendiriyor. Aile içindeki huzursuzlukların bir nedeninin de geçim sıkıntısından kaynaklandığı biliniyor.

Hastanelere bakıyorsunuz ağzına kadar hasta ile dolu. İnsan keyfinden hastaneye gidip o çileyi çekmez, gün boyu sırasını beklemez. Toplumumuzda gülen insanların sayısı gittikçe azalıyor. Televizyon ekranlarında insanları biraz olsun eğlendirebilmek, gülmelerini sağlamak için gece gündüz Kemal Sunal’ın filmleri oynatılıyor. Bunun sebebini araştıran var mı? İnsanlar teselliyi  bugüne kadar yüzlerce izlediği komedi filmlerinde buluyor.

Toplumumuza bir haller oluyor. Anlı şanlı bilim adamlarımız siyasilerin yol göstericisi, destekçileri olmasının yanında böyle toplumu ilgilendiren sosyolojik konuları inceleyip  toplumdaki bu değişikliğin, yozlaşmanın nedenlerini aramaları gerekmez mi?

Son yıllarda  en büyük  bilim kurumlarımız üniversitelerin seslerini duyan var mı?

Bir süre önce üniversiteden öğrencilerle görüştüm. Laboratuvar ihtiyaçlarını defalarca yetkililere iletmişler. Sonuç alamamışlar. Bilimsel araştırma yapması gereken bir okulda bunun için elzem olan tesisler yoksa oradan kaliteli eğitim beklenir mi?

BİLİM ADAMININ HALKA YAKLAŞIMI FARKLI OLMALI

Daha önce AK Parti’den Edirne Belediye Başkan adayı olup seçimi kazanamayan, daha sonra Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Ahmet Günşen bu kez Milletvekili aday adaylığını açıkladı. Günşen Hoca  bölgemizin insanı, halkın yapısını çok iyi bilen bir akademisyen izlenimi veriyor.

Seçimde partisinin oyunu artırmada da  bunun ne kadar etkili olacağını Günşen hoca benden daha iyi bilir. Yalnız aday adaylığı konuşmasına dikkat ettim. Seçilme kararını kendisinin bu yönde  yeterli olduğunu belirtme yerine daha ziyade kararı üst yönetime havale ediyor. İktidar partisinde merkeziyetçi bir yapı olduğu biliniyor. Tepeden karar gelecek, siyasiler de ona göre siyaset yapacak. Bunun Ahmet Günşen Hocaya ve onun siyasi anlayışı ile nasıl uyuşacağı, ayrıca Trakya halkının bu duruma nasıl yaklaştığını iyi hesaplaması gerekir. Halk Günşen Hocayı  milletvekili yapacaksa buradaki  parti örgütünün  tamamını  arkasına alıp bir anlamda tabanın sesi olarak görmek ister. Sadece parti üst yöneticilerinin bugüne kadar başarılarını dikte ettirerek değil, gerektiğinde bölge sorunlarını ön plana alabilecek, bunda diretebilecek farklı bir parlamenter olarak görmek ister.

Aslında demokrasinin gereği de bu değil midir? Bazılarının yaptığı gibi sadece parmak kaldırıp indirecek, parti kararlarının dışına çıkmaya cesaret edemeyecek bir milletvekilliği bölgemize ve  Ahmet Hocamıza yakışmaz. Öyle olmak isterse milletvekili seçilmiş olsa dahi,   bir süre sonra  ismi unutulanlar arasına yazılır. Bir İlhami Ertem olma beklentisi boşa çıkar. Mahalli seçimlerde partililerinin gerekli desteği bulamasa dahi Ahmet Günşen Hoca farklı bir siyasi yapısı ile halkın güvenini kazandı. Bazı konuşmalarında partililerinin kullanmadığı ve bölgemiz insanlarının duyarlı olduğu sözleri kullanarak kendi partisi dışındaki vatandaşlardan da oy almayı başardı. Öyle inanıyorum ki, Milletvekili seçimlerinde de bu yolu izler. AK Parti’nin Türkiye’nin diğer bölgelerde izlediği politikayı bir yana koyup, parti ilkelerini zorlamadan bölge insanının yapısını dikkate alarak seçim  propagandası yapar. AK Parti yönetimi tarafından henüz kesin olarak benimsenmeyen Başkanlık  Sistemi’ni ön plana çıkarıp oy alabileceği bazı insanların tepkisini çekmez.

Şu anda Genel Başbakan ve Başbakan olan kendisi gibi bir akademisyen  Ahmet Davutoğlu’nun yürütmenin başı olduğunu  kuvvetler ayrılığının demokrasimiz açısından önemini dikkate  alarak halkın kafasındaki şüphelere alet olmaz. Edirne üç milletvekili çıkarıyor. Şu anda hiçbir partinin milletvekilliği garantisi yok. Trakya halkının siyasi tavrı hiç belli olmaz. Geçmiş yıllarda bunun ilginç örneklerini gördük. Ahmet Hocaya başarılar dilerim…

 179 total views,  2 views today

Next Post

Bakan Müezzinoğlu’ndan Polat’a ziyaret

Bir dizi programa katılmak için Edirne’nin Keşan ilçesine gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, beyincik kanserine yakalanan İsmet Polat Kaşıkçı’yı ziyaret etti. Özel bir lisenin temel atma törenine katılmak için Keşan’a gelen Müezzinoğlu, basına kapalı olarak yaklaşık 10 ay önce Beyincik kanseri hastalığına yakalanan ve anne sütüyle tüm Türkiye’nin tanıdığı İsmet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp