Engelli araç park yerine sakın park etmeyin

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Polis, kaldırımlara yaya geçitlerine ve engelli rampalarına park eden sürücülere karşı etkili denetim mücadelesi başlattı.

Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği (EBED) Yönetim Kurulu Üyesi Firkan Karaçavuş dernek olarak engelli park alanına araçlarında engelli plakası olmayan araçların park etmelerinden sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Karaçavuş Edirne Emniyeti Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünün bu konuda çok hassas davrandığını belirtti.

engelli-araç-park

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) son dönemde yayaların yürüyüş yolu ve engelli rampalarının bulunduğu bölümlere yapılan yasak parklar konusunda yoğun şikâyetler ulaştı.

Artan park ihlali şikâyetleri üzerine EGM, harekete geçti. 81 İl Emniyet Müdürlüğü’ne park ihlalleri konusunda yazılı bir emir gönderildi. Başta metropol kentler olmak üzere ülke çapında park yasağını ihlal eden sürücülere dönük trafik denetimlerinin katlanarak artırılması planlandı.

Suç olaylarına müdahale hariç kaldırımlara ya da engelli rampalarına park eden resmi ekip otolarına dahi trafik cezası kesilecek.

İSTİSNA YOK

Uygulamada istisna olmayacak, herkes eşit davranılacak. Resmi ya da sivil ekipler park ihlali yapmamaları konusunda uyarılacak. Asayiş ve Önleyici Hizmetler birimlerinde görevli ekipler kaldırımlara, yaya geçitlerine veya engelli rampalarının önüne park eden araç gördüklerinde olay yerine trafik ekiplerini çağıracak.

Hiçbir sürücü aracını kaldırımları kapatır şekilde park etmeyecek. Yayaların geçişlerine engel olan araçlar ceza kesildikten sonra otoparka çekilecek.

 

engelli-arac-park

Özürlü park yerinde ihlale iki katı ceza

Park ihlali yapan sürücülere 77 TL, özürlüler için ayrılmış park yerine aracını çeken sürücülere ise 154 TL ceza kesilecek. Sürücüler park cezası dışında çekici ve otopark ücreti de ödeyecek.

 317 total views,  2 views today

Next Post

Engelli Engelsiz El Ele Birlikte Eğlenmeye

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Belediye Başkanlığı’nca Dünya Engeliler Gününde, bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Dünya Engelliler Günü kapsamında, Edirne Belediye Başkanlığı ve Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği (EBED)’nin işbirliği ile Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, engelli engelsiz tüm çocuklar için eğlence […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp