Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim

admin

Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim (1)

 

 

 

 

Edirne Belediyesi tarafından 18-24 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek olan pehlivanlar için çayırda köklü değişikliklere gidildi. Neredeyse her yıl taşkına maruz kalan Sarayiçi’nde zamanla zarar gören çimlerin yerini daha rahat ,bir güreşe imkân verecek çimler aldı.

Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim (5)

 

 

 

 

Yağlı Güreşlerin nirvanası olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin daha konforlu ve sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilebilmesi için çalışmalarına devam eden Edirne Belediyesi, güreşlerin yapıldığı Er Meydanı Çayırı’nda köklü bir değişikliğe gitti.

Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim (2)

 

 

 

 

Tavus Otu, Yonca ve Tirfil tohumlarından oluşan karışım ile Er Meydanı’nın orta alanında mera çimi yaratıldı. Belediyenin kendi imkânlarıyla oluşturduğu bu çim pehlivanların daha iyi şartlarda güreşebileceği 30 cm yüksekliğine ulaştı. Sarayiçi’nin kenar bölümlerine ise yine farklı karışımlardan oluşan normal çim ekildi.

Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim (3)

 

 

 

 

 

ESKİ ÇİM, TAŞKINLARDAN ZARAR GÖRMÜŞTÜ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Er Meydanı’ndaki eski çim alanı özelliğinin yitirdiğini tespit ettiklerini, uzmanların da görüşü doğrultusunda risk alarak güreşlerin yapıldığı alanın çimini kökten değiştirme kararı aldıklarını söyledi. Eski çimin sel sularıyla gelen yabancı tohumlarla karışarak bozulduğunu kaydeden Gürkan, “Yaşanan taşkınlarla birlikte Sarayiçi’ne gelen ‘Kanyaşı’ isimli bitki Kırkpınar çayırının sertleşmesine neden oldu. Sertleşen ve oldukça uzun olan bu çimde pehlivanlarımızın vücutlarında kesikler oluşuyor,  güreşmekte zorlanıyor, nefesiz kalıyorlardı.

Er meydanı’nın yiğitlerine özel çim (4)

 

 

 

 

Ormanlık yapıya sahip olan Sarayiçi’nde zamanla çıkan ağaç kökleri de Kırkpınar’da güreşen pehlivanların yaralanmalarına neden oluyordu. Yaşanan bu olumsuzlukları önlemek adına radikal bir karar aldık. Güreşlerin yapıldığı Er Meydanı çayırını kazdık, alanın kotunu düşürdük, ağaç köklerini bu alandan temizledik. Pehlivanlarımız güreşirken onlara bir minder görevi yapacak; sakatlanmalarını, yaralanmalarını önleyecek ithal tohumlar temin ettik. Getirdiğimiz özel gübrelerle bu alanı yiğitlerin harmanlanacağı 655. Kırkpınar’a hazırladık. Çimlerimiz şu anda istediğimiz boyuta geldi” dedi.

 69 total views,  2 views today

Next Post

Yerli karpuz pazarda

          Halkımızın dört gözle beklediği köylerde üretilen yerli karpuz pazaryerlerinde yerlerinde satışa sunuldu. Uzunköprü İlçesi Sığırcılı köyünden karpuz üreticisi Sinan Öner,  eskiden kara duman, karagülle denilen karpuzdan 8 dönüm ektiğini belirterek; “ bu arada 15 dönüm kavunum var.  Fiyatlardan memnunuz müşterilerimizden de memnunuz. Gelecek yılda yine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp