“Ergene’de son yılların en kirli ölçümü”

admin

Uzunköprü Belediyesi tarafından rutin olarak yaptırılan Ergene Nehri kirlilik ölçümlerinde en kötü değerlerin Mayıs 2016’da yaptırılan numune sonuçlarında alındığı belirlenmiştir.

ERGENE NEHRİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN; “Ergene Nehri Taş Köprü Anagöz altından 2 saatlik kompozit numuneler aldırarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeterlilik belgesine sahip akredite laboratuarlara nehir suyu analizleri yaptırmaktayız. Mayıs 2016’da elimize ulaşan numune sonuçlarındaki kirlilik oranının yüksekliği endişe vericidir. Akarsuların su kalitesi “Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği”nde verilen “Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri” esas alınarak belirlenmektedir.“Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği”nde kıta içi yüzeysel su kategorisine göre akarsular; I. sınıf: Yüksek kaliteli su, II. sınıf: Az kirlenmiş su, III. sınıf: Kirli su, IV.sınıf: Çok kirlenmiş su olarak tanımlanmaktadır.20.05.2016 tarihinde Uzunköprü Taş Köprü Anagöz altından alınan 2 saatlik kompozit numune sonuçlarına göre: toplam krom, demir ve çinko değerlerinde kirlilik artışı gözlendiği; kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam fosfor, toplam oksijen dahil-azotu, oksijen doygunluğu ve çözünmüş oksijen parametrelerinin 4. Sınıf  kirli su sınır değerlerinde olduğu tespit edilmiştir.Atık su kalitesinin en belirleyici parametrelerinden biri olan KOİ (kimyasal oksijen ihyitacı) parametresi 4. Sınıf su kalite sınırı 70 mg/L iken 20.05.2016 tarihinde 165 mg/L ölçülmüştür.Suda varlığı, sucul hayatın devamı ve suyun estetik kalitesi açısından temel öneme sahip olan çözünmüş oksijen ve oksijen doygunluğu parametreleri son yılların en düşük seviyesinde ölçülmüş olup, canlıların solunum fonksiyonu için gerekli seviyelerin çok altındadır.2011 yılından itibaren Belediyemiz tarafından yaptırılan analizlerde tespit edilen kirlilikte 5 yılda değişim olmamakla birlikte, 20 Mayıs 2016  analiz sonuçlarına göre Ergene Nehri, nehir suyu çok kirlenmiş su sınıfı olan 4. Sınıf Kirli Su Kalitesindedir” dedi.

 

 

 85 total views,  2 views today

Next Post

Fitre ve zekât zarfları muhtarlıklarda

            Türk Hava Kurumunun fitre ve zekât zarfları muhtarlıklara verildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Edirne Muhtarlar Derneği yönetim kurulu üyesi ve Fatih Mahalle Muhtarı Bilal Üner, Mübarek Ramazan ayının herkese hayırlı uğurlu olmasını dileyerek; “Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak kabul edilir. Bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp