Ergene Kirliliği Ne Olacak

admin

Bölgemizde yaşayan, yaşı ellinin üzerinde olanlar çok iyi  bilirler.    Trakya’yı sağdan soldan kolları  ile kucaklayıp bölgeye  bereket saçan Trakya’nın   en büyük geçim kaynağı, tarımın verim deposu  Ergene suyu o yıllarda içilebilecek durumda idi. içinde her türlü canlı yaşıyordu, nehrin balıkları lezzetliydi.

İnsanlarımız yaz günleri serinlemek için nehre girip yıkanabiliyordu. Nehrin çevresinde toplanıp piknik  yaptığımızda  güzelliğinden  suyun şırıl şırıl akıp gitmesinden mutluluk  duyardık.

Bugünkü gibi, sayısız  mikrop taşıyan görüntüsü, siyah köpüklü    rengi ve pis kokusundan eser  yoktu.

Aradan geçen yıllar Trakya’nın incisi Ergene’yi bu duruma getirdi.  Nehir çevresinde kurulan çarpık sanayi kuruluşları için siyasi hesap peşinde koşanlar Ergene’mizi feda ettiler.

Bir kısmı şu anda hayatta olan bu siyasilerimiz Ergene nehrinin bu durumunu gördükçe acaba utanmıyorlar mı?

Ergene kirliliğine onay verilip verimli toprakların da mikrop yuvasına dönüşmesi,  tarlalardaki verimin azalması insanların bu kirlilikten etkilenerek, İnsanlarımızın yaşamlarının tehlikeye atamasına sağlayanlar bununla da  yetinmediler. Ergene’nin suyunu besleyen kollarına neşter vurdular. Su kaynaklarını nehirden kopardılar. Bu kaynakların bazılarını “metropole” aktardılar.

Nehrin su miktarı her geçen yıl daha  azaldı. Trakya’ya yapılabilecek  en büyük kötülük yapıldı. Su havzamız, can damarımız insan yaşamını hiçe sayan sanayi kuruluşlarına feda edildi.

    Sanayi her yere kurulabilir. Fakat,Trakya’nın incisi Ergene havzasının güzelliğinin bir daha geri gelmesi uzun yıllar alacaktır.

Seçim  yıllarını  bir hatırlayalım. Bölgemizde tüm siyasilerin ana propagandası her dönemde  Ergene kirliliği olmuştur.

Siyasilerimiz konuşmalarında  nehir kirliliğinin en kısa sürede  sona ereceği vadinde bulundular. Ergene nehrinin yine eski güzelliğine kavuşacağı sözü verdiler. Bir değil, iki değil onlarca kez seçim arifelerinde bölge halkı umutlandırıldı. İnsanlarımız her defasında “inşallah nehrimiz  bu kez temizlenecek” beklentisinde oldu. Bunların tamamı  sonunda “kof”  çıktı.

Bugün Ergene nehri çevresini kirleterek sim siyah akmaya, mikrop  saçmaya devam ediyor.

Bu, bana yıllar önce Ergene Nehri kenarındaki köyden olan  bir çiftçimizin sözlerini hatırlattı. O yıl nehir kirliliği sonucu ürünleri yanan emeğinin karşılığını alamayan köylümüze “Bu Ergenenin kirli görüntüsü ne olacak” şeklinde soruma, köylü vatandaşımız ellerini iki yana açıp öfkeli bir ifade ile “evlat bu kirlilik Ergene kirliliği değildir. Bu kirlenmeyi onaylayan bu rezalete göz yuman siyasetçilerimizin yüzündeki kirliliktir” diye yanıtlayıp, ekmek kapılarını kirleten siyasilere tepkisini  kendince anlatmıştı.

    Son yapılan seçim öncesinde Ergene kirliliği yine siyasilerin gündemindeydi. İktidarı,muhalefeti Ergene kirliliğinin giderileceği sözü verdi. İktidar partisi yetkilileri ergene suyunun kısa bir süre Sonra içilecek konuma geleceğini söylediler. Bu iddiada bulunanları bu gün Ergene nehri çevresine götürüp, kış aylarında dahi, Ergene nehrinin siyah görüntüsünü kirli yüzünü  göstermek, kendilerine verdikleri sözü hatırlatmak  gerekir.

Bugün, Ergene bir kez daha gündemde.muhalefetin  Trakya Milletvekilleri Ergene kirliliğini bir daha  gündeme taşıyacak.  Bunda da fazla bir değişiklik olacağı inancında değilim. Ergene kirliliği için alınması gereken etkin önlemler iktidar partisinin onayı ile  oluşabilecek.

Kuru vaatlerle muhalefetin gayreti ile  Ergene kirliliği giderilemez. Bu arada bölge halkının da  konuya çok duyarlı olması gerekir. İyi hatırlıyorum daha önceki yıllarda  TEMA tarafından  ergene kirliliğine dikkat çekmek için  yapılan toplantıya nehir çevresindeki köylülerimiz çok ilgisiz  kalmışlardı.

    Bu kirliliğin en çok zararını çeken,  halkımızın bu konuda daha  duyarlı olmaları gerekir. Bu kirlilik en çok onların ekmeğini azaltıyor. Onların yaşamlarını tehlikeye sokuyor. “Bunlar bizi ilgilendirmez” diye düşünürlerse çevrelerine ve bölgelerine en büyük kötülüğü yapmış olmazlar mı?

Nedendir bilinmez Trakya’da devlet hizmetlerimizin gerçekleşmesi uzun zaman alıyor çok  çileli oluyor.

    Ergene kirliliği sorunu da bunlardan biri.Yarım yüzyılı bulan kirliliğinin bölgeye verdiği zarar kimsenin dikkatini çekmedi ve bugünlere gelindi. Sanırım mahalli seçimler öncesi daha etkili önlemler alınır halkımız  bu kirlilik belasından bir an önce kurtulur.    

 190 total views,  2 views today

Next Post

KAHVE “Ankara Toplantısını Değerlendirdi”

Ak Parti  Edirne İl Başkanı  Müjdat Kahve Merkez İlçe Başkanı ve Kadın Kolları Başkanı ile birlikte İl Merkezinde  düzenlediği basın toplantısında Ankara’da yaptıkları temaslarla ilgili bilgi verdi.Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun  Pazar günü Uzunköprü’de  temel atma törenine katılacağını,daha sonra Edirne’ye gelerek  yeni projeler konusunda  bilgi vereceğini söyledi Toplantıda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp