Er Meydanı’na dev kispet

admin

Er Meydanı’na dev kispet (3)

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanlığı’nın organizasyonluğunda gerçekleştirilen 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Dev Kispet hazırlandı. Kırkpınar’ın ve Yağlı Güreşlerin en önemli simgelerinden biri olan dev kispet Sarayiçi’nde sergilenecek.

Er Meydanı’na dev kispet (1)

 

 

 

 

 

 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin öğelerinden biri olan ve aynı zamanda yağlı güreş tutan pehlivanlarında vazgeçilmez giysisi olan kispet Kırkpınar’ın sembollerine dikkat çekmek için büyük boyda hazırlandı. 3 günde yapılan 70 cm eninde 1.50 cm yüksekliğinde olan dev kispetin her bir bacağına dört adet çember kullanıldı. Bu bacakları tutmak için de eşit aralıklarla yassı silmelerle iskelet oluşturuldu. Alt zemine ise 40×40 profilden zemin yapıldı, yapay çim ile kaplandı ve kispete monte edildi.  İskelenin üzerine yerleştirilen kispetin dolgun durması için içine dolgu yapıldı. Dev kispet yağlı güreşlere uygun olabilmesi için zeytinyağı ile yağlandı.

Er Meydanı’na dev kispet (2)

 

 

 

 

 

 

Bu yıl bir farklılık yapmak istediklerini dile getiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yağlı Güreşleri’n en önemli öğelerinden biri olan kispeti büyük boyda hazırlayarak, 655 yıllık geleneğe dikkat çekmek istedik. Dev kispeti Sarayiçi’nde sergileyeceğiz” diye konuştu.

 

 59 total views,  2 views today

Next Post

Vali ÖZDEMİR "Edirne dün olduğu gibi bugün de demokrasiye sahip çıktı"

            Edirne’de, demokrasi nöbetinde 20 bini aşkın vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklarda insan seli oluşturdu. Edirne Valisi Günay Özdemir’in ‘Devlet-Millet işbirliği’ çağrısıyla Mimar Sinan Spor Salonu önünde başlayan yürüyüş Atatürk anıtına kadar devam etti.             15 Temmuz 2015 gecesi yaşanan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp