Engelliler Haftası Etkinlikleri devam ediyor

admin

Milli Eğitim Müdürlüğünce Engelliler Haftası sebebiyle hazırlanan program kapsamında, vatandaşların ilgisini çekmek ve farkındalık duygusu oluşturmak üzere 25 Kasım Stadyumundan başlayarak Selimiye Camii’nde sona eren kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye´de de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Engellilik konusunun yalnızca engelli vatandaşları ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir ve sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkeyle aynı zamanda Ülkemizde de 10–16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak değerlendirilir..

Engelliler Haftası Etkinlikleri devam ediyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serhat OCAK, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet HACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Muhsin KİŞLİOĞLU, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal SOYTÜRK, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri, İlimiz merkezinde görev yapan okul idarecileri, ilimiz merkezinde Eğitim-Öğretim faaliyeti yürüten özel eğitim okullarının idareci, öğretmen, öğrenci ve velileri ile vatandaşlar katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN günün anlam ve önemini belirten açıklamasında;

“Bilindiği gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası Birleşmiş Miletler tarafından ‘Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir. Bu hafta, engelli çocuklarımızın,  kardeşlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarına yönelme, onlarla kaynaşma ve dertlerine deva olma haftasıdır.

Ülkemizdeki engelli bireylerin nüfusa oranı yaklaşık %12’dir. Bu durum, önemli adımlar atılmasını gerektirmektedir. Engelli bireylerin eğitimi, sosyal ortamların engellilere göre düzenlenmesi, engellilere yönelik sosyal projelere destek verilmesi ve sivil toplum örgütleriyle daha verimli çalışmalar yürütülmesi gibi adımların atılması önceliğimiz olmalıdır.

Bu hafta Özel gereksinimli bireylerimizin topluma entegrasyonunu sağlamak, gönüllerdeki engelleri kaldırmak. Yüreklerdeki o kalın duvarları yıkmak, gönül penceresini aralamak için bir fırsattır.

Önce hoşgörü ve sevgiyle başlanmalı yola. Hoşgörü kapılarını sonuna kadar açan ve Sevgide güneş gibi ol! ’ felsefesiyle yoğrulan bir nesil, engellilerin sorunlarında ve eğitimlerinde de sevgiyle çözüm aramalıdır. Daha sonra, bilgiyle, bilimle ve mücadeleyle taçlandırmalıdır. Yüreklerdeki engeller ancak bu şekilde aşılabilir.

Engelliler Haftası Etkinlikleri devam ediyor (3)

 

 

 

 

 

 

 

Son dönemlerde engellilerin vatandaşlarımızın sağlık, sosyal, ekonomik, istihdam ve eğitim haklarında, son derece olumlu iyileştirmeler ve düzenlemeler yapılmıştır. En önemlisi de toplum olarak, engelli bireylere yönelik bakış açımızda topyekûn bir değişim ve gelişim gerekmektedir. Buradaki en büyük görev biz eğitimcilere düşmektedir.  Yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ sözü, üzerimizdeki vazifenin önem ve değerini ortaya koymaktadır.

Öncelikli olarak kendimizden başlayarak, engelli bireylere olan sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki, her insan her an bir engelli adayıdır. Bilim ve irfanın ışığında el ele, omuz omuza vererek bütün engelleri aşabilir, karanlıklara bir mum ışığı yakabiliriz.

Daha sonra, etkinlik kapsamında; 2 öğrenci, öğretmenleri eşliğinde İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ı makamında ziyaret etti.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, öğrencilere hediye takdim etti.

Ardından, İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, öğrencilerle birlikte Vali Dursun Ali ŞAHİN’i makamında ziyaret etti.

Vali Dursun Ali ŞAHİN, Engelliler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, öğrencilere hediye takdim etti.

Öğrenciler Trakya Üniversitesinde düzenlenen 3.Balkan Özel Gereksinimli Çocuklar Spopr Oyunlarına iştirak ederek haftayı dolu dolu geçiriyorlar.

Engelliler Haftası Etkinlikleri devam ediyor (2)

 155 total views,  2 views today

Next Post

Meriçliler; kurtarın bizi diyor”

  CHP Edirne Milletvekili adayları ilçelerde propaganda çalışmalarına devam ediyor. CHP Edirne Milletvekili Adayı Erdin Bircan Meriç Pazarında vatandaşlar tarafından“ Bu hükümetten Kurtarın Bizi” sözleri ile karşılandı. Meriç İlçe Pazarını gezerek Pazar esnafının sorunlarını dinleyen Bircan alkışlanarak sloganlarla karşılandı.               Yaşanacak Bir Türkiye için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp