ERGİT, “mahallemiz büyüdükçe sorunları artıyor”

admin

Edirne Merkez Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit, mahallesinin gittikçe büyüdüğünü ve sorunlarının artığını söyledi. Ergit Mahalledeki çocuk parkı azlığından yakınan mahalle çocuklarının başka mahallelerdeki park alanlarına özenip, bizim mahallemizde neden çocuk parkı yok’  diye şikâyette bulunduğunu söyledi.

Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit, mahallesinin son yıllarda gelişen bir mahalle olduğunu belirterek; “ eskiden Edirne’nin kenar mahallesi olan, buna rağmen çok eski bir yerleşim alanı olan mahallemiz. Şimdi Edirne’nin merkezi konumuna geldi. Mahallemizde yeni iş alanları açılıyor. Mahallenin gelişmesi sonucu araç trafiği akışı da yoğunlaştı.

ŞABAN ERGİT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikle Tarlakapı Caddesi’ nde trafik yoğunluğu var. Nilüfer caddesi diye çevre yolumuz var. Tren yolunu takip eden bu çevre yolunun yakında faaliyete geçeceği inancındayız. Edirne Belediyesi bu yolun açılması için büyük gayret gösteriyor yol güzergâhında bazı ev sahiplerinden itiraz olması nedeniyle iş mahkemeye intikal ediyor bu mahkeme sonuçları beklendiğinden iş gecikiyor. Yolun üzerinde bulunan çok yer yıkıldı. İnşallah bu iş sezonu olmasa dahi gelecek yıl sahil yolunun açılacağına inanıyorum. Bu yolun açılmasıyla Edirne trafiği kısmen rahatlamış olacaktır. Gelişmekte olan mahallemizde yeşil alanlar gittikçe azalmaktadır. Mevcut yeşil alanları imara açma yerine yeşil alan olarak korumamız lazım.

ÇOCUKLAR BAŞKA MAHALLELERDEKİ ÇOCUK BAHÇELERİNE ÖZENİYOR

Çocuk bahçelerine park alanlarına önem vermemiz lazım. Halkımız yeni yerleşim alanlarında parkları gördükçe “ Bu güzellikler neden bizim mahallemizde yok” diye sitem ediyor. Oradaki çocuk bahçeleri gibi mahallemizde de çocuk bahçelerinin olmasını istiyoruz. Çocuklarımız için oynayacakları alanlar yeterli değil. Çocuklar bize “ biz sokakta top oynayınca ev sahipleri kızıyor. Bize top oynayabileceğimiz yer yapın ki sokak arasında top oynamaktan kurtulalım” diyorlar.

Bunu dikkate alarak çocukların oynayabileceği alanlar yaratmamız gerekir.

Mahallemizde iki üç tane çocuk bahçesi bulunuyor. Bu bahçelerimizin de bakıma ihtiyacı var. Bunları yetkililerin dikkate alması lazım . Bizim çocuklarımız diğer mahallelerdeki çocuk bahçelerini gördükçe özeniyorlar. Bu taleplerimizin dikkate alınacağını umuyorum

MAHALLE HALKININ ŞİKÂYETLERİ DİKKATE ALINMALI       

Diğer taraftan mahalle halkımız tarafında bazı şikâyetler oluyor. Bu şikâyetleri ilgili yerle ilettiğimizde bu bizim isteğimiz olarak kabul edilmemeli. Bunlar mahalle halkımızın istekleridir. Muhtarın bu talebi karşılanırsa aslında mahalle halkının isteği yerine gelmiş olur. Onun için muhtarların taleplerinin yerine gelmesinde yarar vardır. Bir de mahallemizde olan boş yerlerimiz var. Buralarını arsa sahipleri almış. Öyle bırakmış çevresi sarılı değil bakım yok bu arsalarda insan boyunda otlar büyümüş. Bunların biçilmesini arzuluyoruz. Belediye bu durumda özel yerlere hizmet götürülmeyeceğini söylüyor. Biz muhtarlık olarak yaptırım gücümüz yok. Bütçemiz yok bir adam tutup buradaki otları biçtirelim.bu yerleri sahibini bilmiyoruz. Sahiplerine duyurulsa belki arsa sahipleri yardımcı olacak. Bu sağlanırsa bazı kişilere ekmek parası sağlanabilecek. Böyle sahipsiz arsaların temizlenmesi gerekir.Buraları mikrop yuvası haline geliyor. Bu yerlerin temiz olması mahallemizin güzel görünmesi açısından çok önemli.

Mahallemizde çöplerin zamanında alınmadığı konusunda mahalle halkınca yakınmalar var. Çöp araçlarının temiz olması lazım. yaz olması nedeniyle koku yapıyor bu arada çevreye atılan çöpler çevre kirliliği yaratıyor. İnsanlarımızın da çöplerini çöp konteynırlarının içine atmaları gerekir. Bu arada iyice eskiyen çöp araçlarının yerine yenilerinin konulması gerekir. Veya olanları sık aralıklarla temizlenmesi gerekir” diye konuştu.

 

 

 

 81 total views,  2 views today

Next Post

Aydın Üniversitesi öğrenci tercihinde de yardımcı

                  İstanbul Florya’da eğitim öğretimini sürdüren Aydın Üniversitesi yetkilileri Eski Cami yanında açtıkları stantta bir yandan okullarını tanıtıyor. Diğer yandan öğrencilerin puanlarına göre üniversite tercihlerini doğru yapmasına katkı yapıyor. Köklü bir eğitim kurumu olan Aydın Üniversitesi; 39 bin öğrencisi,3.500 uluslar arası öğrencisi, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp