Ergin; “Ucuz etin faturası ülkemize ağır olacak”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, et ithal ederek marketlerde ucuz et satılmasının yerli üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Türk üreticisinin zor günler geçirdiğini belirten Ergin, “Satılan ucuz etin faturası ülkeye çok ağır olacak. Ucuz et satışı nedeniyle besici hayvanını kestiremiyor. Aylardır beslediği hayvanını maliyetin altında satmak zorunda kalıyor. Daha da önemlisi besici üretimden kaçıyor” dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, et ithalatına tepki göstererek söz konusu durumun yerli üreticiyi mağdur ettiğini ifade etti.

Ucuz et satışının sadece kasapları etkilemediğini vurgulayan Ergin, şunları kaydetti: “Ucuz et satışı ile mağdur olan önemli bir kesim var. Kamuoyuna yansıdığı gibi mağdur olan sadece kasaplar değil. Asıl mağdur olan besicilik yapan, hayvancılık yapan çiftçi, yetiştirici. Unutmayın, bugün üretici mağdursa, yarın tüketici olarak hepimiz mağdur olacağız.

“Faturası ağır olacak”

En son söyleyeceğimizi baştan söyleyelim. Satılan ucuz etin faturası ülkeye çok ağır olacak. Ucuz et satışı nedeniyle besici hayvanını kestiremiyor. Aylardır beslediği hayvanını maliyetin altında satmak zorunda kalıyor. Daha da önemlisi besici üretimden kaçıyor.

Devletin kredi ve desteği ile 2010 yılından sonra kurulan binlerce besi işletmesi boş. Yatırım yapanlar zararda. Bütün bunları üst üste koyunca ucuz etin faturası gerçekten çok ağır olacak. Vatandaşa bir kilo eti ucuz yedireyim derken, üretim bitiriliyor. Türkiye, her geçen gün daha çok ithalat yapmak zorunda kalacak. Üretimi bitirirseniz yarın paranız olsa dahi ithal edecek et bulamazsanız. Bugün ucuz dediğiniz et, yarın çok pahalıya gelecek.

Ucuz et adı altında ülkemiz canlı hayvan ve et ithalatının cenneti yapılıyor. Bunun faturası çok ama çok ağır olacak. Çözüm; 2010 yılından bu yana sonuç alınamayan ithalatta değil, üretimde aranmalı.

 150 total views,  2 views today

Next Post

Edirne İl Eğitim Tarihi Müzesi açılışı gerçekleştirildi

Gençlerimizin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp