ENGELLİLERİ DIŞLAYAMAYIZ

admin

fikri_yalin_koseÜlkemizde engelli vatandaşlar toplumumuzun önemli bir kesimini oluşturuyor. Her birimizin yakınında, akrabaları arasında bir engelli insanımız vardır. Unutmayalım ki, yaşadığımız sürece her birimiz bir engelli adayıyız. Bugün sağlıklı görünsek de yarın başımıza bir olay gelip engelli duruma düşmeyeceğimizi kim garanti edebilir.

Allah esirgesin, yürürken düşüp veya bir trafik kazası sonucunda özürlü duruma düştük, olmaz diyebilir miyiz? Bu insanlarımız kendi iradesi dışında engelli olmuşlar veya engelli doğmuşlardır. Engelli insanların sağlıklı insanlarımız kadar yaşama bu dünya güzelliklerinden yararlanma hakları bulunmaktadır.

Medeni Avrupa ülkelerinde uygarlık, medeni olma kıstası, ölçüsü engelli insanlarına bakışları ve onlara saygıları ve sevgileri ile ölçülüyor.

Yolda engelli bir yavrumuzun başını okşayıp sevdiğinizde size nasıl candan sevgi dolu güzlerle baktığını görürsünüz. Onları kucaklayın göreceksiniz ki, sizi kendi evladınızdan çok sevgi ile yaklaşır, bağrına basar.

Toplumumuzun bir gerçeği olan engelli vatandaşlarımızı dışlamak isteyen vatandaşlarımızın bir gerçeği gözden çıkarmamalı. Her sağlıklı insan ayni zamanda engelli adayı olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıdır.

Duyum aldığıma göre, bazı velilerimizin okullara dilekçe vererek, kendi çocuklarının engelli çocukların yanında eğitim görmelerini istemedikleri, engelli çocukları kendi çocuklarının eğitimini engellediğini söyleyerek kendi çocuklarının ayrılmasını istemişler.

Bunu duyunca insanın inanası gelmiyor. Özellikle Edirne gibi medeniyetin beşiği olan bir ilde böyle bir şikâyetin olması üzüntü verici değil mi?

Engelli insanlarımızın bakmakla yükümlü olduğu fedakâr aileler gerçekten elleri öpülesi, insanlık açısından en önemli, dinimizce de en sevap sayılacak görevi yerine getiriyorlar.

Bir gün on gün değil yaşamları buyunca bu önemli görevlerini bıkıp usanmadan sürdürüyorlar. Bu insanlarımız engelli yakınları için kol kanat gererken bizler sağlıklı çocuklarımızın birkaç saat engelli insanların yanında kalmasına tahammül edemeyip bunu şikâyet konusu yapıyorlarsa bu kişilerin Allah esirgesin yarın ayni duruma düştüklerinde toplumdan sevgi beklemeye hakkı olamaz.

Attığı zaman mangalda kül bırakmayan, siyasilerimiz acaba kaç kez engelli insanlarımızın toplu olarak bulundukları lokallerini ziyaret ettiler.

Ayşekadın semtinde bulunan engelli insanlarımızın derneğine yolum düştükçe uğrayıp yetkililerden bilgi almayı ihmal etmem. Buradaki yetkililerin de sağlıklı vatandaşların engelli insanlarımıza yaklaşımında yakınmaları var. “Engelli çocuklarımız da sağlıklı insanlarımızın parkına gidip onlarla birlikte oynamak istiyor. Onlarla ayni ortamda bulunmak istiyorlar.

Ailelerimiz de engelli çocuklarımız böyle yerlere geldiğinde çocuklarını engelli yavrularımızın yanından uzaklaştırmamaları onlarla birlikte oynamalarına izin vermelerini istiyorlar. İnsanları engelli çocukları gördüğünde onlara sevgi ile yaklaşma alışkanlığını benimsemeliyiz. Engelli çocukların en büyük gıdalar her çocuk gibi sevgi ve şefkattir”

Engelli vatandaşlarımızın ulaşım araçlarına binmeleri ve inmeleri durumunda onlara yardımı esirgememeliyiz. Özellikle (sakat

topal kör) gibi medeni insanlara yakışmayacak sözcükleri kesinlikle kullanmamız gerekir.

Bu sözleri söylediğimizde hem engelli vatandaşlarımızı hem de onların ailelerini üzmektedir. Bu sağlıklı bir tavır olamaz. Engelli vatandaşlarımızı dışlayan onlara gereken hakları vermeyen bu konuda alt yapısını oluşturmayan toplumlar, ne kadar medeni, uygar olduğunu iddia etseler de, bu toplumlar aslında medeniyet ve insanlık açısından sınıfta kalmış ülkelerdir.

Özellikle Edirne gibi Dünya kenti, medeniyetin beşiği olma, iddiasında olan bir ilde engelli vatandaşlarımızı dışlayan görüntüler sağlıklı insanlarla engelli insanlarımızı ayrıştırıcı söylemler bizlere onur vermez.

Bunlar ilimiz açısından yakışıksız söylenmemesi gereken sözlerdir. Herkesin böyle tavır içinde olanlarla mücadele etmesi bu insanları ayıplaması gerekir.

Ülkemiz sadece sağlıklı insanların tekelinde değildir. Engelli insanlarımızın da en az onlar kadar yaşam hakları vardır. Bakıyoruz her yerde engelli insanlar savunuculuğu yapan siyasilerimiz olduğu halde, bugünkü devlet ve özel kurumlarımızın kaç tanesi engelli vatandaşlarımın girip çıkmalarına uygun durumda. Yeni yapılan binalarda engelli vatandaşlarımızın evlere girişleri dikkate alınması gerekmez mi?

O evlerde ikamet edenlerin ömür boyu sağlıklı kalacakları konusunda garantileri mi bulunuyor.

Sözün kısası, toplum olarak engelli insanlarımızla iç içe birlikte yaşamaya alışmalıyız. Unutmamız gerekir ki, bugün onların durumuna bir süre sonra biz de gelebiliriz…

 230 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

2014 yılı Trakya Bölge 1. Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Edirne Hilly Otelde yapılan 2014 Yılı Trakya Bölge 1. Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu toplantısı Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Erten başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Edirne belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli İl Sağlık Müdür […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp