ENGELLİLER UNUTULMAMALI

admin

Ayşekadın semtinde Engelliler Derneği lokalindeki toplantıya katıldım. Bu lokalin önünden her gün binlerce insanımız gelip geçiyor.  Birçoğu oranın ne olduğundan habersiz.   Lokalde bulunan engelli insanlarımız gelip geçen insanlardan ve tüm halkımızdan sevgi ve ilgi bekliyor. Bunun için gelip geçen insanlarımızdan sevgi sözcükleri işitmek istiyor. AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve’nin ilk kez ziyaret ettiği toplantıda bugüne kadar engelli vatandaşların sorunlarına yeterince eğilmediklerini ifade etti. Bunu İktidar Partisinin İl Başkanı Söyledi.   Bir ülkenin medeniyetteki gelişmesinin engelli vatandaşlara gösterilen ilgi ile ölçüldüğü söylenir. Bizim ülkemiz bu sınavın neresinde. Bu yönde belli bir istatistik bulunmuyor.      Herkes Engelliler konusunu kendi anlayışına göre yorumluyor. Bazıları bu yönde politika yaparak oy toplamak istiyor. Engellilerimizin sorunları politika üstü ele alınması gereken çok önemli bir konu.  Bu toplantıda konuşan Edirne Bedensel Engelliler  ve Ailelerini Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  Dilek Öner Kaynak çözümlenmeyen sorunlarını cesurca dile getirdi.   Bugüne kadar kurum ve kuruluşlardan yeterli oranda maddi ve manevi destek göremediklerinden yakındı.   Bir engelli arkadaşının ihtiyacı olan aracı almak için kaynak sağlayamadığından yakındı. En acı gerçek ise dernek olarak Engellilerin sorunlarını kapsayan bir dergi çıkarmak istediklerinde bu dergiye bastırmak için 3500 liralık destek bulamadıklarından yakındı.    Bu gerçekten üzüntü verici bir durum. Edirne gibi bir çağdaş ilde özürlü vatandaşlarımızın bu miktarda destek bulamaması halkın engellilere bakışı açısından düşündürücü. Bu arada engeli insanlarımızla görüştüm.    Kendileri ile konuşurken içten sevgi ile karşılaşıyorsunuz. Size en yakın bir dost gibi içten duygularla yaklaşıyorlar bu ilgileri gözlerine baktığında hissediyorsunuz.  Dileğim o ki her vatandaşımız bu semte yolu düştüğü zaman Engelli vatandaşlarımızın bulunduğu lokale uğrayıp bu insanlarımızın hatırını sorsunlar ilgilerini eksik etmesinler. Zira insanların engelli olması kendi iradeleri dışında oluyor. Bizler de birer engelli vatandaş adayı değil miyiz? Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.    Engellilere sevgi yapılacak sevginin insana en huzur verenidir. Bu insanlarımızı ziyaret ettiğimizde huzur bulur sonsuz mutluluk duyarız. Edirne gibi çağdaş bir Avrupa kentinde engelli vatandaşlarımızın bu denli çok olması.    Bu kentte yaşayan tüm vatandaşlarımızın özellikle kurum ve kuruluş yöneticilerimizin, oda yöneticilerinin siyasi partilerimizin, milletvekillerimizin ilgi alanına girmeli. Bu insanlarımıza sevgilerini eksik etmemeli. Her ailenin yakınlarında bir engelli insanımız vardır,onlar toplumumuzun bir parçasıdır.    Onlar her zaman sevgi odağı olmalı. Nerede olurlarsa olsunlar başımızı dönerek uzaklaşmak yerine yanlarına yaklaşarak sevgimizi göstermeliyiz. Bu sevgi hayatımızın en yüce sevgisi olacaktır.

ENGELLİLERLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

-Engelliler yardımdan çok şefkate muhtaçtır.

-Engelli insanlara saygı insanlığa saygı demektir

-Engellilere saygı onlara yaşam sevinci verir.

-Engellilere saygı göstermez ve onları küçük görürseniz, yarın sen de ayni duruma düştüğünde saygı ve sevgiyi bekleyemezsin.

ÖZLÜ SÖZLER

Ya ümitsizsiniz, ya da ümit sizsiniz.

Ya çaresizsiniz, ya da çare sizsiniz.

 133 total views,  2 views today

Next Post

İşletmeler DİKKAT..! Sigara yasağına uymayanlara Kapama

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kapalı mekanlardaki sigara yasağına uymayan işletmelerin, ikinci cezada kapatılacağını söyledi. Müezzinoğlu, TGRT Haber’de yayınlananBasın Odası’nda programında Hadi Özışık’ın sorularını cevaplandırdı. Bakan Müezzinoğlu,sigara yasağı ve uygulanacak cezalara değindi. Müezzinoğlu “Sigara yasağında para cezasının caydırıcılığı kalmadı. Düzenleme değiştirildi. İlkinde para cezası, ikinci ya da üçüncüde o kurum kapatılacak” dedi. Müezzinoğlu şöyle […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp