ERGİN; “Türkiye’deki kooperatifçilik çok geride”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Türkiye’deki kooperatifçiliğin gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok geride olduğunu söyledi. Kooperatifçiliğin tarımın gelişmesi ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığını belirten Ergin, “Türkiye’de, kooperatifler ekonomin sırtında yük olarak görülüyor. Üretici kooperatifine yeterince sahip çıkmıyor” dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, gelişmiş ülkelerdeki kooperatif birliklerinin tarımı yönlendirerek üretimin artmasını ve üreticinin refah seviyesini yükselttiğini ifade etti.

Uluslararası Kooperatifler Birliği(ICA) çatısı altında 750 bin kooperatif ve 800 milyon kooperatif ortağı olduğunu aktaran Ergin, ICA’ nın Global 300 çalışmasına göre, ilk 300 büyük kooperatifin iş hacmi 1 trilyon doların üstünde olduğunu ve ilk sıralarda da tarımsal kooperatifler yer aldığını kaydetti.

Ergin, dünyadaki en büyük kooperatif birliğinin 53.9 milyar dolarlık iş hacmi ile Japonya Tarımsal Kooperatifler Federsyonu (Zen-Noh) olduğunu dile getirdi.

Kooperatiflerin önemini vurguladı

Kooperatiflerin ürün yetiştirilmesinde, işlenmesinde ve pazarlanmasında önemli rol oynadığını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “Norveç ve Kanada’da 3 kişiden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 kişiden biri kooperatif ortağıdır. Kanada’da buğday ve tahılların yüzde 75’i, Hollanda’da sütün yüzde 97’si, çiçeğin yüzde 96’sı, Almanya’da sütün yüzde 76’sı, hububatın yüzde 70’i, yaş sebze ve meyvelerin yüzde 60’ı ve tüm tarım ürünlerinin yüzde 55’i ve İspanya’da zeytinyağının yüzde 70’i kooperatiflerce işlenip pazarlanmaktadır. Almanya, Fransa ve Hollanda’da kooperatif bankaları ülkenin en büyük 5 bankası arasında yer alır.

“Türkiye’de, kooperatifler ekonomin sırtında yük olarak görülüyor”

Dünyada ve Türkiye’de kooperatifçiliğe bakıldığında arada büyük uçurum var. Gelişmiş ülkeler ve özellikle Avrupa Birliği’nde tarım politikaları, tarımsal destek uygulamaları, tarım bankacılığı, tarım ürün piyasalarının en önemli aktörü ve yönlendiricisi kooperatiflerdir. Kooperatiflerin onayı olmadan tarımda hiçbir adım atılamıyor.

Türkiye’de, kooperatifler ekonomin sırtında yük olarak görülüyor. Üretici kooperatifine yeterince sahip çıkmıyor. Kooperatif yöneticisi üreticisini yeterince bilinçlendirmiyor. Tarım politikalarının oluşmasında kooperatiflerin hiçbir etkisi yok. Amacımız  kooperatifçiliğin önemini hükümete, muhalefete ve ülke insanına anlatmayı çalışmak

 49 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi Kadın Kolları Şehitleri andı

Saadet Partisi Edirne İl Kadın Kolları, başta  Afrin şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi anma programı yaptı. Saadet Partisi Kadın Kollarının Türkiye genelinde gerçekleştirdiği program ile ilgili konuşan Saadet Partisi Edirne İl Kadın Kolları Başkanı  Güler İriş, İslam’da şehitlik ve gazilik en büyük rütbedir. Her Müslüman bu onura erişmek için Dini, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp